ZELFSTURING: OKE. MAAR DAN WEL GOED GEREGELD! 'Goed kijken wat ieder méns kan' 'Afspraken moeten heilig zijn' NIEUWS 11 0: DE AFSPRAAK Directie en OR Marvelo komen overeen: ALS IE HET Mij VRAAGT ALS JE HET Ml| VRAAGT AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1997 - p woensdag 21 oktober kwamen de directie van Marvelo en de OR bij elkaar. Er werden handte keningen gezet onder een afspraak over 'de kwaliteit van de arbeid' bij zelfsturing. Het ma nagement wenst namelijk een cultuurverandering, die noodzakelijk is om in de toekomst een product te kunnen bieden met een concurrerende kwaliteit-prijsverhouding. Zelfsturing is daarbij een belangrijk middel. De OR had de tekst van de af spraak op papier gezet. 'We von den dat nodig', zegt OR-voorzitter Gerhard Visschendijk, 'omdat je met zelfsturing op een totaal an dere manier gaat werken. De wil om te veranderen is er', weet hij. 'Dat merkten we in de hoorzittin gen die we vorig jaar hielden in het kader van de reorganisatie. We merkten echter ook, dat er be hoefte is aan houvast, aan duide lijkheid en dat collega's bezorgd zijn over wat er staat te gebeuren. Als OR hebben we die zorg over gebracht aan het management team. Voor de invoering van zelf sturing vonden we het vervolgens een goed idee om afspraken te maken over de opstelling die je van iedereen - ook van leidingge venden - vraagt, en welke voor waarden je van te voren wilt heb ben geregeld.' De OR denkt dat, bij een goede in voering, zelfsturende teams veel kunnen betekenen voor de kwali teit van het werk: méér verant woordelijkheid, meer variatie, maar ook zelfstandig beslissen over geldzaken. 'Dat kan voor veel mensen een verbetering zijn. Dat wil zeggen: als je als team weet wat er van je wordt verlangd en waar je qua ondersteuning op kunt rekenen.' OR en de directie hebben onder meer het volgende afgesproken: 1. De gezamenlijke doelstellingen van het verandertraject: 'Wat willen we bereiken met de or ganisatie, en wat met de kwali teit van het werk.' 2. De uitgangspunten van een ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD zelfsturend team. Denk aan: het verantwoordelijksgebied van een team moet duidelijk omgrensd zijn en herkenbaar binnen het productieproces, en het team moet een bijpassend budget, regelmogelijkheden en bevoegdheden hebben. 3. De randvoorwaarden. Het ma nagement belooft in de geza menlijke afspraak bijvoorbeeld dat als functies anders worden ingedeeld, niemand er finan cieel op achteruit gaat. Ook overlegt het management met de teams van te voren over te behalen resultaten en welke ruimte en budget nodig zijn voor opleiding en begeleiding. Ook de medewerkers moeten van hun kant hun medewer king geven bij het vinden van oplossingen. 'Over het alge meen', zegt Gerhard, 'denkt de OR dat dat zeker zal lukken. Maar als iemand geen genoe gen neemt met een ontwikke ling die hem persoonlijk raakt, dan is er de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen; bij zijn chef, of bij een beroeps commissie.' 4. Het derde en laatste punt dat we op papier hebben gezet', zegt Gerhard Visschendijk, 'be treft de verdere procedure. Een externe deskundige heeft de stand van zaken geïnventari seerd onder de medewerkers; op basis hiervan is in goed overleg besloten om Match 2000 (interne reorganisatie) te beëindigen. De invoering van zelfsturing wordt een op zich- zelfstaand traject waarbij ie dereen zal worden betrokken.' Magazijnbeheerster Marvelo Erna Chaoui-Gras: 'Zelfsturing? Ik ben er zelf ook nog niet helemaal uit', bekent Er na Chaoui van Magazijnbeheer. Caroline Enthoven, productieleidster Wijn bij Marvelo: 'Binnen Marvelo heeft niemand nog ervaring met zelfsturende teams, wel weet iedereen al een jaar dat het er aan komt. Da's na tuurlijk niet goed. Maar nu ligt er dan een stuk - een góed stuk - dat geschréven is door de OR en dat is onderschreven door het manage ment. Zelf zit ik, namens leiding gevenden, in de Supportgroep die de invoering van zelfsturing bij Marvelo gaat begeleiden. Ik vind het opmerkelijk dat wij als groep door de OR niet betrokken zijn bij de totstandkoming van: 'kwaliteit van de arbeid'. Ik bedoel: betrok kenheid, daar gaat het toch juist om bij zelfsturing?! Maar onder tussen vind ik de inhoud van het stuk wel heel duidelijk en juist. En duidelijkheid, dat kunnen we heel goed gebruiken in de komende tijd van verandering. Ook vind ik het heel belangrijk dat de afspra ken, die in het stuk staan, heilig zijn en dat we elkaar - en daar be doel ik iederéén mee die bij Mar velo werkt - op die afspraken aan spreken. Met de Wijn-afdeling gaan we binnenkort naar een driedaagse training over 'samenwerken', met een grote nadruk op wat dat nou betekent voor ieder persoonlijk. We komen daar straks allemaal vandaan met doelen die individu eel op het lijf zijn geschreven. Voor mij, als leidinggevende bete kent het denk ik, dat ik moet le ren om problemen niet snel, in mijn eentje op te lossen, maar dat samen te doen met de mensen die het aan gaat.' Dat 'samen oplos sen', is trouwens iets waar we alle maal aan zullen moeten wennen'. Caroline Enthoven 'Zullen er straks, in de zelfsturen de teams hogere eisen aan me worden gesteld? En als ik niet on middellijk zelf kan bedenken wel ke aanvullende opleiding ik nodig heb, is er dan iemand die me daar bij helpt? Volgens mij is het aller belangrijkste bij de invoering er van datje goed kijkt naar iedere méns binnen het team: hoe zit-ie in elkaar? Zelf vergelijk ik het wel met mijn teamsport: in een korf balteam heb je uitblinkers en mid denmoot en samen ga je voor het doel. Soms kan een speler minder, maar als je ziet dat-ie zich voor 100% geeft, dan vult de rest van het team hem zonder problemen aan. En je hebt een coach, ja. Ie mand die je helpt bij het uitzoe ken wat jouw taak nou is in het geheel. Die coaches, die moeten wat mij betreft klaar staan als we beginnen met de zelfsturende teams. Mensen zijn hier best wel willend, maar - helemaal in het begin - moetje niemand laten 'zwemmen'.' Ja, ik ben wel blij dat de doelstel lingen en randvoorwaarden van zelfsturing nu - heel mooi - op pa pier staan. Ook trouwens, dat de OR blijft meten of alle doelen wel worden gehaald. Wel geruststel lend. Mooie woorden willen an ders nog wel eens in de schoenen zakken. Zelf zit ik in de Support- groep, die de invoering van zelf sturing moet begeleiden. In de Supportgroep vind je vertegen woordigers van het management, de OR, medewerkers en onder steunende taken. We zijn met z'n zevenen: een bont gezelschap qua kennis, insteek, vergaderervaring etcetera. Best lastig, dus. Maar ik zou graag voelen dat we een team worden, een zelfsturend team, zeg maar. Zodat we weten hoe het straks zal zijn op de vloer.' Erna Chaoui-Gras

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 11