Tom den HertogAhold-directeur in Thailand GOEDLACHS 'Veel collega's gaan pas om half acht 's avonds naar huis. Dat betekent vaak twee uur rijden, dus om half tien thuis' BELABBERD HOBBIES ONDER WERKTIJD WALM 'In de Thaise beleving moet de baas alles weten' BANGKOK AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1997 'Geen vrouwen in het management? Moet je bij ons eens kijken! Van mijn zeven districtsmanagers zijn er vijf vrouw.' Tom den Hertog - hij ziet 'Abraham' op 28 augustus - is sinds begin 1996 directeur van de Ahoid joint venture in Thailand. 'In dit land eet iedereen de hele dag door. Nee, geen vette pot. De Thaise keuken is heel verfijnd. Daar kunnen ze in Nederland nog een puntje aan zuigen.' KRUIDENIER IN EEN LAND WAAR IEDEREEN ALTIJD EET oit had hij wel ge dacht aan een plekje in het buitenland. En na vijf jaar directeur van Grootverbruik Ahold in Ede stond hij wel open voor een nieuwe functie. Maar Thailand was niet meteen bij hem opgekomen. En nu zit Tom den Hertog alweer bijna ander halfjaar in het land van koning Bomipol en koningin Siriket. 'Toen ik hier in het voorjaar van 1996 aankwam, was de sa menwerking tussen Ahold en de grote Thaise detailhandels onderneming Central Ro binson nog niet helemaal rond. Dat gebeurde pas rond de jaarwisseling. Maar het was al wel duidelijk wat de twee be drijven samen wilden: een ke ten van kwaliteitssupermark ten ontwikkelen onder de naam TOPS, de formule waarmee Ahold momenteel in vijf Aziati sche landen werkt. Central Ro binson had op dat moment al 31 supermarkten op de begane grond van evenzovele waren huizen, want de ondememing.is vijftig jaar geleden begonnen als de Vroom Dreesmann van Thailand. Inmiddels hebben we ruim twintig bestaande super markten omgebouwd naar de TOPS-formule. Aan het eind van 1997', berekent Den Her tog, 'willen we circa veertig TOPS-supermarkten open heb ben voor de Thaise klant.' Dankzij de lessen van een Thai se dame spreekt Den Hertog in middels een aardig mondje Sanskriet. Want', zegt hij, 'de Thaise cultuur is sterk ontwik keld en heeft weinig gemeen met de culturen in West-Euro pa of Amerika. Je moet je dus goed inleven in hun normen en waarden. Mensen stellen het erg op prijs als je de moeite neemt iets van hun taal te le ren.' Volgens Den Hertog is de gemiddelde Thai goedlachs en houdt van feesten, muziek ma ken en samen dansen. 'Ze zeg gen nooit 'nee', ook al bedoelen ze het wel. 'Nee' zeggen staat onbeleefd en ontneemt de ander z'n waardigheid. En dat wil je niet. Respect tonen voor je meerdere is hier ook heel be langrijk. In het begin organi seerde ik eens een brainstorm sessie met mijn nieuwe Thaise collega's over de inrichting van onze nieuwe TOPS-supermark ten. Ik hield een korte inleiding en vroeg daarna om reacties en suggesties. Maar dat was hele maal verkeerd. Want,' legt Den Hertog uit, 'in de Thaise bele ving moet de baas alles weten. En als je als medewerker een goed voorstel doet wat wordt overgenomen, ontneem je je baas z'n waardigheid, want hij had met dat voorstel moeten komen. Dus kom je niet met voorstellen en ideeën.' 'En als ik als directeur onver hoopt met een belabberd voor stel kom, zeggen ze niet dat ze het slecht vinden, want dat hoort niet. Het is dus een heel indirecte manier van communi ceren. Dat moet je in de gaten krijgen. Ondertussen elke dag vertrouwen opbouwen, zodat je gaandeweg in persoonlijke ge sprekken werkelijk hoort wat ze denken en vinden.' Den Hertog constateert: We hebben in Thailand veel meer vrouwen dan mannen in lei dinggevende functies. Van mijn zeven districtsmanagers zijn er vijf vrouw. En ook van de ruim dertig supermarktmanagers is de meerderheid vrouw. Ook bij de overheid bekleden veel vrou wen zware managementfunc ties. Dat is hier heel normaal. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, zijn veel vrou wen hier heel bewust met hun carrière bezig. Ze zetten zich er enorm voor in en maken lange werkdagen. We beginnen hier op ons kantoor in Bangkok, waai- bijna driehonderd van de 5.000 medewerkers werken, zo rond half negen 's morgens en dan hebben veel collega's er al een autorit van twee uur opzit ten. Bangkok heeft nauwelijks openbaar vervoer, iedereen doet alles per auto en dus slipt de stad de hele dag dicht. Om de ergste files te ontlopen, gaan veel collega's pas om half acht 's avonds naar huis. Dat betekent vaak weer twee uur rijden, dus om half tien thuis. Aan sociale activiteiten komen ze op deze manier nauwelijks toe, dus zie je dat ze veel dingen onder werktijd doen. De gesprekjes over hobbies, familiezaken en andere privé- zaken gaan tussen de te lefoon en de computer door. Wat dat betreft,' weet de Neder landse directeur inmiddels, 'hebben de Thai een heel ande re opvatting over efficiency dan de Nederlanders.' 'De komst van onze TOPS-su- perm arkten past perfect in de ontwikkeling van de Thaise sa menleving5, zegt- Den Hertog. Hij legt uit: Traditioneel kopen de Thai him voedsel op de straat- markten, in allerlei kraampjes langs de weg waar hele families groenten, fruit of vlees te koop aanbieden. Wil je een compleet menu hebben, dan moet je heel wat kraampjes af, onderhande len, afdingen en weer weg. Bo vendien is vers niet écht vers meer als een meloen al vanaf de vroege morgen in een tempera tuur van 36 graden Celsius ligt. En dan rijdt er, zoals in Bang kok, ook nog eens een continue file van walmende auto's langs. Steeds meer Thai hebben een drukke betaalde baan, dus meer geld in de portemon nee, maar minder tijd om inkopen te doen. Bo vendien wor den hun ei sen hoger.' Den Hertog rede neert: 'Ze willen echt schoon, veilig voedsel in een hygiëni sche omgeving, waar ze makke lijk boodschappen kunnen doen en 'en passant' ook andere pro ducten kunnen kopen. Dat vin den ze allemaal in onze TOPS- supermarkten.' Groeikansen zijn er volop. 'In Bangkok wonen ruim 6 miljoen mensen. Voor zo'n populatie hebben we in Nederland hon derden supermarkten. Hier hebben we er maar enkele tien tallen winkels.' De conclusie: We hebben meer dan voldoende werk aan de winkel.'

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 4