Ahold koopt marktleiders in Argentinië en Chili Bompre^o loopt op rolletjes! 22 supermarkten erbif in China Rush op supermarkten in Indonesië OF KATER? VISITEKAARTJE SWINGEND tfOLD FLITSEN JANUARI 1998 BUITENLAND In Indonesië zijn de mensen op grote schaal gaan hamsteren, omdat de Indonesische munteenheid, de roepia, deze maand een heel stuk in waarde is gedaald. Reden genoeg om een telefoontje te ple gen met John Traas, die de winkeloperaties van de TOPS-supermarkten begeleidt. 'Ja, de mensen zien dat hun geld minder waard wordt', vertelt John Traas. 'Ze beste den hun geld dan liefst zo snel mogelijk, bijvoorbeeld door flink in te slaan in de su permarkt. Dat hebben wij wel gemerkt. In week 2 hebben we dubbel zoveel verkocht als nor maal. Op donderdag 8 januari werd zelfs zes keer meer ver kocht.' In Indonesië hamste ren de mensen nu vooral de eerste levensbehoeften zoals rijst, melk, noedels en suiker. 'Het was nauwelijks aan te slepen. Op de drukste dagen hebben veertig man van het hoofdkantoor hier in de su permarkten geholpen om de schappen te vullen. Zo druk was het.' Sinds augustus 1996 woont Saskia Vlaskamp met haar man Erik Plas in Shanghai. Erik is er director operations voor Ahold. Rotterdam en Shanghai zijn zustersteden en e(de Rotterdammers Saskia en Erik voelen zich dan ook al n]aardig thuis. Toch blijft China voor verrassende ervarin gen zorgen. maakt hier rare dingen mee. Een Nederlandse, die ook in Shanghai woont, vertelde ons een poos geleden dat haar kat het punt stond te bevallen. De poes was twee weken van huis geweest en tsja, toen ze weer terugkwam, bleek haar uit stapje niet zonder resultaat. Dacht onze landgenoot. Ze wil de graag zekerheid en toog met haar huisdier naar de dierenarts, die aanraadde de geboorte rus tig af te wachten. En eigenlijk was dat vooruitzicht best leuk. De afgelopen week echter, nam het verhaal een eigenaardige wending. Aangezien mijn land genote zich een beetje zorgen maakte of het allemaal wel goed ging met poes en zwan gerschap, had ze verschillende malen contact gehad met de eerder bezochte dierenarts. De eerste keer had ze de aanstaan de moeder meegenomen en de arts had met de stethoscoop naar de hartjes van de kleintjes geluisterd. Nee, alles ging goed. Weer naar huis dus, maar toen er een aantal dagen later nog niets was gebeurd, toch maar weer gebeld. Dit keer trof zij een dokter die een verhelderen de vraag stelde: 'Betreft het een grote of een kleine poes?' 'Maakt dat uit dan?' had de ei genaresse gevraagd. Volgens deze dierenarts wel: 'U weet toch wel dat kleine poezen twee maanden zwanger zijn, maar dat grote poezen er drie maan den over doen!' Dit was een heel nieuw gezichtspunt. Ande re kattenliefhebbers (zoals ik) kenden het verschijnsel welis waar niet, maar ja: als de die renarts het zegt... Een vriendin die vloeiend Chinees spreekt, bracht uitkomst. Zij consulteer de een derde dierenarts en eige naresse en kat moesten zo snel mogelijk langs komen. De kat werd onderzocht en voila: de zwangere poes bleek een molli ge kater! Mijn landgenote hield het hoofd koel en liet, om nieu we verwikkelingen te voorko men, het diertje gelijk castreren. Na afloop kreeg ze de balletjes op een presenteerblaadje aange boden. Of ze ze wilde hebben? Voor onze eigen gezondheid: we houden ons maar bij de Amerikaanse kliniek. En onze kat? Die heet Duvelke en is al 'geholpen'. Ahold is mede-eigenaar geworden van de Albert Heijn-en' van Argentinië en Chili. Ze hebben respectievelijk 109 en 89 supermarkten van gemiddeld 1.350 tot 1.500 m2 en heten Disco (Argentinië) en Sant Isabel (Chili). Beiden zijn markt leider in hun land. De Chileense supermarktketen heeft ook winkels in Peru, Paraguay en Ecuador. Ahold is door deze uitbreiding in een klap een van de grootste supermarktbe drijven van Zuid Amerika. Ahold is sinds eind 1996 met Bompre^o ('Goede Prijs') actief in Brazilië. Verdere uitbreiding in Zuid-Amerika stond al een tijdje hoog op het Ahold-ver langlijstje. Nu is de wens in vervulling gegaan. Samen met de nieuwe partners breidt Ahold zijn supermarkten in dit werelddeel flink uit. Dat is ook aantrekkelijk. De meeste econo mieën in Zuid Amerika groeien harder dan de Nederlandse. Ook is de bevolkingsgroei gro- Als je in een grote winkel werkt, leg je iedere dag re delijk wat kilometers af. Ook bij Bompre^o voelen ze dat op hun Braziliaanse klompen aan. Of beter: op hun rollerskates. Dé oplossing om snel voor een klant iets te pakken. Voorbeeldje: een ldant staat bij de kassa, maar is vergeten iets af te wegen of wil eigenlijk toch een ander artikel hebben. Dan zorg je, klantvriendelijk als je bent, dat je dat voor die ldant in orde brengt. De klant moet In China is Ahold het jaar begonnen met de overname van 22 supermarkten van een Japanse supermarktonder neming. Dat brengt ons totale aantal supermarkten in China op veertig. Daarmee is Ahold daar de grootste bui tenlandse supermarktonderneming. Na het Chinese nieuwjaar in februari zullen de overgenomen winkels worden omgebouwd tot TOPS-supermarkten. De Chinezen vinden de TOPS- valt in de smaak. Kip en verse supermarkten hygiënisch en vis zijn er favoriet. TOPS heeft prettig om te winkelen Vooral op het vers-gebied een naam het enorme versassortiment hoog te houden. Letterlijk zelfs, want TOPS is in het Chinees zeer poëtisch vertaald als 'De top van de berg van versheid'. Zo'n naam schept verwachtin gen. Ook de nieuwe supermark ten (gemiddeld 1000 m2) wor den bevoorraad vanuit ons ei gen distributiecentrum in Shanghai. Door de overname krijgt Ahold er in China bijna 900 medewerkers bij. dan wel eventjes wachten. Dat 'eventjes wachten' blijkt in win kels van enorme afmetingen toch wel erg lang te zijn. Ten minste: als je alles te voet moet doen. Op rollerskates gaat het allemaal een stuk sneller. Uit gerust met helm, knie- en elle boogbeschermers snellen de Bompreco-medewerkers op hun rollerskates door de supermark ten en de hypennarkten. Over dreven? Valt best mee, als je bedenkt dat de gemiddelde Bompreco-supermarkt in Brazi lië drie keer groter is dan wat wij in Nederland gewend zijn. Om van de hypermarkten maar te zwijgen. Daar kun je niet al leen voor je boodschappen te recht, maar kun je ook een nieuwe koelkast of televisie ko pen. De klanten reageren erg posi tief. En de rollerskatende win kelmedewerkers? 'Ik 'skate' nu twee jaar en het is een grote hobby van mij. Ik heb er ontzet tend veel plezier in!' vertelt Ed- lueza da Silva. Collega Floren- ter. Bovendien zijn er relatief weinig supermarkten, dus volop groeikansen. En onze interna tionale kennis van. en ervaring met levensmiddelendistributie is er zeer welkom. Disco: een swingende naam voor een bedrijf wat volop in be weging is. De Argentijnse su permarktketen groeit elk jaar fors. Ongeveer de helft van de 109 winkels staat in en rond de hoofdstad Buenos Aires. Disco is de grootste supermarktonder neming van Argentinië. De win kels bieden de klanten, buiten een ruim versassortiment, veel service. Ook thuisbezorging hoort daarbij. En een modem klantenbindingsprogramma, vergelijkbaar met de nieuwe AH Bonus Kaart. Disco heeft ruim 12.000 medewerkers. Het Chileense Santa Isabel heeft 68 supermarkten in Chili, vijftien in Peru, vijf in Paraguay en sinds kort ook één in Ecuador. De Santa Isabel-supermarkten zijn gemiddeld 1.500 m2 groot; er werken 10.000 medewerkers. Florentine Junior (I), Edlueza da Silva en Marcus Entony op hun rollerskates tino Junior valt haar bij: 'Ik doe leen maar leuker op geworden.' nu drie jaar aan roller skating De rollerskatende winkelmede- op de winkelvloer en het ver- werkers zijn het visitekaartje veelt nooit. Het werk is er al- van de winkels geworden. TOPS rood en geel wordt steeds vaker gesignaleerd in Shanghai

Personeelsbladen | 1998 | | pagina 7