Eerste Ahold-hypermarkt in Polen onder massale belangstelling geopend Ahold opent volgend jaar hypermarkten in Tsjechië hypernova COMPUTERSCHERMP) ES OP ELK GIANT-SCHAP BUITENLAND 5 BERICHTEN UIT SHANGHAI IN DE Ril VOOR urr GEBREID SHOPPEN SPANNEND Razendsnel omprijzen in de supermarkt AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1997 Chantal Postma woont sinds augustus vorig jaar met man Kees en zoon Skye in Shanghai. Ex Gall Gall-er Kees (33) werkt er als Director Buying Merchandising' voor Ahold. Chantal bestiert het huishouden en zoekt haar eigen weg in een totaal andere cultuur. De chauffeuse helpt letterlijk en figuurlijk een handje. HOUDEN VAN DE PLEK WAAR JE VANDAAN KOMT 'In Shanghai maken we gebruik van een chauffeur om ons te vervoeren. In China mag je na melijk niet op je Nederlandse rij bewijs rijden. Een chauffeur lijkt makkelijker dan het is, en be zorgt vaak ook de nodige frus traties. Onze chauffeuse, een schat van een vrouw, vindt het belangrijk voorzichtig te rijden en komt derhalve in de stad niet boven de 30 km per uur uit: Met een beetje geluk haalt ze de 60 km op de snelweg. Ik moet me dan ook vaak inhouden om niet zelf achter het stuur te krui pen. Als ik haar zeg dat ze wel iets harden mag rijden omdat ik haast heb, zegt ze heel serieus: 'Nee, want de baas (mijn echt genoot dus) heeft me gezegd dat ik voorzichtig met zijn vrouw en kind moet zijn!' ACHTERBAK Toch kan ik nooit echt boos op haar worden, want ze heeft een goed gevoel voor humor (zeer uitzonderlijk) en tijdens onze rit ten leert ze mij Chinees en ik haar Engels spreken. Ook vertelt ze veel over wat Chinezen vin den en wat hun gewoontes zijn. Zo wees ze me een keer op een man die voor ons reed en om mij volstrekt onduidelijke rede nen werd aangehouden door de politie en een bekeuring kreeg. Ik vroeg de chauffeuse waarom hij aangehouden werd. Zij moest lachen en antwoordde dat hij de achterklep van zijn au to open had staan, omdat zijn fiets niet helemaal in de achter bak paste. En ondanks dat de man keurig een touw had ge bruikt opdat de achterklep niet openwaaide, scheen dit verbo den te zijn. Het staat namelijk niet netjes als de achterklep niet helemaal dicht is! Nu was het mijn beurt om te lachen, want als je het Shanghainese straat beeld ziet, één grote stoffige bouwput met bouwvakkers die onder de snelweg liggen te sla pen, honderden fietsers die overal doorheen fietsen, 'tricyc les' die halve varkens of halfdode eenden aan hun stuur vervoe ren, lijkt de bekommering voor de achterklep van een overigens schone auto toch wel enigszins overdreven. Ik probeerde dit dan ook aan de chauffeuse uit te leggen, maar hier hield haar gevoel voor humor toch op en toonde ze zich een ware Shang hainese door het voor haar stad op te nemen. Ze is er trots op een Shanghainese te zijn en wie ben ik om dat te veroordelen, want soms probeer ik haar uit te leggen hoe mooi en groen Ne derland is. Ik constateer dan dat het heel gezond is om te hou den van de plek waar je van daan komt.' 22 juli: wie een karretje kon bemachtigen, sloot aan in de rij voor de Allkauf-hypermarkt Op 22 juli werd in Krakau de eerste hypermarkt van Ahold Allkauf Polska (A&AP) geopend. De winkel, die 'Allkauf' werd gedoopt, heeft ondermeer een ruim assortiment verse groente en fruit en een enorme slagerij met een bedienings counter naast zelfbediening. Van de 17.000 producten heeft 30 procent geen directe link met het dagelijkse boodschap penlijstje. De klant vindt op de non-foodafdelingen onder meer veel textiel, electrische apparaten, telefoons, kinder speelgoed en sportartikelen. Bovendien herbergt de hyper- markt vele extra diensten, waaronder een klein postkantoor, een bloemist, een bakkerij, een juwelier en een pizzacorner. Tijdens een feestelijke ceremo nie werd door de directie van A&AP een cheque ter waarde van 30.000 zloti (18.000 gulden) overhandigd aan een comité dat zich bekommerd om de gedu peerden van de wateroverlast. Ook in Polen stonden in juli im- mers grote gebieden blank. Zelf hield de gloednieuwe hyper- markt van A&AP de vloer De Polen toonden bijzonder veel belangstelling voor de hyper- markt van A&AP. Nadat de plaatselijke pastoor volgens goed Pools gebruik met de wijwaterkwast de winkel had ingezegend, konden de eerste honderden klanten het pand be treden. Honderden anderen stonden, met karretje, in een lange, lange rij op hun beurt te wachten. Eenmaal in de winkel namen mensen uitgebreid de tijd om rond te kijken en te winkelen. De avond voor de opening kon den medewerkers en familiele den op hun gemak in de hyper- markt shoppen. De totale omzet van de eerste week bedroeg eni ge miljoenen zloti. Mensen namen uitgebreid de tijd om rond te kijken Onder de naam 'Hypernova' is Ahold in de Tsjechische steden Praag en Brno begonnen met de bouw van twee hypermarkten, die in 1998 voltooid worden. Het betreft een nieuwe formule die Ahold in Tsjechië gaat opzetten. De hypermarkt in Brno gaat deel uitmaken van het zoge naamde Olympia-project; een winkelcentrum met meerdere buitenlandse bedrijven. Het complex bestaat naast tal van winkels, diverse cafés en res taurants ook uit een fitnesscen trum, een crèche en bioscoopza len. Naast het winkelcentrum bouwt Ahold ook een benzine station. De hypermarkt in Brno biedt straks werk aan zo'n 350 fulltime medewerkers. Geert-Jan ten Hoonte, general manager van het Hypernova team: 'Het grondwerk voor de hypermarkt in Praag is deze zo mer gestart. Het is een strategi sche keuze geweest om naast onze Mana-supermarkten en Sesam-discountwinkels ook hy permarkten te ontwikkelen. Hiermee kunnen we weer een nieuwe groep bedienen.' De hypermarkten richten zich op een zeer breed winkelpu bliek: in principe iedereen die zo om de twee weken buikinkopen doet en een keuze wil maken uit de duizenden artikelen die de winkel straks in het schap heeft. Geert-Jan ten Hoonte: 'Als team ervaren we de nieuwe ontwikkelingen in Tsjechië als bijzonder spannend!' Het logo van Hypernova en de bedrijfskleding voor de medewerkers zijn al ontworpen Binnen enkele maanden wor den bij Ahold's Amerikaanse supermarktketen Giant alle schapkaarten en -stickers met productprijzen vervan gen door moderne "beeld- schermstickers', die worden aangestuurd met infraroods- tralen. De prijzen op het schap zijn via een eenvoudige handeling met de centrale computer in de winkel te wij zigen. Op elk moment van de dag kan razendsnel inge speeld worden op eventuele prijsverlagingen bij concur renten. In Amerika is de prijsvergelijking met concur renten een dagelijks terugke rend ritueel. Bij de entree worden winkelwagentjes met producten van de concurrent vergeleken met die van de ei gen keten. Het nieuwe prijs- systeem bespaart tijd en ma teriaal, omdat de etiketten die aan het schap hangen niet bij elke prijswijziging hoeven worden vervangen. De kostenbesparing die daar uit voortvloeit, maakt het mogelijk de prijzen laag te houden en dat sluit naadloos aan bij Giant's succesformule 'Every Day Low Prices'. Hier mee garandeert Giant klan ten dat ze op lange termijn bij hen goedkoper uit zijn. Ook Ahold's supermarktke tens BI-LO en Edwards ex perimenteren met dit moder ne systeem.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 5