'Ik dacht: dat vraagt teveel tijd' 'Afwachten wat er uit de achterban naar voren komt' 11 Per 1 januari wérkelijk van start GEZAMENLIJK BELANG SERIEUS ALS II HET MIJ VRAAGT ALS IE HET MIJ VRAAGT AHOLD FLITSEN DECEMBER 1997 uniULK VUKAIN 1 WUUKL»fiLIJtt.tllilU V /VIN Ut CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD PRIMARKT HEEFT KERSVERSE OR Primarkt, de Brabantse winkelketen die sinds twee jaar bij Albert Heijn hoort, heeft een kersverse Onderne mingsraad. Het bedrijf heeft zo'n vijftienhonderd me dewerkers en is daarmee verplicht (volgens de Wet op de Ondernemingsraden) om een OR te hebben. Eerdere op richtingspogingen kwamen echter niet goed uit de verf; in het verleden was er bij directie zowel als bij medewerkers weinig animo. 'Maar', zegt voorzitter Theo Hermans, 'de hui dige OR ziet tal van zaken waarop we ons kunnen richten.' Met de overname door Albert Heijn veranderde het tij bij Pri markt. Mèt Albert Heijn, bleek de nieuwe algemeen directeur Henk Klappe een warm voorstander van een OR. Begin 1997 werd dan ook een aanvang gemaakt met de ver kiezingen die van 20 tot en met 23 augustus plaatsvonden. 'Ondanks het vakantieseizoen, was de op komst redelijk', aldus Theo Her mans. OR Primarkt, bedoeld voor het hele bedrijf, heeft nu zeven le den die afkomstig zijn uit alle de len van de organisatie. Bakkers, slagers, distributie, technische dienst, hoofdkantoor en filialen hebben allemaal een afvaardiging. De kersverse voorzitter en secreta ris komen beiden uit de winkel: Theo is van beroep kassamedewer ker, secretaris Ineke Verwey is fili aalmedewerkster. 'Ik ben blij dat ik ben gekozen', zegt de voorzitter. 'Uiteraard: ook voor mezelf. Het OR-werk wordt een heel interessante uitbreiding op mijn dagelijks werk. Als OR zien we tal van zaken waarop we ons kunnen richten in de toekomst. Per 1 januari gaan we werkelijk van start. Bij zo'n OR die ontstaat uit het niets, is er ontzettend veel voor te bereiden. We zijn onlangs begonnen met een driedaagse training, gericht op het functione ren van de OR maar ook op het vormen van een team. Hoe de OR zich zal opstellen? We zijn overeen gekomen dat de OR in veel geval len samen zal werken met de di rectie. Ons gezamenlijk belang is immers om Primarkt zo goed mo gelijk in de race te houden.' Hoewel de Ondernemingsraad be gin september is geïnstalleerd, hebben de OR-leden vanaf 1 janu ari 1998 activiteiten gepland. 'We moeten voor onze werkzaamhe den nog veel meer in detail tre den', geeft Theo Hermans toe. 'Maar eerst moesten we een aantal organisatorische zaken regelen. En we moeten ons serieus inwerken. We willen straks goed onderbouw de adviezen kunnen geven aan de directie. Hij legt uit: 'Het is onze bedoeling de mening van de werk vloer aan de directie over te bren gen. Ik denk dat zij niet alles hoort wat zich op de winkelvloer af speelt; veel wel, maar niet alles. Het is voor ons belangrijk te kijken door de ogen van alle medewer kers. En ik heb er vertrouwen in dat de huidige directie bereid is om naar ons te luisteren.' Geluk kig, vinden de nieuwe OR-leden, staan ze er in hun zoektocht in de OR-wereld niet alleen voor. Frans Petra van het Bureau Onderne mingsraden Ahold in Zaandam treedt op als adviseur. 'Op sommi ge punten zijn we nog groen als gras', bekent Theo. 'Vergadertech niek, de Wet op de Ondernemings raden, het zijn allemaal nog onbe kende gebieden. Je begrijpt dat we met de kerstdagen nog stevig met onze neus in de boeken zit ten.' Chef versgroepen Primarkt Corné Kunst Corné Kunst 'Ik zal het eerlijk zeggen: ik heb er een beetje spijt van dat ik me niet verkiesbaar heb gesteld voor de OR.' Aan het woord is Corné Kunst, chef versgroepen bij Primarkt vesti ging Oude Terheydense Weg in Breda. 'Het is natuurlijk helemaal niet gezegd dat ik gekozen zou zijn, maar achteraf bezien had ik het toch wel willen doen. Ik dacht toen: dat vraagt teveel tijd. Ik ver wacht van de OR dat ze een vruchtbare samenwerking met de directie tot stand zal brengen. De mensen van de OR staan op de winkelvloer en horen daar natuur lijk allerlei dingen waarvan het niet altijd zeker is dat de directie die ook weet. Over arbeidsom standigheden bijvoorbeeld. En hoe die mogelijkerwijs verbeterd kunnen worden. Ik heb zelf wel vertrouwen in de samenwerking tussen de directie en de OR. In een ideale situatie is het volgens mij zo dat niet alleen de werknemers iets aan een Ondernemingsraad hebben, maar dat de directie er ook profijt van heeft. Eigenlijk wel raar ja, dat er voor heen geen OR was. Maar ja', er kent hij, 'als iederéén opziet tegen het werk... Eerlijk gezegd hoor ik er in mijn filiaal nog niet veel over. Terwijl die belangstelling toch broodnodig is voor succes.' Primarkt administrateur Henk de Been: 'Op zichzelf is een Ondernemings raad binnen Primarkt een goede zaak', wikt en weegt administra teur Henk de Been van het Breda se hoofdkantoor, een beetje scep tisch. 'Een leuk baantje is het niet, want iedereen schopt tegen je aan. En ik kan het weten want ik ben lid geweest van de Onderne mingsraad die hier ooit (voor Pri markt Groothandel) bestond. An derzijds kun je er veel van leren. Ik heb er nog steeds profijt heb van dat ik ooit OR-werk deed.' De Been vindt zichzelf 'positief kri tisch'. 'Je moet afwachten wat er uit de achterban naar voren komt. Daarmee is het in de vorige OR wat misgegaan. Het is per slot van rekening een van de doelstellin gen van de OR dat je zorgt dat de werknemer betrokken raakt bij de organisatie. Buiten dat ben je ook afhankelijk van de medewerking van de directie, hoewel ik denk dat dit laatste wel goed zit. Als OR moetje voor vol worden aange zien, dan kan je taak heel belang rijk zijn. Is dat niet het geval, dan kun je beter stoppen. OR-lid zijn kost veel tijd. Reken maar dat je er ook vrije tijd in moet steken. Ik vond het best een zware taak om je achterban te informeren over kwesties die binnen het bedrijf spelen. Overigens denk ik wel dat het vaak de goeie mensen binnen een organisatie zijn die zich aan melden voor een OR. Mensen die iets méér willen, die nieuwsgierig zijn. Dat laatste geldt ook voor mij. Toch heb ik mezelf niet kandi daat gesteld. Éénmaal was ge noeg. Ik heb er gewoon geen tijd meer voor.' Henk de Been Oktober AH dagvers AH 2 diepvriesleveranciers November Gall Gall beleidsdag Beste winkelwedstrijd idem Pijnacker in gebruik

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 11