'Hartstikke benieuwd naar de uitslag- KPI: de winkel onder de loep UITSLAG Cl 'De sterke en zwakke kanten hoor je van allerlei klanten groepen terug' BUURTBEWONER 'Uitslag over drie weken. Daar kijkt de hele winkel naar uit' EIGEN STIJL VOOR DE GEK 97 AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1997 Twee keer per jaar hebben Albert Heijn-winkels een onderzoeker in huis. Drie dagen achtereen spreekt hij, in het kader van het Kwalitatieve Performance Index-onderzoek (KPI), de binnen komende klanten aan. 'Mag ik u een paar vragen stellen over de winkel?', is steevast de openings vraag. En als de klant niet te veel haast heeft, wordt vervolgens de hele winkel doorgenomen: out of stock, hygiëne, assortiment, prijsniveau en niet te vergeten: de service. En scoort de kaasaf deling een mager zesje? Dan weet je dus dat je daar wat aan kunt verbeteren. Dunai Goeloe, de enquêteur die op donderdag 6 november bij de ingang van de AH- Lambertus Zijlplein in Amsterdam staat, is in het gewone leven vliegenier in opleiding. De 20-jarige stu dent doet in Lelystad, waar hij studeert, zijn boodschappen; bij Albert Heijn, dat spreekt voor zich. 'Da's een hele grote win kel', zegt hij. 'Voor de regio. Ei genlijk niet te vergelijken met hier.' De AH aan het Lamber tus Zijlplein bedient een deel van Amsterdam-West waai- veel bejaarden en allochtonen wo nen. Begin juli is de winkel ge- remodeld en volgens Dunai vin den de meeste klanten hun 'nieuwe' AH goed. Hij telt: 'twintig, dertig... ik heb van daag al 31 interviews gedaan. Ik heb nog veel interviews te gaan, maar als mensen haast hebben houdt het natuurlijk op.' Het kost supermarktmanager Naast KPI beschikt Albert Heijn nog over twee andere vormen van onderzoek, te we ten het klantenherkomston- derzoek (eens per vier jaar) en de klantengroepsgesprekken. Het klantenherkomstonder- zoek wordt uitgevoerd door Ahold Vastgoed, maar de in formatie wordt ook door Al- bert Heijn gebruikt. 'Daar naast', zegt Edwin de Roller van AH Consumenten Re search, 'voeren we veel klan tengroepsgesprekken. Daar mee onderzoeken we allerlei formuleaspecten, zoals de kin dertaart in de Wereld van We relden-winkels. Als daar aanlei ding toe is, kijken we of we wel verder willen met zo'n deel van de formule; meestal volstaan aanpassingen. En is het iets van één winkel, dan passen we het lokaal aan. ja hoor, we praten ook met niet AH-klanten. Je wilt bijvoor beeld ook wel eens horen waarom mensen kiezen voor een andere winkel.' si Ik Willem Spierenburg wat moei te, maar hij houdt zich in: hij waagt Dunai niet naar zijn be vindingen. 'Mag niet', verklaart hij. 'Daarmee zou je de enquê teur of de klanten (als je er met je neus bovenop gaat staan) maar beïnvloeden. En dan weet je straks nog niet wat je klan ten werkelijk van de winkel vinden. We krijgen de uitslag van het onderzoek eind decem ber. Daar kijkt de hele winkel naar uit, helemaal omdat dit het eerste onderzoek is na de Renate Arents beheert de nieuwe bake-off afdeling van AH Lambertus Zijlplein. 'Ik hoor 't wel hoe we scoren in dit KPI-on- derzoek. Met Dunai bemoei ik me helemaal niet als hij mensen staat te interviewen; vanaf de broodafdeling kan hem ook niet zien staan. Dat scheelt.' remodeling.' Heeft hij hoogge spannen verwachtingen? 'Wel zeker', zegt hij. Onze oude kaasafdeling stelde bar weinig voor; een klein meubeltje, wei nig omzet. Daar hebben we nu echt de ruimte voor gemaakt. Hetzelfde geldt voor de broodaf deling, met bake-off.' Hij wijst naar een meisje dat net pauze houdt: 'Vraag maar aan Renate, die heeft er de bake-off cursus voor gevolgd.' De SMM ver volgt: 'Ook hebben we nu een servicecounter en qua 'vers' zijn we eigenlijk een 5-winkel ge worden. Daardoor hebben we qua ruimte wat ingeleverd op houdbaar. Ik ben dus hartstik ke benieuwd hoe mensen dat in het onderzoek zullen waarde ren.' Sommige veranderingen constateert Spierenburg ook zonder KPI: 'Vroeger kregen we geen mensen uit de nieuwe wijk in de winkel. Nu wel. De winkel is voor de jongere klant ook in teressant geworden.' KPI is ingevoerd in 1995. Ed win de Roller van Consumenten Research AH: 'De afzonderlijke supermarktmanagers wilden het oordeel weten van de buurt- bewoner c.q. de vaste klant. Met KPI is dat exact wat je tel kens meet: de 'performance' van de winkel onder de vaste klan tengroep. Niet het resultaat van andere winkels, maar het vorige resultaat van je eigen winkel is steeds je vergelij kingsmateriaal.' Sinds de invoering van het KPI- onderzoek, twee jaar terug, zijn al duizenden klanten geïnter viewd. Dat gebeurt met een korte vragenlijst. Eerst checkt de enquêteur of hij iemand voor zich heeft die meestal de bood schappen doet voor het huis houden, en vervolgens of hij dan meestal naar AH gaat. Dat zijn 'primaire Wanten'. Elke dag is er een andere enquêteur (van een extern bureau) in de winkel. 'Dat doen we', legt Ed win uit, 'omdat mensen nu een maal hun eigen stijl houden bij het enquêteren: de één krijgt daardoor meer los' dan de an der.' De enquêteur stelt de wa gen voorafgaand aan het win kelbezoek. 'Je meet dan een beeld dat mensen wat langer bij zich dragen van de winkel in kwestie en niet de indruk van dat specifieke bezoek. 'De ster ke en zwakke kanten hoor je overigens van allerlei Wanten- groepen terug: de Want wordt steeds mondiger. Jong of oud, veel of weinig te besteden: ie dereen ziet haarfijn wat hem of haar bevalt aan de winkel. En wat niet, natuurlijk.' Doe je nou in de weken vooraf gaand aan het KPI-onderzoek extra je best? "Wij niet', zegt Willem Spierenburg. 'Dat zou weer zo'n geval zijn van jezelf voor de gek houden. Laten men sen maar eerlijk hun mening geven over je winkel. Slechte cijfers erg? Ach', meent Spie renburg, 'een magere zes voor de deli is geen punt. Je weet dan waar je aan kunt werken. Een probleem wordt het, als je een half jaar later nog steeds slecht scoort.' Dunai Goeloe van een extern onderzoeksbureau interviewt voor KPI een vaste klant van AH-Lamber- tus Zijlplein: mevrouw Ria de Koning.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9