albert heijn ETOS met nieuwe werkwijze klaar voor de toekomst Actiebus komt zo... Ludieke acties bij zuidelijk Gall k Gall VERKOOP VARKENS VLEES BLIJFT GELIJK 'Een grote organisatie richt je anders in' BESTELLING PER BRANDWEERAUTO Ondanks varkenspest en prijsstijgingen NIEUWE MAN PRETTIGER AHOLD FLITSEN JUNI 1997- De 'hulptroepen' voor de winkels van ETOS zijn vanaf 1 april dit jaar anders georganiseerd. Dat wil zeggen: de afdelingen Commercie en Distributie Logistiek op het kantoor en in het DC gaan voortaan te werk volgens een nieuwe structuur. Doel: de acties en de service in de win kels beter en soepeler te laten verlopen. Maar ook: het drukken van de kosten bij de langzaam lopende producten. 'ETOS is de laatste jaren flink gegroeid', constateert directeur Willem-Jan Vreezen. 'In drie jaar tijd zijn we van 225 naar 320 winkels gegaan en we heb ben méér groei op de planning. Eind vorig jaar hadden we een marktaandeel van 15,9 over drie jaar willen we 20 van de markt.' De ETOS-directeur is ervan overtuigd: 'Dat gaat luk ken. Onze formule is hartstikke goed. Er is echter één 'maar'. Een grote organisatie moet je anders inrichten dan een kleine. De ETOS-organisatie was dus zo langzamerhand toe aan ver andering. Dat kon je merken aan allerlei knelpunten. Zo wa ren er te veel overdrachtsmo menten tussen afdelingen en was de gewenste voorraadhoog- te van producten soms maar moeilijk te bepalen. Terwijl ie dereen keihard werkte, gingen er toch dingen mis.' Hoe werkt de nieuwe structuur? 'In plaats van afzonderlijke af delingen', legt Vreezen uit, 'heb ben we inmiddels in de afdeling kaas, bonen en Serrano ham. Een aantal importeurs hebben hiervoor kosteloos hun bijdrage geleverd. De home-made Paëlla werd verzorgd door de lokale slager. En dat alles omlijst met muziek én kunst; uit Spanje na tuurlijk. Zo'n honderd klanten hadden zich in de winkels ingeschreven en van acht filialen uit de regio zijn de wijnklanten persoonlijk aangeschreven. De proeverij kostte 15,- p.p., het buffet 27,50. Van een heel andere orde is de brandweerbus uit 1965 van An neke en Jac van Meel uit Pan- ningen. Bezorging van drank voor feesten deden ze al een paar jaar, maar het autootje werd te klein. Dan maai- een aanhanger? Welnee! Deze Gall Gall-ondememers wilden iets echt opvallends. Jac van Meel: 'Bij een verzamelaar vonden we een originele Franse brand weerbus, compleet met ladders en sirene. Ook 'Sapeurs pom piers' (goed Frans voor *brand- weer') hebben we erop laten staan.' Jac en Anneke trekken veel bekijks met hun oldtimer. Jac: 'In plaats van te adverte ren zet ik nu gewoon mijn bus op een opvallende plaats tijdens een sporttoernooi neer. En als het mooi weer is en even stil in de zaak, ga ik een rondje toe ren. De totale kosten van aan- Jac van Meel met zijn omgebouwde brandweerbus schaf en ombouw bedroegen onze naamsbekendheid is abso- 15.000 gulden. Jac: 'Het is een luut vergroot. 'Ons buske' valt investering, je moet ook wel een gewoon op. Je ziet mensen echt liefhebber zijn van oldtimers, omkijken als we langsrijden. Je hebt meer onderhoud. Maar En daar gaat het om!' Varkensvlees werd afgelopen week 1,- per kilo goedko per. Het was voor het eerst dat de prijs daalde na de ex plosieve stijging als gevolg van de pestepidemie. 'Maar het lage niveau van voor de varkenspest zullen we voor lopig niet halen', voorspelt categorymanager Rik Louw man van AH. Door de massale slachting van besmette varkens steeg de prijs van varkensvlees de laatste maanden gemiddeld drie gul den per kilo. 'Daarmee was var kensvlees bijna net zo duru- als rundvlees', zegt Louwman. On danks die stijging meldt hij dat de omzet in het varkensvlees nagenoeg gelijk is gebleven. Woor mij heeft dat alles te ma ken met het vertrouwen dat de klant in ons heeft. We zijn be gonnen met de integrale keten- beheersing, de klant verwacht dat wat bij ons in de winkels ligt gewoon goed is. De negatie ve tendens rond varkensvlees is daardoor grotendeels aan ons voorbijgegaan.' Wel merkt Louwman vaker een overstap naai- scharrelvarkensvlees en nemen de omzetten in vleesver vangers en ris flink toe. Vis groeide het afgelopen jaar met dertig procent, van vleesver vangers ging tien tot vijftien procent meer langs de kassa's. Louwman wijt die stijging niet aan BSE en de varkenspest. Variatie op tafel zal de belang rijkste drijfveer zijn', zegt hij. Commercie (inkoop) twee units: de unit Verzorging/Gezondheid en de unit Schoonheid/Fun.' Binnen één unit worden voor raadbeheer en bestellingen bij elkaar gezet, en zorgen telkens drie categorymanagers voor het inkoopbeleid van 'hun' groepen producten. Elke unit heeft ook een logistiek manager. Naast de units staat een afdeling die ver antwoordelijk is voor de commu nicatie in en buiten het bedrijf. De actiecoördinator, die werkt voor beide units, rapporteert aan de communicatiemanager. De beide unitmanagers en de communicatiemanager rappor teren aan de nieuwe commer cieel manager Gerard Koning. 'Gerard is per 1 juni bij ons in dienst getreden', introduceert Vreezen zijn nieuwe man. 'Hij komt van Schuitema, waar hij veel ervaring heeft opgedaan met 'formulemanagement'. Dat gaat hij bij ETOS ook doen: na denken over het ETOS-merk, Heb je als AH-winkel een activiteitenmodule gereserveerd bij Marvelo? Bijvoorbeeld de koffieplantage ter ondersteu ning van de verkoop van Perla mild en gourmet? Dan zie je voortaan deze bus voorrijden. Chauffeur Koos van de Wou- de rijdt zo'n 600 kilometer per dag en bezoekt daarmee 24 winkels per week om de actiemodules bij de winkels af te leveren en te helpen met de opbouw. We hebben anderhalf jaar proefgedraaid' zegt Peter Molle- man van Merchandising. Het werd tijd om onze eigen actie bus in te gaan zetten; de be langstelling voor de modules is namelijk groot. Elke winkel heeft een actieboek waaruit de modules local marketing' kun nen worden gereserveerd. Meestal hoeven we geen nee te verkopen. De koffieplantage be staat bijvoorbeeld uit vier ele menten; we hebben er veertig in voorraad. Maai- als er een landelijke actie aankomt, geldt: wie het eerst komt het eerst maalt. Een Spaanse wijnproeverij met hapjes en aansluitend een Spaans buffet. Op een toploca tie: restaurant Hoeve Bijbeek, dat in een mooi park ligt. Ruim 250 trouwe klanten in de regio Eindhoven hebben hiervan ge smuld op 1 juni. Gall Gall-fi- liaalmanagers Hans de Brou wer (Geldrop), Jack van Doorn (Eindhoven) en Fons Elsenburg (Veldhoven) hadden twee maanden geleden de koppen bij elkaar gestoken om hun Spaan se wijnen op een uitnodigende manier bij hun klanten onder de aandacht te brengen. Feest moest het worden. Een proeve rij van zo'n dertig Rioja en Penédes wijnen, van olijven, Chauffeur Koos van de Woude (r) en merchandiser Peter Molleman laden de actiebus in het najaar gaan de winkels het verschil merken'. ETOS Buikslotermeerplein Amsterdam soorten winkels, doelgroepen enzovoort.' De voorlopige reacties op het werken met de nieuwe structuur zijn positief, volgens de ETOS-di- recteur. De verandering heeft di rect effect gehad op zo'n dertig tot veertig mensen en krijgt langzaam maar zeker een door- roleffect naar distributie. 'In het najaar gaan de winkels het ver schil merken. We praten hier over een kwaliteitsslag. ETOS werkt bijzonder veel met acties en juist de organisatie rond de acties zal veel beter zijn.' Vree zen denkt: 'als dat aspect, samen met de logistiek, goed is gere geld, dan is dat veel prettiger werken in de winkels. Niets is erger dan een 'out of stock'. In het najaar zullen we het horen. In de evaluatie krijgt de ervaring in de winkels een belangrijke plaats. Met deze werkstructuur zijn we klaar voor de toekomst'. Een clubje ondernemers van Gall Gall-filialen in de regio's Eindhoven en Limburg vertaalt zijn visie op het lokale ondernemerschap met heel ludieke acties. Ze rijden bestellingen rond in een brandweerbus uit 1965 en organiseren mediterrane drank- en eetfestijnen.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9