Startschot verkoop AH-Kerstpakketten De Tuinen breidt aantal winkels fors uit Thuis-pc's met korting voor elke Ahold-er! 3 Eindsprint KERSTPAKKETTEN OP MAAT BORDEAUX ROOD ':l Tot 2000: NATUURLIJK VERVOLG ALBERT HEIJN heeft de Delica- ta chocoladeletters al weer enkele weken in de winkel. Bij Jamin ligt het marsepein voor vroege sint-snoepers. In de VS bereiden onze collega's het Halloween-feest voor, waarin kinderen als spook langs de huizen gaan voor snoep en daarna is het tijd van Thanksgiving (27 no vember). Kortom, de feest maanden staan voor de deur. DE FEESTDAGEN zijn voor on ze winkels zeer belangrijk. Weliswaar is onze jaaromzet minder afhankelijk van de jaarlijkse 'eindsprint' dan bijvoorbeeld bij warenhuizen. Maar toch zijn het maanden waarin klanten wat extra's van ons en onze winkels ver wachten. Ook zijn ze bereid iets extra's uit te geven voor lekkere of exclusieve produc ten. Dat geeft onze jaaromzet een extra impuls. Maar het geeft ons ook mogelijkheden om ons te onderscheiden. JUIST IN FEESTMAANDEN laat de klant zich graag verwen nen in de winkel. En laten we daar nou goed in zijn. Een goed verzorgde winkel met een feestelijk uitstraling en extra aandacht van de mede werkers zijn zaken, die een winkel persoonlijkheid geven. In zo'n winkel is het leuk om boodschappen te doen. Per soonlijke aandacht geven, juist in die drukke weken, das geen sinecure. Maar het loont de moeite. Ook in de fa se van eindsprint geldt: we tellen onze klanten bij miljoe nen, maar bedienen ze één voor één. Hoofdredactie >3 AHOLD FLITSEN OKTOBER 1997 In de tweede helft van september stuurde AH een mailing uit naar 90.000 bedrijven. Onder werp: kerst- en wijnpakketten. Je zou zeggen: in september denkt geen mens al aan de feestda gen. IViaar dat is een vergissing, 'in mei zoeken we onze nieuwe pakketten al uit. En september voor zo'n mailing: da's - bewust - laat.' Actiecoördinator Hans van der Pol zegt: "We mikken met de mailing op middelgrote bedrij ven met maximaal 200 perso neelsleden, het zogenaamde 'clubcircuit'. Dat varieert van de plaatselijke biljartvereniging tot de crèche. Ook hebben we veel klanten in de zorgsector. Dat zijn allemaal snelle beslis sers, die pas een week of wat voor de Kerst een pakket uit zoeken. Die mailing half sep tember is dus een bewuste keu ze.' Veel kerstpakkettenwerk heeft Albert Heijn al in het vroege vooijaar verricht. 'In januari', zegt Hans van der Pol, 'evalu eren we de resultaten van de vorige verkoop en kijken we al vast naar nieuwe trends. Medio mei selecteren we de artikelen en stellen we zes pakketten sa men, met Ahold Geschenkservi ce (onderdeel van Grootver bruik Ahold). Dat zijn onze standaardpakketten. Ze kosten f 29,50 tot f 125,- Daarnaast kunnen klanten zelf variaties aangeven en zo hun eigen wenspakket samenstellen. Dit jaar bieden we nog meer keuze vrijheid in verpakkingsmateri aal met dozen, manden, voor- raadbussen, rugzakjes, een hig shopper' boodschappentas en een picknickmand. De drie wijnpakketten trouwens, be staan uit wijnen uit het AH-as- sortiment.' Naast het uitzoeken van de pakketten, vindt er bij AH nog een ander traject plaats: dat van de voorbereiding op de mai ling. 'In februari wordt voor ons bij een groot aantal bedrijven uitgezocht wie daar de kerst pakketten 'regelt'. Dat varieert', weet Van der Pol. 'Soms is het de directeur, soms de perso neelsvereniging, de secretares se of nog weer iemand anders. In de brief aan het bedrijf (in bordeaux rood met goud en kersttakjes) staat bovendien welke AH-winkels het dichtst in de buurt van het bedrijf zijn, plus de telefoon- en faxnum- AHactiecoördinator Hans van den Pol: 'We zijn klaar voor de kerstpakkettenverkoop. Nu zijn de winkels aan zet' mers voor meer informatie over de kerstpakketten. Hans van der Pol draagt de 'actie kerst pakket' met een gerust hart over aan de winkels, die overi gens zonder uitzondering over de speciale display kunnen be schikken. 'Wij zijn er klaar voor', zegt Van der Pol. 'Nu zijn de winkels aan zet. De aan dacht die zij aan de kerstpak ketten geven, zal verder het succes van de verkoop bepalen.' Ahoïd-ers in Nederland kunnen in deze en volgen de maand met korting een pc voor thuis aanschaf fen. Begin oktober werd er bij jouw winkel of af deling een pakketje folders en bestelformulieren afgeleverd, met een aantal scherpe aanbiedingen van de firma Vobis. Omdat in het dagelijks werk van velen de computer niet meer is weg te denken, vindt Ahold het belangrijk dat mede werkers er op een goede en zin volle manier mee kunnen om gaan. Ter stimulering daarvan én om de drempel tot het privé- gebruik van pe's te verlagen, bedachten de automatiserings afdelingen van Ahold en Albert Heijn deze actie. Volgens Roel Woudstra, verantwoordelijk man voor de invoering van RAS-programma's in de winkel, zijn de Vobis-computers die je nu met korting kunt kopen een prima aanschaf. 'Alle types', legt Woudstra uit, 'zijn met MMX-technologie, wat betekent dat je het allernieuwste in huis haalt. Het zijn snelle machines, waarop je zonder problemen al lerlei pakketten kunt installe ren, evenals spelletjes.' De PC's zijn voorzien van een modem. Met een internetabonnement kun je surfen op internet. De pe's staan in de 41 winkels van Vobis (voor adressen: zie de folder) in een speciale 'Ahold- hoek' opgesteld en zijn er te koop na inlevering van het be stelformulier bij de folder. Ze worden geleverd met cd-rom speler, geluidskaart, luidspre kers en drie jaar garantie. Als Ahold-medewerker krijg je de opleidings cd-rom 'Aan de slag met Word' gratis bij je nieuwe computer. zal meer in de centra van de grote steden plaatsvinden. Franchisers? Die vind je straks vooral in de wat kleinere ge meentes en in de buurtwinkel centra van grotere steden. Bin nen de formule speelt advies en persoonlijke benadering een be langrijke rol. Ook is het juiste assortiment op de juiste plaats' een succesfactor. Onze franchi sers kunnen hiermee, juist op die plekken, uitstekend uit de voeten.' Marry Valen-Kranenborg van de pas geopende De Tuinen in Veenendaal kan zich daar wel in vinden. Met haar jarenlange ervaring in de retail (mode en lichaamsverzorging) is de over stap naar De Tuinen een 'na tuurlijk vervolg". 'De Tuinen is geen gewone drogist', vindt zij. Dat stukje méér maakt het voor mij interessant. Ik ben natuur lijk begonnen met het basisas sortiment, maar ik krijg al vra gen van klanten naar specifieke producten. Die kennen ze dan van de winkel in Ede. Je be grijpt: ik luister héél goed naar al die wensen en opmerkingen, en ik ga er zeker mee aan de slag.' Tot 1996: De Tuinen concen treert zich op de formule. Vanaf 1996: tijd voor groei. De kracht van De Tuinen ligt op het terrein van homeopa thie, vitamines en voedings supplementen, en daarnaast bij natuurlijke verzorgings- en cosmeticaproducten. Ook heeft De Tuinen een eigen ca deau-assortiment. De Tuinen in Veenendaal: geopend op 1 oktober Op 1 oktober werd in Veenendaal een spiksplinternieuwe De Tuinen geopend; in november volgt Den Helder. Bijzonder aan beide win kels is, dat zij gerund worden door franchisers. Sinds vorig jaar timmert De Tuinen met franchising aan de weg - 'en blijft dat doen', aldus franchisemanager De Tuinen Richard Dallinga. 'In het jaar 2000 hebben we zestig winkels, waarvan de helft franchise.' 'In november hebben we in Ne derland 35 winkels', zegt Ri chard Dallinga. 'Daarvan zijn er al acht franchise. Zes van de acht waren voorheen eigen filia len. We willen immers het aan tal franchisers opvoeren, en bo vendien op locaties die wij daar het meest geschikt voor vinden. De groei van onze eigen filialen

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 3