Medewerkers in actie voor nieuwe job MARVELO EERSTE MET CERTIFICAAT GaÏÏ&tadï Snelle reactie m COMPLIMENT CS Zoetermeer stopt productie Ahold-bedrijven volop bezig met HACCP Foute stof in Elzasser wijn SLEUTEL De meeste CS-ers willen toch binnen AH aan de slag blijven LICHT OOK GVA VERPLICHT De dag voor Pasen ontving Gall Gall bericht van de producent dat in de 'Elzas Edelzwicker', tijdens het pro ductieproces, een stof terecht was gekomen die daar niet in thuishoorde. Razendsnel werd door Gall Gall gerea geerd. Voorop stond dat de klant geen schade mocht lij den. Gall Gall besloot om de bewuste wijn onmiddellijk uit de verkoop te halen. Via de media vroeg Gall Gall de klant om gekochte flessen Edelzwicker terug te brengen naar de winkel. Ook een gratis consumententele foonnummer kwam in bedrijf. Ondertussen onderzochten specialisten van onze slijterij keten bij de producent in de Franse Elzas en in het labora torium in Nederland wat er precies was gebeurd. Was er bijvoorbeeld gevaar voor de gezondheid? Al snel bleek dat er weliswaar een kleine hoe veelheid ethaandiol in de Edelzwicker wijn terecht was gekomen, maar dat er geluk kig sprake was van zeer ster ke verdunning. Per fles bleek de stof nauwelijks terug te vinden, zodat gevaar voor de gezondheid niet heeft ge speeld. Bij de producent zijn, op uitdrukkelijke wens van Gall Gall, nieuwe strenge richtlijnen vastgesteld om dit soort fouten in de toekomst te voorkomen. Schrikken was het wel even voor de mensen van Gall Gall; dit is natuur lijk het laatste wat je wilt meemaken. Productgroep ma nager Wijn Hans Bootsma en zijn team hadden enige dagen hun handen vol. Ook marke ting manager Erik Visser weet leuker dingen, 'maar', zegt hij, 'alle genomen maat regelen waren echt nodig. Je weet immers van te voren niet hoe de vork in de steel steekt.' 'Onze klanten hebben heel po sitief gereageerd', zegt Boots- ma achteraf. 'Ze waarderen de snelle reactie van Gall Gall. Dat de flessen direct uit de verkoop werden gehaald, wordt door iedereen als juist ervaren. Veel klanten die naar het gratis nummer bel den, wilden ons complimente ren dat we zo duidelijk waren en niet hadden gewacht. We zien aan de omzetten dat we er in ieder geval niet onder hebben geleden. En dat is na tuurlijk ook belangrijk.' 16 Mei nadert met rasse schreden: de dag waarop voor de laatste keer het vlees vanuit CS Zoetermeer de weg naar de klant vindt. Omdat er in de nieuwe Composite Pijnacker geen Centrale Slagerij wordt gebouwd, zijn er voor de medewerkers van CS Zoetermeer grote veranderingen op til. Op 16 mei sluiten de deuren van CS Zoetermeer voorgoed achter de medewerkers groeid en daar houd je toch re kening mee. En Pijnacker is maar twintig minuten met de bus.' Jiwan, karbonadehakker en vervangend coördinator, zal de sfeer in de CS wel een beet je missen: We hebben hier al tijd heel goed met elkaar kun nen samenwerken. Ik heb het hier vanaf de opening meege maakt. Maar ik heb erg veel zin in de nieuwe klus. Het is toch weer wat anders.' Ook medewerkster in het be drijfsrestaurant Jannie Izen- doorn (54) heeft CS Zoetermeer van het begin meegemaakt. 'In het allereerste begin was het bedrijfsrestaurant nog niet klaar. Ik heb toen een provisori sche kantine gemaakt voor de chauffeurs in de vergaderruim te.' Jannie zal blij zijn als ze eenmaal in Pijnacker, waar ze het nieuwe bedrijfsrestau rant gaat werken, aan de slag kan en alles achter de rug heeft. Want een beetje moeilijk vindt ze de sluiting wel: 'Je hebt hier in Zoetermeer in de loop der ja ren toch veel van jezelf liggen. Ik ben met dit soort dingen toch een beetje sentimenteel. Zo zou ik hier graag op de laatste dag de sleutel om willen draaien, gek hè. Dan heb je het maar af gesloten.' Jannie kent iedereen bij CS Zoetermeer. En iedereen kent Jannie. 'Soms waren er wel eens wat strubbelingen en dan willen mensen hun verhaal kwijt. Dan moet je even een lui sterend oor voor ze hebben.' Het tekent de sfeer op de CS: een hechte club. Maar Jannie kijkt niet alleen terug: 'Je kijkt wel eens naar de bouwtekeningen van het nieuwe restaurant. We krijgen natuurlijk nieuwe appa ratuur en dat zal het ons in het bedrijfsrestaurant makkelijker gaan maken. Maar het moet na tuurlijk wel net zo gezellig wor den als hier. Maar dat gaat wel lukken,' zegt Jannie overtuigd. een Mobiliteitsteam opgericht. Het Mobiliteitsteam begeleidt sinds de bekendmaking van .de sluiting van CS Zoetermeer de medewerkers naar een nieuwe functie binnen de Albert Heijn- organisatie. De service van het team gaat ver: voor de mede werkers die de voorkeur gaven aan een functie in CS Groenlo, is zelfs bemiddeld voor wonin gen. Ook mensen die buiten de organisatie hun licht willen op steken, kunnen rekenen op on dersteuning. Eén CS-er heeft zijn droom werkelijkheid zien worden en werkt nu op een booreiland; een ander, een hon denbezitter, is medewerker op een dierenasiel geworden. Maai de meeste CS-ers willen toch binnen Albert Heijn aan de slag blijven en daarvoor heeft het team ter oriëntatie allerlei sta ges georganiseerd. Zo is Jiwan Moenielal (36) in middels op bezoek geweest in de Verscentrale in Zaandam. Hij is erg positief en zal in de nieuwe Verscentrale Pijnacker aan de slag gaan als orderverzamelaar. Hij blijft in Zoetermeer wonen. 'Mijn kinderen zijn hier opge- Je zou zeggen dat er een nare sfeer moet hangen in CS Zoe termeer. Het is immers niet leuk als je werk ophoudt te be staan. Maar daar is geen spra ke van. De Zoetermeerders kij ken met vertrouwen naar de toekomst, alhoewel ze het jam mer vinden dat de 'familie' uit elkaar gaat. Zo is een aantal Zoetermeerders inmiddels ver trokken naar de Centrale Sla gerijen in Groenlo en Zaandam. Die nemen de productie van Zoetermeer over. Verder zullen veel medewerkers van Zoeter meer hun plek vinden op de Verscentrale in Pijnacker. Om al die wisselingen in goede ba nen te leiden, is in Zoetermeer Jannie Bzendoorn: 'In Pijnacker moet het wel net zo gezellig worden als hier' gecontroleerd. Dat heeft meteen als voordeel dat als er een on volkomenheid wordt geconsta teerd, slechts één uur productie vastgehouden moet worden. 'Iedereen bij Marvelo heeft zich ingezet om het certificaat te be halen. Dat is erg belangrijk, want het zijn juist de mensen die in de productie werken, die weten waar er eventueel risico's zijn en hoe die moeten worden beheerst', aldus Ingrid. Ook bij andere Ahold-bedrijfs- onderdelen wordt hard gewerkt aan de voorbereidingingen voor het HACCP-certifieaat. Bij GVA bijvoorbeeld, wordt onder meer gekeken naar de gehele koelke- ten voor de versproducten. Ook moeten alle leveranciers van GVA aan de HACCP-eisen vol doen. Dat neemt niet weg dat GVA verwacht over een paar maanden het HACCP-certifi- caat op zak te hebben. Even ter herinnering: wat is HACCP ook al weer? De afkor ting staat voor Hazard Analysis Critical Control Points. Je kijkt dus naar die punten in het pro ductieproces waar zich eventu eel risico's kunnen voordoen met betrekking tot de product veiligheid en hygiëne. Daar waar zich die risico's kunnen voordoen neem je je maatrege len om ze te beheersen. 'Het is een methode om risico's breed en structureel aan te pakken', aldus Ingrid. 'We zijn er al sinds het voorjaar van 1995 mee be zig. De HACCP-richtlijnen zijn wettelijk verplicht sinds decem ber 1995, maar certificatie gaat nog een stuk verder.' Als voor beeld waar HACCP-maatrege- 'Kwaliteit is geen toeval' luidt de leus in de kamer van Ingrid Timmermans, hoofd Ontwikkeling en Kwaliteit bij Marvelo. Géén lege woorden, want op 28 maart is Marvelo als één van de eerste produc tiebedrijven in Nederland door Lloyds het HACCP- certificaat verleend. I I 'Cees' Gök bij de metaaldetector. Sn bet kader van HACCP wordt elk uur de detector gecontroleerd Voordat er misverstanden ont staan: de kwaliteit en product veiligheid stonden ook voor het binnenhalen van het certificaat op een hoog peil. 'Als je niet overtuigd bent van je eigen pro duct, dan moet je gewoon stop pen', zegt Ingrid Timmermans resoluut. len het risico verkleinen noemt zij metaaldeeltjes in de produc ten. Een nachtmerrie voor iede re voedselproducent. Om dat ri sico zo klein mogelijk te houden, worden nu ieder uur de metaal detectoren in de productielijnen

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9