De olifantenhuid van Pierre Couwenberg, medewerker Servicebureau: LADEN arc Rieken onderweg in het distributiecentrum Pierre Couwenberg, Servicebureau: '500 telefoontjes per dag' den als ze van de laadklep kwa men. Dat is nu veel minder.' Toch komt het regelmatig voor dat een pallet beschadigd arri veert. Mark: 'Dan moet er iets gebeurd zijn tussen het DC en de winkel. En dat hoeft hele maal niet te liggen aan een roe keloze chauffeur. Het ligt vaak aan de route. Wat dacht je van al die kleine rotondetjes waar ze Nederland mee hebben volge- legd. Daar kom je met zo'n op legger niet langs zonder een stoeprandje te pakken. Neem het filiaal hier in Berkel En- schot. Dat ligt midden in een woonwijk met allemaal drem pels en moeilijke bochten. Het zijn van die dingen waar men sen in de winkel vaak niet bij stil staan. Die grijpen dan gelijk de telefoon van: m'n bestelling is beschadigd. Als je hier op het servicebureau gaat luisteren heb je het idee dat we helemaal niks goed doen. Heel frustre rend, want we doen enorm ons best. Daarom zijn we ook met deze werkbezoeken begonnen. Niet om te horen: wat werken jullie hard en we zullen voor taan niet meer zeuren, maar om onze problemen uit te leggen en *We krijgen hier op piekda- gen soms wel 500 telefoon tjes per dag. Alles wat er in het filiaal fout is, daar ko men ze hier over klagen. Pierre, zeggen sommigen dan, ik heb een collo niet ontvangen, gooi jij 'm even bij de volgende bestelling. Sommige mensen hebben geen benul van deze organi satie. Dan staat de wagen al geladen op het terrein, bel len ze of we er nog vijf colli bij kunnen doen. Dan pro beer ik uit te leggen dat dat niet gaat. Dat er dan een chauffeur een wagen aan moet koppelen, dat een an- er samen iets aan te doen. Kijk, we doen hier 58 miljoen colli per jaar. Met 1 miljoen daarvan gaat iets verkeerd. Of niet uitge leverd, of verkeerd uitgeleverd, of breuk. Eén miljoen, da's veel, maar aan de andere kant kun je zeggen: 't is nog geen twee pro cent. Daar valt misschien mee te leven. Toch proberen we die twee procent omlaag te krijgen.' Hebben Theo Staassen en Mu stafa Dermican iets aan de da gen gehad? 'Oh jawel, je kijkt heel anders naar zo'n organisa tie', zegt Theo. 'Ik ben vijftien dere wagen van z'n plaats moet worden gehaald. Ja, ik ben een beetje een voorlich ter. PR, dat is waar we beter in moeten worden. Het is niet leuk om de hele dag te horen wat je fout doet. Ik heb ge lukkig een olifantenhuid. Ze kunnen tegen me schelden, ik blijf rustig. Als een wagen te laat vertrekt, bellen we al vast het filiaal. De portier houdt dat in de gaten. Belt ons dat een wagen die zou moeten vertrekken er nog staat. Bellen wij het filiaal, kunnen zij daar rekening mee houden met hun vul- ploeg. Da's ook sendee.' jaar geleden eens in het DC ge weest, maar het is zoveel groter geworden en complexer met ont wikkelingen als WM. Het is een heel goed initiatief om Sec tor 4, zoals wij ze kennen, een gezicht te geven. Het is een an der cultuurtje. Ik zou niet willen ruilen, maar ik ben blij dat ik het eens van dichtbij heb meege maakt. We hebben afgesproken dat ze nu ook eens in de winkel komen kijken.' En Mustafa: 'Ja, ja, dat geldt voor mij ook. Ik zou niet willen ruilen, ik zou de klanten missen.' ll.n.r. Marcel v.d. Nouweland, Mustafa Dermican en heo Staassen evalueren het werkbezoek it in dezelfde volgorde gesta ald als ze in de winkel staan. 0, dat is natuurlijk voor de inkels ideaal', zegt Theo. 'Wij neven dan helemaal niet meer it te zetten. Maar ik begrijp el dat dat geen haalbare kaart I' 'Precies', zegt Mark, 'als wij iht zouden stapelen per straat- bn de winkel krijgen we de ene a de andere gammele pallet, ek is dat niet alle winkels dat iseffen. We hebben laatst eens ivi'aagd wat ze liever wilden: in stevige pallet of family grou- ng'. Zeggen acht van de tien: mily grouping. Wat we probe ren is de meest optimale com promis. De stapelbaarheid heeft altijd voorrang.' Die ochtend zijn de Ossenaren al wezen kijken op de docks bij het laden van de wagens. Wat me is opgevallen is dat het er heel stevig uitziet', zegt Mustafa Dermican. 'Een beetje wankele pallet wordt helemaal inge bouwd tussen zware pallets met frisdrank en bier. Er is al heel veel verbeterd hoor. Tien jaar geleden moesten we echt met een paar man pallets tegenhou-

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 7