Call k Gall Exclusief, exclusief m Food Piaza Geleidelijke invoering 'Ah la Carte' volgt na de zomer Amerikaans Ahold-kind naar Oxford: 'COOL' I - PROEVEN Albert Heijn test eigen klantenkaart DE KLANT BEPAALT Door Gerrit-Jan Heijn Fellowship: TENTAMENS Het G.J. Heijn Fellowship is een programma voor familie van Ahold-medew erkers TOEKOMST Zomerse drukte AHOLD FLITSEN JUNI 1997 - In het souterrain van het Food Plaza, achter het Paleis op de Dam in onze hoofdstad, is sinds 14 mei een bijzondere Gall Gall geopend. Het is, met zijn 450 m2, de grootste slijterij van Nederland en heeft de toevoeging 'Exclusief' meegekregen. 'Dat komt', zegt filiaalma nager Dolf Waslander, 'door het ruime assorti ment met veel luxe ac centen, maar ook door de sfeer in de winkel, die we laten wisselen per dranksoort. En ver geet de proefruimte niet, met arrangemen ten van eten en drin ken.' De winkel wordt gerund door een groep van twaalf medewer kers, incluis de filiaalmanagers. 'Straks werken we hier met z'n vijftienen', voorspelt filiaalma nager Dolf. We zijn nog even bang geweest dat de winkel on voldoende aandacht zou trek ken, zo in het souterrain, maar over traffic hebben we niet te klagen. We zijn geopend van 10.00 tot 22.00 uur en zondags van 12.00 tot 18.00 uur. De winkel draait uitstekend, met name vanaf 17.00 uur. Ja, wat dat betreft gebeurt bij ons het zelfde als bij AH, hierboven. We hebben ook hetzelfde type klan- De sfeer bij Call Call Exclusief wisselt per dranksoort ten. Toeristen en grachtengor del; mensen die niet op een dubbeltje kijken. En waar ze bijvoorbeeld boven vragen om uitbreiding van het Joodse as sortiment, wordt hier gevraagd naar koosjere wijnen.' De winkel draait met twee fili aalmanagers. Dolf is verant woordelijk voor de winkel, colle ga Aiie-Willem Vermey 'doet' de proefruimte. Het team is jong en dynamisch, met wisselende spe cialiteiten, en heeft er duidelijk zin in. Stagiair Hogere Hotel school Joost van Beek is de kok in de proefruimte. Daar volgt de fijnproever de specialist en de kok achter de glazen wand, waar hij wijnen, cognacs en li keuren kan proberen, in combi natie met verrukkelijke hapjes. We bieden elke twee weken drie arrangementen', legt de enthou siaste stagiair uit, 'waarvoor ie dereen 's middags zo kan bin nenlopen. Tegen betaling, uiter aard. Maar je kunt ook groeps gewijs reserveren. Morgen ko men hier veertig studentes met hun vaders. Nee, een café is het zeker niet, er kan alleen ge proefd worden. Daarom staan er ook spuugbakken...' Begin juni is AH begonnen met het testen van zijn eigen klantenkaart, 'Ah la Carte'. Het is een echte alles-in -één-kaart: klanten kunnen rekenen op speciale aanbiedingen en aantrekkelijke kortin gen, spaarsystemen als Air Miles, promozegels - voor porselein bijvoorbeeld - en het AH Vaste Klantenfonds worden automatisch bijgehouden en - last but not least - klanten kunnen via de Chipknip-functie met de kaart betalen. extra kortingen bovenop lopen de aanbiedingen, waaronder de top 10.' Ook AH zelf plukt de vruchten van de nieuwe kaart. Caissières hoeven niet meer te vragen aan welke spaarprogramma's klan ten meedoen en welke zegeltjes ze willen. Later krijgen de klan ten wellicht nog meer op hun wensen afgestemde aanbiedin gen. 'Dat klinkt moderner dan het is, want de oude Albert Heijn deed dat 110 jaar geleden ook al', zegt Meienhorst. 'Hij kende al zijn klanten, wist pre cies waar ze van hielden en at tendeerde hen op basis daarvan op voordeeltjes en bood ze pro ducten aan om te proberen. Let wel, de keuzevrijheid en priva cy van de klant staat bij deze moderne variant voorop. Alle informatie hierover staat in de brochure, die de klant in de winkel kan meenemen.' Om in het bezit te komen van 'Ah la Carte' betaalt de klant jaarlijks een klein bedrag, dat beduidend lager is dan het prijsvoordeel dat men met de kaart kan krij gen. Bovendien zijn zegeltegoe den bij verlies van de kaart ver zekerd. Ze worden vergoed of op een nieuwe klantenkaart gezet. Bij de Amerikaanse Melissa Müller (20) is de Gerrit-Jan Heijn Fellowship perfect terechtkomen. De studente 'Food Marketing' aan de St. Joseph's University in Phi ladelphia komt namelijk uit een echt detailhandelsge slacht. Haar vader is al meer dan twintig jaar werkzaam in de branche en werkt sinds 1989 bij de Ahoid-keten Giant. Ook haar opa en andere familieleden komen uit de detailhandel. Melissa zet de traditie voort: zij combi neert het studeren met werk bij Giant. De Gerrit-Jan Heijn Fellowship is in 1989 opgericht als cadeau aan Albert Heijn, bij zijn af scheid als voorzitter van de Raad van Bestuur. Het is een uitwisselings- programma voor familie van Ahold-me- dewerkers, die graag hun blik op de detail handel willen verruimen. Het ene jaar kan ie mand uit Ne derland stude ren aan de Cor nell University in Amerika, en het andere jaar kan een kind, partner of echtgenoot van een Amerikaanse Ahold-medewer- ker studeren in Oxford Brookes in Engeland, zoals Melissa nu dus gaat doen. De derdejaars studente heeft er zin in: 'Ik ben echt benieuwd hoe het in Engeland zal zijn. Ik heb gehoord dat het er gemoe delijker aan toegaat dan bij ons in Amerika. Cool,' vindt ze. Het is echter niet allemaal ro- zegeur en maneschijn dat haar te wachten staat. 'In Amerika krijg je twee of drie tentamens van een vak per semester. In Engeland krijg je er maar één per vak aan het eind van het semester. Dan moet je dus alles op alles zetten.' Melissa begint in september aan de Engelse Oxford Brookes universiteit. Zij zal onder andere de vakken 'Re- tailmanagement' en 'New Pro duct marke ting1 volgen. In de drie maan den dat ze in Engeland is, verwacht ze geen heimwee te hebben: 'Ha ha, nee hoor, daar heb ik het veel te druk voor.' Van En geland heeft ze hoge verwach tingen. 'Het moet er erg mooi zijn. In ieder geval heel anders dan hier in Pennsylvania. Het schijnt er wel vaak te regenen,' weet Me lissa van horen zeggen. Melissa ziet een toekomst in de levensmiddelendetailhandel he lemaal zitten. Bij Giant is ze nu al verantwoordelijk voor een stuk inkoop en verkoop. Dat ze in Engeland stevig aan de slag moet, vindt ze niet erg. 'Ik ge loof dat ik wel een harde werker ben,' vertelt ze lachend. Veel zullen ze me niet zien uitgaan. Ik kan nauwelijks wachten tot het zover is. Eerst ga ik op uit nodiging van Ahold nog een weekje naar Nederland. Daarna ga ik door naar Oxford. Cool.' MET DE ZOMER VOOR DE DEUR, schakelen veel mensen straks een tandje terug. Even uitblazen. In de taal van 1997: 'onthaasten'. Even bij komen. Tijd voor recreatie. De accu opladen van lichamelijke en geestelijke bronnen. Exa mens achter de rug. Veel part time medewerkers in onze winkels hebben de afgelopen maanden voor die klus ge staan. Spannende tijd. Hard blokken. Soms stress. Als je geslaagd bent: namens Ahold van harte proficiat! Heb je een 'her': zet 'm nog even op. Zat het er niet in: binnenkort een nieuwe kans. Kop op! IN ONS BEDRIJF schakelen we deze zomer niet een tandje te rug. Ookal zijn er winkels in streken, waar veel mensen wegtrekken op weg naar de kust of de zon. Er zijn anders om echte vakantiefilialen, waar het zomers extra druk is met toeristen. We doen het dus niet kalmer aan, maar proberen het de klant extra naar de zin te maken. Wan delt die klant in Amsterdam, dan kan zij of hij lekker ge nieten in het Foodplaza, waar Albert Heijn en Gall Gall zich van hun beste kant laten zien (en dat blijft niet onopge merkt, getuige de aantallen klanten en omzetten, zie pagi na 1 en 3). Houdt de klant van een zomers tuinfeest met een smakelijke barbeque, dan kan hij in onze winkels te recht. Een kruidenier gaat met alle seizoenen mee. EEN GROTE BEDRIJVIGHEID kenmerkt het winkelbedrijf. Altijd en overal zoeken we naar nieuwe middelen om de winkel de aantrekkings kracht mee te geven van een magneet. Daar is een slag vaardig, efficiënt en snel handelend bedrijf voor nodig. Met dat doel wordt de be staande AH-organisatie aan gepast, waarvoor onlangs het topmanagement is benoemd (zie pagina 1). De resultaten van onze inspanningen zijn er ook naar. Kwartaalresul taten, zoals Ahold die op 12 juni bekendmaakte, vallen dit jaar extra groot uit, voor al als gevolg van de geslaag de overname in 1996 van de Amerikaanse supermarktke ten Stop Shop. Ons bedrijf staat er goed en gezond voor. Hoofdredactie 'Eind 1997 moeten alle trouwe AH-klanten in staat zijn gesteld om in het bezit te komen van de kaart,' zegt Frans Meienhorst, manager Product Communica tie bij AH. Aanvraagformulie ren zullen, zodra de gefaseerde invoering definitief van start gaat, verkrijgbaar zijn in de su permarkten.' Met de komst van 'Ah la Carte' wordt een moder ne stap vooruit gemaakt. Naast de genoemde voordelen en ge makken kunnen kaart houders voor hun spaarsaldi en productnieuws terecht bij infor matiezuilen in de winkel. Uiter aard gelden voor kaarthouders speciale aanbiedingen en extra kortingen. '"We bieden elke nieuwe kaarthouder straks een pakket met introductie-aanbie dingen ter waarde van min stens f 80,-', zegt Meienhorst. 'Daarnaast kunnen kaarthou ders onder andere rekenen op

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 3