KERSTRECEPTEN VAN JE COLLEGA'S Wortelcake uit Amerika personer Bigos uit Polen (jagersgerecht) 4 personen Bereidingstijd: 2 uur en 45 mi nuten Benodigdheden: 0,5 kg witte kool 0,5 kilo zuurkool 0,5 kilo gerookte bacon 6 a 8 ons sucadelappen 3 eetlepels olie 0.2.kilo uien enkele gedroogde champignons 2 eetlepels tomatenpuree 1 kopje droge rode wijn Kruiden: zout, 1 theelepel karwij, enkele laurierblaadjes, 'All Spice'-kruiden en zwar te peper. Runderbouillon. 1Smoor de witte kool en zuurkool met de gesneden bacon, champignons en kruiden tien minuten op een laag vuur. Af en toe even roeren. Intussen de su cadelappen in smalle reepjes snijden. 2. Olie verwarmen en de gesnipperde ui en bakken. Na een paar minuten het vlees toevoegen. Dertig minuten laten sudderen. 3, Daarna uien en vlees aan de grote pan toevoegen. Voeg tot 2/3 runderbouil lon toe. Het geheel twee uur laten sud deren op een laag vuurtje. 4. Aan het eind de tomatenpuree, de rode wijn en de zwarte peper (naar smaak) toevoegen. Het gerecht heet serveren met brood. AMERIKAANS ZWITSERS NAGERECHT Joyce Smart, leeftijd onbekend ('Het is niet netjes om een dame haar leeftijd te vragen') is Pu blic Affairs Manager op het BI- LO-hoofdkwartier in Maul din, South Carolina in Amerika. 'Op ons kerstmenu staat elk jaar worteltaart,' zegt Joyce. Van oudsher trouwens een Zwitsers recept. Amerikanen komen nu eenmaal overal vandaan, Vroe ger zat er voor Joyce een Hol lands tintje aan Kerstmis, want dan kreeg ze van haar oma olie bollen. 'Mijn opa en oma waren Nederlandse immigranten, van daar. Prettige feestdagen.' Nog geen flauwe notie wat je met de Kerst gaat eten? Laat Flitsen je dan wat ideetjes aan de hand doen. We hebben recepten verzameld bij collega's uit Thailand, Polen, Amerika en Brabant. Om zeker te weten dat de gerechten lekker zijn, hebben we chef de cuisine jan Kuiper van Ahold's restaurant 'De Hoop op d'Swarte Walvis' gevraagd om deze recepten te bereiden. Honger gekregen? Schuif gerust aan. LAMSKOTELET UIT BOURGONDISCH BRABANT We vonden dat een gerecht van eigen bodem niet mocht ontbre ken. Bij supermarkt-manager in opleiding van filiaal AH-1124 in Eindhoven Frank Vastbinder (26) waren we aan het goede adres. Frank kwam met een re cept voor lamskoteletten gegra tineerd met een melange van geitenkaas, abrikozen en ho ning. Een fijnproever, die Frank. 'Eigenlijk is het een heel snel gerecht. Je kunt het in. zo'n twintig minuten maken. Ik vind ook dat je met Kertsmis niet te lang in de keuken moet staan. De gezelligheid staat voorop. Een goed '98!' Augustus Nieuw aandeel AH feestje Rondje Amsterdam September Winnaar Dam tot Dam Dam tot Damloop jamin snoepwijzer 1 theelepel nootmuskaat 1 theelepel kaneel 1 theelepel kruidnagel 1V2 kopje geraspte wortel 1 kopje gehakte walnoten 4 eiwitten Chef de Cuisine Jan Kuiper zwaait de culinaire scepter over de keuken van restaurant 'De Hoop op d'Swarte Walvis' op de Zaanse Schans in Zaandam. Zijn voorkeur gaat uit naar de Franse keuken. 'Maar', zo voegt hij er aan toe, 'we ser veren ook streekgebonden gerechten zoals Beemster lam.' jan en zijn collega's koken op fijnproeversniveau. De culi naire gids Lekker '98' plaatst d'Swarte Walvis op de tien de plaats. 'Van de vijfhonderd genomineerde Nederlandse restaurants', verduidelijkt Jan. Een prestatie van formaat. POOLSE JAGERSKOST: BIGOS Agniezka Naijka-Pietruszka (30) uit het Poolse Krakau werkt als assistent van general manager Jan de Bruin bij Ahold Allkauf Polska in Kra kau. Hier vieren de Polen het grote familiefeest met de maal tijd op Kerstavond, oftewel 24 december. Agniezka: 'Kerstmis is bij ons een echt familiefeest met maaltijden met heel veel verschillende gerechten. Bigos wordt trouwens niet alleen met Kerstmis gegeten, hoor.' Bigos is een echt jagersgerecht. Het stamt uit de tijd dat de Poolse bossen bevolkt werden door wolven en beren. Het is een ste vig wintergerecht, want: 'Er ligt hier alweer sneeuw. Gezellige Kerstdagen.' Voor 6 personen Bereidingstijd: 1,5 uur Benodigdheden: V/z kopje slaolie 21/i kopje suiker 4 eidooiers 5 eetlepels heet water ZJI'i kopje gezeefde bloem 2 theelepels bakpoeder 1/2 theelepel zout 1Verhit de oven tot 170 graden. Vet de taartvorm (27 cm) in; licht bestuiven met bloem, 2. De olie en suiker mengen. Voeg één voor één de eidooiers toe. Goed roeren na elke dooier. Daarna heet water toe voegen en doorroeren. 3. Meng bloem, bakpoeder, nootmuskaat, kaneel en kruidnagel. Roer het vervol gens door het eimengsel. Roer hierna de geraspte wortel en de gehakte wal noten door dit mengsel. 4. In een aparte kom de eiwitten stijfklop- pen. Voeg dit toe. Het complete meng sel in de taartvorm gieten. 5. Bak de cake in 60 a 70 minuten gaar. EEN VOORGERECHT UIT THAILAND: PHO-PHIA Ahold-collega Chasaran Katan- yu (34) uit Bangkok is de assis tente, van Tom den Hertog", de directeur van TOPS in Thai land. Zij werkt nu bijna een jaar voor TOPS. 'Kerstmis in Thai land? Nee, Thailand is voor het grootste deel Boeddhistisch.' Maar Thailand heeft toch wel een echt familiefeest? 'Jazeker', zegt Chasaran. 'Wij hebben 'Songkran Day', oftewel het 'wa terfeest'. Dan. eren de kinderen hun ouders door ze met water te besprenkelen. Iedereen is vrij op die dag.' Voor de echte kerst sfeer hoefje dus niet naar Thai land. De temperatuur helpt ook al niet mee, want in Bangkok is het nu zo'n 35 graden Voorgerecht voor 4-6 personen Bereidingstijd: 1 uur Benodigdheden: 20 diepvries deeglapjes (20 x 20 cm) 100 gram mihoen 100 gram witte kool 1 kleine wortel (circa 50 gram) 2 teentjes knoflook 2 eetlepels olie 1 liter plantaardige olie om te frituren 250 gram half om half gehakt Zout naar smaak 1 theelepel suiker 2 eetlepels oestersaus 1 eiwit eventueel 1 bakje zoetzure pikante saus enkele blaadjes sla, schijfjes komkommer of tomaat, ter garnering 1Laat de deeglapjes ontdooien. Week de mihoen circa tien minuten in warm wa ter. Laat ze uitlekken en knip ze vervol gens met de keukenschaar in korte stukken. 2. Maak de kool en wortel schoon en snijd beide groenten in staafjes. Pel de teen tjes knoflook. Voor de vulling: verhit twee eetlepels olie in een wok of koekepan. Pers de teentjes knoflook uit en bak ze even. Voeg het gehakt toe en roerbak dit cir ca twee minuten boven een hoog vuur. Voeg de groenten en mihoen toe. Voeg zout, suiker en oestersaus toe, en bak alles nog circa drie minuten boven een matig vuur. Laat het mengsel afkoelen. 4. Spreid de deeglapjes uit op het aan recht. Schep in het midden van ieder velletje twee eetlepels vulling. Vouw een hoekje van het deeg over de vul ling. Vouw vervolgens de linker en rechterflap naar binnen. De rolletjes moeten ongeveer zeven centimeter lang worden. Rol ze stevig op. Bestrijk de laatste flap met eiwit en plak hem vast. 5. Verhit de frituurolie in wok of pan. Fri tuur de rolletjes in circa drie minuten goudgeel in de hete olie en laat ze dan uitlekken op keukenpapier. Serveer er zoetzure saus bij. 5 minuten gelijkmatig bruin, Toast on dertussen heel licht het witte brood in de broodrooster en druk er met een glas rondjes uit. Bedek er het breedste deel van de kotelet mee. Haal de koteletten uit de pan en leg ze in een ovenschaal. Leg hierop de rondjes getoast brood en schep het mengsel er op licht bes trooien met tijm. In de oven de rondjes getoast brood met het mengsel van geitenkaas, tijm en honing zacht ongeveer 5 minuten gratineren. Lamskoteletten gegratineerd met een honing-geitenkaas- abrikozen melange Hoofdgerecht voor 4 Bereidingstijd: 25 minuten Benodigdheden: 4 lamskoteletten per persoon 8 sneedjes wit brood 120 gr geitenkaas (tip van de kok: neem zachte geitenkaas; die kun je verbrokkelen) 4 eetlepels honing 1 takje tijm 120 gr gedroogde abrikozen peper zout 1Verwarm de oven voor op 100 graden 2. Maak in een kom een mengsel van ge brokkelde geitenkaas en heel klein ge sneden abrikozen. Voeg een mespunt tijm toe Voeg de honing toe en roer het geheel tot een massa. 3. Bestrooi de koteletten licht met zout en peper. Braad ze om en om in ongeveer

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9