AH brengt kennis naar en Spanje Klantenkaart 1I-L0 hoort bij beste product: Ahold start mentoraat-systeem VISION 2000 APPEL GRATIS KENNIS Iedere Ahold- winkelketen in opbouw heeft een mentor gekregen WERELDWIJD AHOLD FLITSEN MEI 1997 BUITENLAND - Kees en Chantal Postma wonen sinds augustus vorig jaar in de Aziatische megastad Shanghai. Ex Gall Gall-er Kees (33) werkt er als 'Director Buying Merchandising' voor Ahold; Chantal (29) is sinds november de trotse moeder van een zoontje: Skye. Zwanger en wel, ging zij vorig jaar op jacht naar de stempels voor de verblijfsver gunning. 'De Chinese papiermolen bleek een even grote uitdaging als ons besluit om in Shanghai te gaan werken en wonen...' NESTDRANG IN CHINA Toen we net waren aangeko men, lieten we ons voorlichten door een aardige Australiër over de procedure 'hoe krijg je een verblijfsvergunning'. Niet eerder zou onze inboedel kunnen wor den ingeklaard. We hadden uit gerekend dat we in het ergste geval pas begin november onze spullen zouden krijgen; dan zouden we nog twee weken hebben om de babykamer in te richten en kon ik met een gerust hart bevallen. We hadden drie andere vergun ningen nodig, plus een medi sche keuring en aidstest, vóór we voor het laatste stempel in aanmerking zouden komen. Eerst moesten we wachten tot de joint-venture met de Chinese partner officieel een feit was. Dat werd gevierd met een groot ceremonieel diner en speeches, en door ons met de eerste aan vraag. De tweede werkvergun ning was net voor onze komst 'uitgevonden' en niemand wist precies het verschil met de der de. Wel moesten we hem be machtigen: en dat koste weer een week of wat. De medische keuring deden we 'tussendoor'. De taxichauffeur zette ons af bij een ziekenhuis dat ons zó tegenstond, dat we er niet veel tijd voor nodig had den om te bedenken: 'hier prik ken? Nooit! Op de valreep bleek dat we bij het verkeerde zieken huis stonden, maar al het heen en weer gesjouw had onze bloeddruk doen stijgen tot on gekende hoogte. Ondertussen kwamen ons appartement en de inboedel steeds dichterbij en mijn nestdrang werd allengs sterker... ROET Het laatste stempel bleek het moeilijkst te bemachtigen. We moesten ervoor naar Hong Kong, nota bene op het Chine se departement voor Buiten landse Zaken. Op naar Hong Kong, dus. Kees was ondertus sen al heel druk met zijn werk. De inrichting van het apparte ment kwam voor mijn rekening. Ik stond ervoor in de startblok ken, toen de arts roet in het eten gooide. Ik kreeg een medi sche indicatie en hij was onwrik baar. 'Mrs. Postma, u vliegt binnen een week naar Hong kong, om daar de bevalling af te wachten.' En zo kon ik - weer slank en wel - pas in no vember eindelijk aan de tweede 'bevalling' beginnen; die van de verhuizing. Sesam-winkel in Polen. AH zal als mentor de Tsjechische, Poolse, Spaanse en Chinese activiteiten assisteren Ahold heeft sinds kort een mentorprogramma. Het management van bij voorbeeld Albert Heijn en Tops, is nu direct bij betrokken bij het wel en wee van de nieuwe winkelketens van Ahold, die je in Europa, Zuid-Amerika en Azië vindt. Op deze manier kunnen de nieuwe winkelketens profiteren van de kennis die we al in huis hebben in Amerika en Nederland. Bij Albert Heijn zit-ie in de planning, maar onze BI-LO-colle- ga's in het warme zuiden van de VS doen er sinds 29 januari al ervaring mee op: de klantenkaart. 'Onze klanten zijn er razend enthousiast over', aldus Erik Verhoeven, manager Marktonderzoek bij B9-LO. Erik werkte tot voor ruim 15 jaar geleden bij AH, en werd toen gevraagd BI-LO te komen ver sterken. 'Via onze BonusCard bieden we extra voordelen aan onze klanten, waardoor ze vaker voor BI-LO kiezen en we ook nieuwe klanten aantrekken.' De BonusCard komt niet uit de lucht vallen. Al langer was BI- LO bezig om zich sterker en be ter te richten op wat de klant werkelijk wil. 'Het beste artikel dat we verkopen is een uitste kende service', aldus Erik. 'Om die service te kunnen bieden, zijn we afhankelijk van twee bronnen: wat de klanten ons zelf rechtstreeks vertellen èn wat onze medewerkers vertel len over wat ze van klanten hoorden of zagen. We hebben daarom ons toch al intensieve klantenonderzoek nog verder uitgebreid. Eigenlijk hebben we ons hele bedrijf met ruim 25.000 medewerkers en f 5 mil jard omzet op z'n kop gezet. Aan de top van BI-LO staat niet langer de president, maar de klant. Wat hij wil, bepaalt wat wij doen. Dat hele actieplan hebben we "Vision 2000' genoemd. Onze vi sie is dat een BI-LO-winkel in zijn woonwijk of stad de voor keur geniet van de meeste klan ten, omdat wij constant het meest klantgericht werken.' BI-LO had die vernieuwing no dig, legt Erik Verhoeven uit, omdat de Ahold-dochter zich moest wapenen tegen steeds fellere concurrentie. Het aantal vierkante meters supermarkt in de Carolina's, het werkge bied van BI-LO, breidt zich al enkele jaren met tientallen pro centen per jaar uit. Volgens sommigen woedt er een echte 'retail-oorlog'. "Vision 2000', waarvan de BonusCard één van de resultaten is, leidt tot een aanzienlijke omzet- en winstgroei. De BonusCard zelf is een kleur rijke kaart die ongeveer zo groot is als een pinpas met daarop afgebeeld een rode appel en een gele handschoen. Dat be nadrukt het grote versassorti ment in de BI-LO-winkels. Klan ten krijgen de kaart gratis, als ze een registratieformulier in vullen. BonusCard-klanten krijgen veel meer kortingen en andere voordelen dan klanten zonder kaart. Naast de directe commerciële voor delen (omzet- en winstgroei), krijgt BI-LO veel informatie over koopgedrag, wensen en verwachtingen van de klan ten, en kunnen leveranciers veel gerichter met aanbiedin gen komen. In de eerste drie dagen werden gelijk al 600.000 BonusCards uitgege ven. Inmiddels doen ruim 2 miljoen klanten mee. Het spreekwoord 'spreken is zil ver, zwijgen is goud' gaat niet altijd op, zo dacht de Ahold-di- rectie. We hebben immers een enorme hoeveelheid kennis over het runnen van winkelketens bij de Amerikaanse en Neder landse Ahold winkelketens. Juist bij de ont wikkeling van nieuwe winkels, zoals in Brazilië en in Azië, kan daarvan geprofi teerd worden. Omdat deze nieuwe loten aan de Ahold- stam vaak nog volop in de groei zijn, lopen zij bij het dagelijks reilen en zeilen nog wel eens te gen vragen aan. Om nu te voor komen dat de nieuwe winkelke tens iedere keer het wiel moe ten uitvinden, kunnen zij nu te recht bij hun collega's in Neder land en Amerika. Zo wordt veel tijd en geld bespaard. In dit ge val is spreken dus goud. Eigenlijk konden nieuwe win kelketens altijd al terecht bij de gevestigde Ahold-ketens, maar door de versnelde groei is er nu systeem in de communicatie ge bracht. Iedere nieuwe winkel keten in opbouw binnen Ahold heeft een dochteronderneming als mentor gekregen. Die men toren zijn Albert Heijn, Tops, Stop Shop, Giant Food Stores en BI-LO. Zo draagt Stop Shop bij aan de ontwikkelingen bij Bomprego, de Brazilaanse winkelketen. Om te zorgen dat de managers van Stop Shop weten wat er bij Bompreco speelt, gaan zij daar op bezoek en omgekeerd en en worden kennis en ervaring uitgewis seld. Op dezelfde manier gaat het met Albert Heijn. Albert Heijn zal als mentor de Tsje chische, de Poolse en de Spaan se activiteiten assisteren. Ook het management in China kan terecht bij Al- bert Heijn. Daarin zit de grote winst. Heel belang rijk is ook dat er voor de aangereikte kennis niet betaald hoeft te worden. Voor de managers van de mentormaatschappijen zit er ook winst in het mentoraat-sys teem: hun werk heeft er een nieuwe dimensie bijgekregen! Het Mentoraat-systeem is we reldwijd opgezet. Buiten de al genoemde mentormaatschappij- en Stop Shop en Albert Heijn, zal Giant Food Stores kennis en ervaring verlenen aan de winkels in Thailand, de vestigingen in Singapore en Maleisië worden bijgesta; door Tops en BI-LO staat klaar voor de Indonesische winkelke ten. Uiteraard krijgen de nieu we Aziatische joint ventures ook belangrijke ondersteuning van regionale kantoor van Ahold in Singapore.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 5