(CMK) f (7/sT^ 'Is de organisatie er wel klaar voor?' 'Een investering voor de toekomst' r7nini~ clu$ien n\mi- clHtftr ALS IE HET Mil VRAAGT ALS JE HET Mij VRAAGT Rgyjtfl NIEUWS OR'en hebben besloten: NACHTWERK BESCHEIDEN BELEIDSPLAN OR SALES SERVICES IS UIT IEMAND ANDERS STOEL ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Op 3 februari zaten de voorzitters en secretarissen van alle OR'en op het puntje van hun stoel. Onder werp van gesprek: de nieuwe structuur van de me dezeggenschap. 'Als het aan ons ligt', aldus COR- voorzitter Ruud Beumer, 'hebben we straks twee vormen van medezeggenschap. Op de 'vloer', dat wil zeggen: in el ke winkel, elk dc, elke productie-unit afzonderlijk. En bij de bestuurder aan tafel.' iHOLD FLITSEN FEBRUARI 1998 Ruud pakt er een velletje papier bij en schetst de toekomstige situ atie. 'Kijk', zegt-ie. 'Helemaal on deraan heb je de winkels, of dc's, of productie-units. De directie vraagt aan hen een bepaald resul taat. Zelf kan iedere winkel, unit, et cetera bepalen hoe dat resul taat wordt gehaald. Natuurlijk wel binnen de grenzen van de regels van het bedrijf en de wet. Voor beeldje. Een winkel organiseert straks een midzomernacht. Ge woon, omdat ze denken dat de klant dat leuk vindt en omdat het goed is voor de omzet. De super marktmanager moet er met zijn team uitkomen: wie werkt er, wat wordt de beloning? Geen OR die daar nog tussen zal gaan zitten.' Boven een groepje 'winkels' schrijft Ruud 'miniduster' en daar boven 'cluster'. 'Op het niveau van de miniduster', legt hij uit, 'kan een groep winkels zich sterk ma ken voor bijvoorbeeld veiligheid op straat. Andere zaken kun je weer beter regelen met alle win kels binnen een cluster. Tot daar', stelt Ruud, 'noemen wij het 'het participatie-niveau', ofte wel: me dezeggenschap die direct met de praktijk te maken heeft.' En als dat nachtwerk in die midzo mernacht nou wettelijk niet mag? 'Dat wordt straks een heel prakti sche taak van de OR.' De COR- voorzitter trekt een streep boven het woord cluster, en schrijft daar boven 'OR' en daar weer boven 'COR'. Opzij schrijft hij het woord 'strategie'. 'Elke OR afzonderlijk denkt straks bij de bestuurder aan tafel mee over strategische kwes ties. Daarnaast', legt Ruud uit, 'is elk OR-lid een specialist. Dit zijn mensen die vanuit hun beroep bij voorbeeld al veel weten over de ARBO-wet, of groepjes die zich in een bepaald onderwerp hebben gespecialiseerd. In zo'n groepje kunnen Jamin'ers zitten, AH'ers; ze gaan dwars door de OR'en heen. Elke OR kan een beroep doen op hun kennis, sterker nog: je doet jezelf en je achterban te kort als je zelf het wiel gaat uit vinden. Die kennis die je met el kaar deelt, gebruikt elke OR op twee manieren. In het contact met zijn bestuurder, maar ook als raadgever van de supermarktma nager van de midzomernacht. Die kan dus via zijn eigen OR (laten) checken of zijn plan wettelijk snor zit, en wat er qua verzekeringen eventueel moet worden geregeld.' 'Op 3 februari zijn we een heel eind gekomen', aldus de COR- voorzitter. 'En in de komende maanden (tot 23 juni) zetten we de puntjes op de i. We moeten bij voorbeeld nadenken over hoe het nieuwe OR-lid eruit ziet; wat-ie zoal in z'n mars moet hebben. En wat we die OR-man of vrouw kun nen bieden qua studie en ervaring waar hij of zij na de zittingsperio de óók wat mee kan. We moeten ook nadenken over de omvang van de nieuwe OR vanaf de ver kiezingen in 1999, de invoering van medezeggenschap op de werkvloer en de taakverdeling tussen OR en COR, als straks de groepsondernemingsraden weg vallen.' Ruud zegt stellig: 'We den ken dat het idee goed zal aan slaan in de winkels, in de dc's en in de productie-units. Op verschil lende plekken zijn mensen er na melijk al mee aan het werk. Ook, trouwens, via zelfsturing. Ken merk daarvan is immers dat ver antwoordelijkheden en bevoegd heden worden gelegd bij mensen die het werk doen. In alle beschei denheid: zo nieuw is ons plan mis schien niet eens. Maar wel heel modern en passend bij het dyna mische Ahold in Nederland.' Henk de Kruijff, secretaris 60R AH Ger Lammers, voorzitter OR Sales Services AH Waar staat de OR Sales Services voor, waar werken ze aan, en hoe kun je je mening la ten horen binnen de AH-organisatie. Dat kun je nalezen in de brochure OR Sales Servi ces, beleidsplan '98 - '99. 'Elke AH-winkel heeft twee boekjes ont vangen', zegt OR-voorzitter Ger Lammers. 'Die liggen voor iedereen klaar die belangstelling heeft. Wil je met ons mee denken? Binnenkort organiseren we weer 'klankbordgroe pen'. Houdt de muurkrant in de gaten. Daar vertel- len we hoe je mee kunt doen.' Wil je het boekje zelf ontvangen? Bel met Agnes van Veen: 075 - 6592248 of fax: 075 - 6598450. Zolang de voor raad strekt! d 'Hoe het voorgestelde systeem zal uitpakken, kan ik je niet voorspel- B len. Maar ik geloof er in', zegt GOR-secretaris Henk de Kruijff. 'Ik vind het een goed idee om de me- dezeggenschap te splitsen in een deel 'participatie' op de werkvloer en een deel 'meedenken met de f bestuurder'. Het zal veel duidelijk- |1 heid geven over je taken. Vroeger werkten we veel te vaak zaken tot in detail uit. Had je weer geen tijd J voor ander OR-werk. En met die geplande specialistenteams zullen taken ook beter worden ver deeld.' i 'Nadelen. Ja, die zie ik ook. Is de i, organisatie er bijvoorbeeld wel - klaar voor? Veel managers weten volgens mij nog niet hoe dat zou moeten werken: medezeggen schap op de werkvloer. En ik ken zat chefs die met roosterwijzigin- gen komen zonder iemand te raadplegen. Omgekeerd, laten nog veel te veel mensen dat over heid, dat brede netwerk, dat zal best wennen zijn. Aan de andere kant: bij Albert Heijn worden een aantal OR'en straks samengevoegd tot één (dat hangt samen met de nieuwe organisatiestrucuur van AH, die vorig jaar is doorgevoerd). Daar vallen de scheidslijnen alvast 'vanzelf' weg. Een flinke stap in de goede richting.' 'Zelf stop ik er mee, in 1999. Ik heb er dan negen jaar OR-werk op zit ten. De laatste jaren werkte ik twee dagen per week voor de OR. Met je eigen carrière - ik zit in de logistiek - maak je dan toch een pas op de plaats. Of ik straks zo'n 'schakelpersoon' wordt tussen mijn werk en de OR? Ach, ik weet niet... Ik hou natuurlijk m'n interesse voor beleid. Maar als ik me straks opwerp als 'schakel' zit ik voor ik het weet weer in de OR. Dat mag dus even iemand anders doen.' leid. De huidige OR moet voor de verkiezingen gaan aangeven, wel ke opvolgers zij wil - welke type persoon dat moet zijn. Zelf vind ik dat het mensen moeten zijn, die verder kijken dan hun eigen werk omgeving. Zij moeten kunnen zien wat goed is voor de héle or ganisatie. Daarnaast denk ik dat het handig is als die mensen ken nis meebrengen van een specifiek gebied, of zich daarin willen en kunnen specialiseren. Bij het plan voor de nieuwe struc tuur hoort ook het idee dat aan komend management een periode een functie krijgt in de OR. Ik vind dat prima. Laat ze maar kennisma ken met medezeggenschap. Da's alleen maar positief voor later. Ik zie wel het gevaar van belangen verstrengeling: zo'n man of vrouw zit een beetje op de stoel van de OR, een beetje op die van de baas. Maar ik vind wel dat je het een kans moet geven. Gaat het in de praktijk mis, dan kun je altijd nog ingrijpen.' 'Als ik zou moeten kiezen tussen meepraten op de werkvloer of medezeggenschap bij de bestuur der? Volgend jaar word ik weer fulltime supermarktmanager. Ik zie er naar uit om de inspraak in de winkel op poten te zetten.' hun kant gaan. Die weten ook niet dat het anders kan en moet. Zo'n andere houding moet zich ontwikkelen in de praktijk. Dat proces, dat sluit aan bij zelfstu ring. En waar we uitkomen? Daar kun je weinig van zeggen.' 'Ook de OR-en zullen trouwens hun portie 'verandering' op hun bordje krijgen. Eilandpolitiek kom je overal tegen, ook bij de OR. Str aks moeten de OR'en onderling een beroep op eikaars kennis en kunde kunnen doen. Die open- Henk de Kruijff 'Bij de voorbereiding van de nieu we structuur vroeg ik aan collega supermarktmanagers: 'Denk je dat je dat voor elkaar krijgt, zo'n in- spraakstructuur in je winkel, met een contactpersoon voor de OR?' Ik hoorde dan dat veel mensen er al mee bezig zijn. Dat sommige winkels werken met een overleg met een vertegenwoordiger uit elk team. Daar zou dan 'vanzelf' een OR-contactpersoon uit naar voren treden.' 'Dat 'andere' OR-lid. Het zou mij niet verbazen als die straks gaat opstaan uit die groep die actief bezig is op de werkvloer. Ik denk dat een aantal mensen, dóór die medezeggenschap dicht bij huis, geprikkeld raakt, en belangstel ling krijgt voor het maken van be- Cer Lammers

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 11