Marvelo kickt' op klachten Wanted: topwerk voor Ahold Scriptieprijs 1998 Beste Winkel Wedstrijd AH nadert ontknoping Winkelschap als wetenschap BLOTE BILLEN GRATIS SERVICELIJN BASIS GOLDEN TIPS REGLEMENT DE FINALISTEN 3 TEAMwork: je scoort ermee De finalisten zijn bekend! 'We leren van de reactie van de klant; die houdt ons scherp' 1 n AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1997- Ook in de schappen van Albert Heijn komt weleens een pot pindakaas terecht waarvan het deksel slecht sluit, of een pakje bosbessenthee waaraan bijna geen vruchtenaroma te besnuffelen valt. Voor de klant is de kous snel af: je gaat terug naar het AH-filiaal en je ontvangt een vervangend product, conform de On voorwaardelijke Kwaliteits Garantie (OKG). Daarmee is de zaak nog niet opgelost. Stel: je bent student aan een HBO of universiteit. Je hebt feeling met de detailhandel en dus schrijf je een eindopdracht of scriptie die daar veel mee te maken heeft. Uiteraard lever je een goed stuk werk af. Rea listisch en zeker vernieuwend, al zeg je het zelf. In dat geval: ding mee naar de Ahold Scriptieprijs 1998. Het is natuurlijk van levensbe lang dat met name klachten die vaker voorkomen, doorgegeven worden naar de achterban. Voor Marvelo, dochteronderne ming van Ahold en producent van onder meer koffie, thee, wijn en boterhampasta's, is dat essentieel. Daarom is de aan pak van klachtenbehandeling recent sterk verbeterd. 'Dankzij het inbouwen van kritische con trolepunten in het productie proces worden de klachten over producten al tot een minimum beperkt', vertelt Karin Zwee ring, levensmiddelentechnoloog bij Marvelo. 'Maar als er zich een klacht voordoet, zullen we er uuk alles aan doen om deze zo snel en zo goed mogelijk op te lossen.' Voorbeelden? Het is voor ieder bedrijf moeilijk om over inge diende klachten te praten, want je gaat dan eigenlijk een beetje met de billen bloot. Maar Karin geeft een voorbeeld uit de thee productie. 'Toen de AH-vruch- tenthee net geïntroduceerd was, werd regelmatig gemeld dat het ene zakje veel fruitiger smaakte dan het andere. We ontdekten toen dat het smaak- extract moeilijk vermengbaar was, waardoor niet alle thee zakjes evenveel kersenaroma bevatten. Speciaal voor AH heeft de aromaleverancier iets nieuws ontwikkeld. De inhoud is nu in alle zakjes hetzelfde. We leren dus absoluut van de reactie van de klant', aldus Karin. 'Die houdt ons scherp.' Bellen ze naar Marvelo, die on tevreden klanten? 'Ze bellen naar Albert Heijn', verbetert Karin. 'Naar de servicelijn. Ruim tien jaar geleden is deze telefoonlijn opgericht, waar AH- klanten gratis terecht kunnen. Het nummer staat op de meeste AH-producten vermeld: 0800 - 0305. Karin: Wekelijks ontvan gen alle levensmiddelentechno logen van Marvelo een over zicht van de klantenreacties op hun eigen productgebied. Als er iets nieuws geïntroduceerd wordt, bijvoorbeeld een nieuwe verpakking, komen daar mees tal reacties op. 'Trendklachten', noemen wij dat. Marvelo over legt weer met de medewerkers van de servicelijn, zodat deze de reden van de wijziging aan de beller kunnen uitleggen.' Zo ongeveer dacht ook Robin Janszen in 1996. Zijn werk over samenwerking in de detailhan del werd door de onafhankelijke vakjury gewikt en gewogen en als beste beoordeeld. In april van dit jaar mocht hij de Ahold Scriptieprijs, groot 7.500, in ontvangst nemen. Robin be vond zich overigens in goed ge zelschap: bijna veertig scripties voldeden aan de eisen van de jury. Ook dit jaar verwacht de jury 'De wijze waarop de speerpun ten beoordeeld werden konden de clusters zelf bepalen', zegt Mirjam van der Linden, super marktmanager van AH 1262 en tevens belast met de coördina- weer een groot aantal goede scripties. Voor Ahold is de we tenschappelijke belangstelling voor de detailhandel bijzonder waardevol. Kennis en ervaring zijn belangrijke exportartikelen tie van de wedstrijd. 'In sommi ge clusters werden ook klanten of oud AH-ers gevraagd naar hun oordeel.' Via AH/TV én de speciaal voor de wedstrijd in het leven geroepen Super Store Krant werden de AH-füialen op de hoogte gebracht van eikaars initiatieven. Opvallende tips uit de winkels werden via posters verspreid of werden beloond met tussentijdse prijzen. De winnaar van vorig jaar, AH 1512 Brusselse Poort in Maast richt, deed dit jaar van zich spreken door bij verschillende producten gratis kenniskaart jes weg te geven. Het resultaat: een omzetverhoging van 22 pro cent, enthousiaste klanten en leveranciers en natuurlijk veel gratis publiciteit. De winkel won er een Golden Super Tip en dus een avondje stappen mee. Ook goed voor zo'n prijs was de vakantie-actie van AH 1517 in Beek. Gratis toegangskaartjes en staan aan de basis voor het succes van Ahold. Ook in de toekomst. Mede door de Ahold Scriptieprijs wil Ahold relevant, gedurfd en vernieuwend onder zoek aanmoedigen. De onafhankelijke jury onder leiding van de heer Blankert, voorzitter van VNO/NCW, zal de scripties kritisch beoordelen en ziet erop toe dat de beste scriptie ook echt wint. Heb je een scriptie geschreven over detailhandel of ben je er mee bezig? Vraag dan een re glement aan. Wacht niet te lang, want de sluitingsdatum voor inzending is 31 december 1997. Voor informatie en regle ment: 075 - 659.5722 e-mail: rene.wagenaar@corp.ahold.nl voor toeristische attractiepar ken in de regio werden wegge geven en een sfeervol vakantie eiland middenin de winkel zorgde voor een nog groter va kantiegevoel. Het Bussumse fi liaal 1404 sleepte met wekelijks van thema variërende festivals een Golden Super tip in de wacht. Ook als de wedstrijd voorbij is, dendert de Bussumse festival-trein voort. In week 48 is het tijd voor het Zwarte Pie ten festival, rond Kerstmis staat een speciaal AllerHande- festival op het menu. Zestien clusterwinnaars cq fi nalisten (waaronder 1404 Bus- sum) strijden om de titel Beste Winkel 1997. Tijdens een groot feest op 1 november wordt de winnaar bekend gemaakt. Dat geldt ook voor de landelijke franchisewinnaar. Die strijd zal gaan tussen vier franchise-kan- jers. DEZE MAAND IS HET OVER DUIDELIJK: ons bedrijf staat bol van de teams. Vrijwel geen enkel ander Nederlands bedrijf brengt tijdens een at- letiekevenement bijna 3.000 lopers op de been. Wij wel. In de Dam tot Damloop, op die mooie zondagmiddag van 21 september (zie pagina 6 en 7). Bijna 400 teams uit winkels, DC's, kantoren en productie bedrijven hadden zich inge schreven. Meer dan ooit! En dan zijn er naast de lopers nog de supporters: collega's, familie en vrienden. Samen ontketenen ze een geweldige kracht en spirit. Collega's, die van zichzelf nooit gedacht hadden dat ze ruim 16 kilo meter zouden kunnen hardlo pen, slaagden er wel degelijk in. Veel lopers hebben erva ren wat een enthousiast pu bliek en de support van je team daarbij voor je kunnen doen. Dat gevoel en die sfeer, dat houd je nog lang vast als je al weer thuis bent. Je hebt gemerkt watje aankunt als er een team achter je staat. EEN TEAM, DAT HEB JE NIET ALLEEN NODIG om bijzondere prestaties te bereiken, maar ook (en vooral) als het even tegenzit. En binnen zo'n gro te, internationale onderne ming als de onze, zijn er al tijd wel enkele bedrijfsonder delen, die tijdelijk de wind te gen hebben. Zo moeten onze collega's van Jamin nu alle zeilen bijzetten om hun win kels dusdanig te vernieuwen dat ze weer krachtig kunnen concurreren met onder meer de supermarkten. Over hun kwaliteitstraject lees je meer op pagina 9. DIE DAGELIJKSE SLAG OM DE KLANT hoort bij onze tak van sport. Het is genieten als de winkel loopt als een tierelier. 'Maar', waarschuwde direc teur Ronald van Solt Albert Heijn op de jaarlijkse super marktmanagersdag op 9 sep tember, 'ga nooit op je succes zittenvoor je het weet zit je er naast.Succes vieren of problemen oplossen, in beide situaties gaat het beter en met meer plezier als je te werk gaat met je collega's. Als team dus. Oké, we zijn niet allemaal hardlopers. Misschien heb jij tijdens de Dam tot Damloop in je luie stoel gezeten. Maar teamwork op de werkvloer, we weten het zeker: daar scoor je mee. Hoofdredactie Performance, vakmanschap en omzet zijn tijdens de AH Beste Win kel Wedstrijd 1997 de belangrijkste speerpunten. Supermarktme dewerkers en clusterjury's hebben vanaf week 22 hun handen vol gehad aan het AH-fenomeen. Daar waar het ene filiaal zich concen treerde op het voorkomen van nee-verkoop, stortten anderen zich op hygiëne, winkeipresentatie of slimme, opvallende acties. AH 1404 in Bussum scoorde met weekfestivals. Het team achter het Italiaanse festival v.l.n.r. Raymond Blaas, Bas Boot, Harry Tukker (pak), Willem Flight Lisa Datadin van Albert Heijn-Osdorpplein Amsterdam helpt een klant met een klacht

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 3