IN PF7.FI EDE MEK SPINAZIE' m iCJPIk 1 4 fsyyj M Laatste Heijn bij Ahold: 'Soms willen alle huisvrouwen 'Ik denk dat het gewoon leuker is om van elkaar ideeën te pikken' 'Libelle en Margriet waren voor jJÊÈttMb medewerkers verplichte kost' Albert Heijn's AH Top 10 AHOLD FLITSEN MEI 1997 Op de aandeelhoudersvergadering van 6 mei nam de zeventigjarige Albert Heijn afscheid van Ahold. Hij legde zijn laatste functie bij het bedrijf - lid van de Raad van Commissaris sen - neer. Aanleiding voor Flitsen om hem op te zoeken, samen met Martin Ceurds, verkoopmanager bij AH Buikslotermeerplein in Amsterdam en de Zaanse Dea Massaut, drogist bij AH Ankersmidpiein. We praten over 'buikgevoel', vernieuwing en personeelsbeleid. 'Het is natuurlijk leuk dat mensen zo goed over mij denken. Maar in mijn tijd hadden we ook bezuinigingsrondes.' We staan een kwar tier te vroeg voor de deur. maar dat blijkt geen be zwaar. De koekjes staan op ta fel en de gastheer is er klaar voor. Voor we het weten zitten we in Amerika, waar Albert Heijn in de jaren vijftig zijn licht opstak over zelfbediening en supermarkt. MARTIN: De Amerikaanse in vloed is destijds heel groot ge weest. Is er van die kant méér te verwachten? 'Dat is moeilijk te voorspellen. Het ligt ook niet meer zo een voudig. Inmiddels is er sprake van een wisselwerking. Veel kennis heeft zich juist in Euro pa en met name ook bij AH ont wikkeld. Zo is op het gebied van logistiek de laatste tien jaar veel kennis naar Amerika ge gaan. De barcode bijvoorbeeld: de Amerikanen wilden lange tijd niet aan de dertien streep jes. Ze hielden het op twaalf, gewoon, omdat dat voor hen voldeed en ze geen behoefte hadden aan een dure ombouw. Het deerde ze niet dat Europese producten dan niet konden wor den gescand: die verkochten ze voorheen nauwelijks. Nu krij gen ze met die twaalf streepjes een tekort aan capaciteit en overwegen ze gelijk maar naar veertien te gaan. Overigens zijn er ook andere landen en bedrij ven waar we van kunnen leren. Sinds ik in Engeland woon, kom ik veel bij supermarkt Sa feway. Je gaat dan vergelijken: zij hebben sterke punten, AH ook. Een sterke vleespresenta tie, bijvoorbeeld. Ik heb het er met de directeur van Safeway, maar ook met Ahold-president Cees van der Hoeven al over ge had: je zou mensen moeten uit wisselen om van elkaar te le ren. Ze mógen nu dus bij elkaar kijken, en nu doen ze het niet.' Heijn lacht kwajongensachtig: Ik denk dat het gewoon leuker is om van elkaar ideeën te pik ken.' Dea: 'U zegt in uw pas versche nen memoires: 'Personeel is het echte werkkapitaal van een win kelbedrijf, en 'Mensen geven al leen het beste van zichzelf als ze het werk prettig vinden'. Vindt u het verstandig van AH om functies zoals de AM en de AAM te laten verdwijnen? Albert Heijn, weer ernstig: 'Als lid van de Raad van Commissaris sen hield ik niet in detail bij wat op per soneelsgebied gebeurde. Dat was (en is) het terrein van de directie en een grote bemoei enis mijner zijds had maar tot vervelende misverstanden geleid. Met deze laatste reorga nisatie zeggen mensen mij wel eens, veelbetekenend: 'Dat was in uw tijd niet gebeurd'. Het is natuurlijk leuk dat mensen zo goed over mij denken, maar ik moet ze dan toch verwijzen naar de tijd van de OWA: de Overhead Waarde Ana lyse. Dat was een bespa ringsronde waarbij we hele afdelin gen ophieven. Anno 1997 kun je wel stellen dat een grotere zelfstandig heid voor medewerkers een trend is. Het stelt hogere eisen aan mensen. En het is waar: niet iedereen kan daaraan vol doen. Het management van de winkel moet dat goed in de ga ten houden en zoeken naar week spinazie. Dan heeft er een recept in een damesblad ge staan. De Libelle en Margriet waren trouwens voor de mede werkers in de zelfbedienings winkels verplichte kost. En niet voor niks.' klussen die iemand wel aan kan. Je mensen mogen door zo'n taakverandering niet in de verdoemenis raken.' Albert Heijn peinst: 'Destijds, met de invoering van de auto matisering, was ik een over tuigd voorstander. Ik zag dat je er geweldige analyses mee kunt maken. Veel mensen waren echter bang voor een verlies van werkgelegenheid. De COR gooide het over een andere boeg, waar ik veel waardering voor had. Zij zeiden niet: 'we zijn tegen', maar 'laten we pra ten over de consequenties'. Mijn oom was overigens tegen. Hij ging altijd sterk uit van zijn "buikgevoel'. Alsof dat ooit ver dwijnen zou! Het is alsof de du vel ermee speelt: soms willen alle huisvrouwen in dezelfde Martin: 'U bent een rasopti mist. Heeft u, met de opbouw van het bedrijf, ooit een moment gehad dat u het echt niet meer zag zitten?' "We hebben regelmatig de zenu wen gehad', erkent Heijn. 'Soms door onze sterke concurrenten, zoals De Gruyter. Zij voerden een andere strategie en dan vraag je je toch af: doen we het wel goed. Dat is ook heel ge zond. Zelf ben ik wel eens op 'Als mijn chauffeur naar Engeland komt met de auto neemt-ie altijd koffie mee, Perla uiteraard; ik houd namelijk niet zo van de Engelse koffie. Verder worden veel van mijn AH-voorkeuren beïnvloed door het feit dat ik nu in Engeland woon. Daardoor wordt een groente als rode kool voor mij speci aal. Ook op de top 10 dus. Hetzelfde geldt voor een goed stuk Hollandse kaas, AH-thee, rookworst, hagelslag en beschuit. Verder vind ik de Delicata stukken lekkerder dan de Engelse chocolade. Absolute nummer 1? Rogge brood! Dat kom je in Engeland ook nauwelijks tegen.' het matje geroepen bij de Raad van Bestuur, toen ik directeur was van Albert Heijn. De Gruy ter had een prachtige koffieaan- bieding; waarom wij daarop niet reageerden?! Waarop ik antwoordde: 'Wij voeren ons ei gen beleid; of wilt u dat het AH- beleid op het hoofdkantoor van De Gruyter wordt gemaakt?' Dea: Vindt u het niet erg dat u de laatste Heijn bent bij Ahold? Had u uw zoon niet graag in het bedrijf gezien? 'Toen mijn zoon afstudeerde - en dat is alweer zo'n 17 jaar ge leden - toen lag het al veel min der dan vroeger voor de hand dat hij in het bedrijf zou komen. Hij wist ook al op heel jonge leeftijd dat-ie dierenarts wilde worden. Da's ook mijn eigen schuld: hij is opgegroeid met dieren. Geschokt? Nee, dat was ik niet. Zelf ben ik gerust niet met de pest in naar AH gegaan, maar als ik geen kinderverlam ming had gehad, was ik bij de marine gegaan, Veel dingen, ook binnen AH, hadden anders kunnen lopen, maar', besluit Albert Heijn, 'het leuke is, dat we nooit zullen weten hoe het geweest zou zijn.'

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 4