4 Vertrekkend Raad van Bestuurslid Peter van Dun: WAPENFEITEN TROTS LEK ALS EEN MANDJE VERTROUWEN 'Goed opgeleide mensen staan meer ontspannen in hun werk' 'fe hebt twee belangrijke dingen in je bedrijf: Personeels beleid en financiën' -AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1997 OVER WAPENFEITEN, RESPECT EN DE TOEKOMST In 1991 deed hij in het blad van de CNV nog stellige uit spraken over de ontwikke ling van Ahold, tot het jaar 2000. 'Langere winkelopening stijden', voorspelde hij. 'Meer aandacht voor het milieu. En meer geld voor opleiding en scholing'. Ook dacht hij dat er meer ouderen in de winkels zouden werken. 'Ik neem er niets van terug', zegt hij. 'Al leen van die oudere werknemer: dat zou ik zo niet meer zeggen; niet voor Nederland althans. Dat heeft alles te maken met die ruimere openingstijden, die veel sneller een feit werden dan ik had verwacht.' Hij legt uit: 'We werken in een arbeidsin tensieve branche (en dus met hoge personeelskosten), waarin we ons concurrerend moeten opstellen. Jongeren zijn nu een maal goedkoper en we doen nu een groter beroep op jonge part timers, studenten bijvoorbeeld. Zij vinden het veelal geen pro bleem om 's avonds te werken. Als je een gezin hebt, ligt dat toch weer anders.' In 1980 werd Van Dun uitgeno digd toe te treden tot Ahold's Raad van Bestuur. Een bijzon dere promotie; Raden van Be stuur worden zelden bemand door personeelsmensen. Maar: We willen jou', zei de toenmali ge Raad tegen Van Dim. Waar mee Ahold het belang van per soneel voor het bedrijf onder streepte. Als Raad van Be stuurslid is Van Dun onder meer verantwoordelijk geweest voor ETOS, Gall Gall en Albert Heijn. In die periode maakte AH de omslag in den ken om niet langer 'grootste kruidenier' maar 'de grootste huishoudelijke dienstverlener van Nederland' te willen zijn. Ook ondersteunde Van Dun van harte de opbouw van een nieuwe organisatiestructuur voor het Nederlandse deel van Ahold, die binnenkort van start gaat onder leiding van zijn op volger in de RvB Jan Andreae. In de nieuwe structuur zijn de productiebedrijven bijvoorbeeld direct gekoppeld aan Albert Heijn. 'Een goede zaak', vindt van Dim. 'Het geeft meer kan sen voor samenwerking tussen de verschillende bedrijfsonder delen'. Door de jaren heen liep handelingspositie kreeg; Peter Op 7 oktober gaat Peter van Dun (59), lid van de Raad van Bestuur van Ahold, met pensioen. Vijfentwintig jaar Ahold heeft hij er dan opzitten; van personeelsbeleid, begeleiding van werkmaatschappijen zoals Albert Heijn, sociale wetgeving en - tot zijn eigen genoegen - vak bondscontacten. 'In dit vak moet je van mensen houden', zegt hij. Maar ook, onomwonden: 'Mensen die in deze tijd van een bedrijf levenslange zekerheid verwachten, behoren niet tot de succesvolsten. Voor je eigen toekomst zorgen biedt de grootste zekerheid.' het PZ-werk als een rode draad door zijn leven. Als we vragen naar zijn mooi ste wapenfei ten, noemt hij er twee, die al lebei te maken hebben met het nut makkelijk van baan te kunnen veran deren. 'Ach, wapenfeiten... Ik heb altijd bij de werkmaatschappijen het be lang van opleidingen onder streept', zegt hij, terugkijkend. 'En ik moet zeggen: ik heb nooit hoeven bedelen. Op opleidingen werd nooit bezuinigd. Ook niet vóór mijn tijd als lid van de Raad van Bestuur. Ik weet nog dat ik bij de overname van BI- LO en Giant, eind jaren '70 en begin jaren tachtig, naar Ame rika werd gestuurd om de oplei dingen daar onder de loep te nemen en zonodig op te zetten. Op dit moment zijn opleidingen zeer belangrijk in de nieuwe re gio's waar we winkels ope nen, zoals Chi na, Thailand, Maleisië en In donesië. Ook vind ik dat on ze winkels in Nederland zich onderscheiden ten opzichte van de concurrent door hun goed opgeleide men sen.' Op een andere belangrijke taak ('een wapenfeit, zo u wilt') die hij binnen Ahold verrichtte, kijkt Van Dun met gemengde gevoelens terug: de omvangrij ke saneringen die begin jaren tachtig plaatsvonden, waarbij onder meer onderdelen van de productiebedrijven werden af gestoten, de Miro-hypermark- ten van formule veranderden en zo'n honderd Simon de Wit- winkels werden opgenomen in Albert Heijn. 'Saneren is nooit leuk, voor niemand. Maar het moest. Duizenden mensen wa ren erbij betrokken en we heb ben miljoenen geïnvesteerd in opleidingen en omscholingen.' De ex-personeelszakenman is er trots op te kunnen melden dat daardoor veel gedwongen ontslagen konden worden voor komen en dat het veel krediet opleverde bij de medewerkers. Maar hij plaatst de kantteke ning: 'Soms trokken mensen - ten onrechte - de conclusie dat Ahold je een baan voor het le ven opleverde. Da's geen reële gedachte. Wèl reëel is de ver wachting dat Ahold een stukje verantwoording op zich neemt ten aanzien van ondersteuning bij scholing.' Hij is ervan over tuigd: 'Goed opgeleide mensen staan meer ontspannen in hun werk, ze zijn immers minder af hankelijk van die ene werkge ver!' Op zijn afscheid op 7 oktober komt menig vakbondsman Pe ter van Dun, voormalig partner in vele CAO-onderhandelingen, uitzwaaien. Van Dun vond het contact met de bond 'een van de boei endste aspec ten van mijn werk bij Ahold'. En kennelijk was het genoegen wederzijds. Tot het moment dat de werkmaatschappijen verant woordelijk werden voor hun ei gen onderhandelingen (1989), was dit de taak van Van Dun. Zijn opstelling was bepaald kri tisch: 'Er zijn periodes geweest van Dun toebedeeld in de crisis rond de ontvoering van zijn col lega Gerrit-Jan Heijn, in 1987. Hij trad op als vertrouwensman van de familie gedurende het maanden durende drama. Over die periode wil Van Dun slechts dit kwijt: 'Ik ben van nature een optimist en heb een positief beeld van de mens. De confron tatie met die misdaad heeft dat mensbeeld echter zwaar op de proef gesteld.' Zo gul als Van Dun in 1991 zijn voorspellingen deed, zo zuinig is hij ermee, voor het jaar 2010. Ik weet niet eens of ik dan nog AOW zal ontvangen', grapt hij. 'De oude zekerheden staan nu volop onder druk.' Wel wil het scheidend bestuurslid zijn ver trouwen in Ahold's toekomst uitspreken. 'Je hebt twee be langrijke dingen in je bedrijf, zegt hij: 'personeelsbeleid en fi nanciën. Straks neemt Ahold- president Cees van der Hoeven het personeelsbeleid onder zijn hoede. Financiën ligt dan bij Raad van Bestuurslid Michiel Meurs. Ik vind het heel terecht dat beide aandachtsvel den door de Raad van Be stuur worden behartigd. Dat moet, bij een bedrijf dat zo breed internationaal actief is. Ik wens Ahold dan ook veel sucses toe', besluit hij. 'Succes is namelijk de motor voor gezonde ontwik keling en groei, waarbij uitda ging en motivatie hand in hand gaan.' dat de bond zo lek als een mandje bleek. Kwam je de vol gende ochtend je eigen uitspra ken tegen in de Telegraaf. Daar zijn we op hoog niveau over in discussie gegaan. Anderzijds was er veel wederzijds respect en kwamen we in de regel wel met de bonden tot een vergelijk. Mede door het feit dat we een grote in de branche waren, kwamen de bonden nogal eens eerst met ons onderhandelen. Want de gedachte was: 'Als we Ahold 'meekrijgen', volgt de rest ook wel.' Een wel zeer bijzondere onder-

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 4