Toetjes zonder voetjes, flessen zonder ziel Filiaalmanagers Gall Gall worden franchiser 1 EERSTE PAAL PIINACKER DE GROND IN 9 AH en milieubewust verpakken ZIEL EHX£ 22 APRIL 1997 HITECH APART VOLKJE AHOLD FLITSEN MAART 1997 John Roos, de verpakkingstechnoloog van Albert Heijn, weet alles over slim en milieuvriendelijk verpakken tegelijk. 'We lopen voorop. We zijn heel praktisch bezig', zegt hij, terwijl hij de nieuwe lijn schoonmaakmiddelen op tafel zet. De nieuwste blaastechniek zorgt voor een nog dunnere fles. 'Kijk', zegt Roos, 'verpakken is en blijft een compromis. Ver pakkingen hebben nu eenmaal verschillende functies. Ze moe ten het product beschermen en ze moeten er attractief uitzien. Je hebt te maken met de wet, met vervoersvoorschriften, met milieueisen en de wensen van de klant. Maai' Albert Heijn streeft ernaar zo min mogelijk verpakkingsmateriaal te ge bruiken.' Dat resulteert in een reeks besparingen. Van de nieuwe schoonmaak-lijn zijn de aparte handvaten vervangen door handvaten die in de vorm van de fles zijn gegoten. Dat scheelt 10 tot 20 procent mate riaal. Een ander bekend voor beeld: de huiswijnfles is hon derd gram lichter. Roos legt uit: 'Je kunt glas niet onbeperkt dunner maken. Als je de flessen dan tegen elkaar tikt, zijn ze stuk. Wat wij hebben gedaan is een coating aanbrengen waar door bij eventuele botsingen de flessen langs elkaar glijden en niet frontaal op elkaar knallen. Die coating is trouwens niet schadelijk en verbrandt als het glas weer wordt hergebruikt. Met die besparing van honderd gram wordt een fles maken 2 tot 3 cent goedkoper. En daar mee compenseren we weer de hogere energiekosten. Zo zie je, milieu en economie gaan hand in hand. Echt, het is een mis verstand dat al die investerin gen ten bate van het milieu al- systeem opgezet. Alle AH-afval- zakken en -draagtassen worden gemaakt van de oude, verza melde folies. 'De keuze van ma terialen is onbeperkt', volgens Roos. Je kimt echt de ideale verpakking bij een product zoe ken. Dat hebben we onlangs ge had toen we op zoek moesten naar een nieuwe, milieuvrien delijke broodzak.' 'We houden niet van loze ruim tes', zegt hij even later. 'Daar mee bedoel ik dat een fles niet goed is afgevuld of dat een be ker yoghurt maar driekwart vol zit. Dat was vroeger meer regel dan uitzondering. Flinke grote verpakkingen betekende veel facings in het schap. Een be kend verhaal zijn de voetjes on der de toetjes, waardoor het leek alsof het bakje veel meer inhoud had dan in werkelijk heid het geval was. Wij doen dat niet meer. We hebben bij voorbeeld de ziel uit de wijnfles gehaald. Dat is de bolling in de bodem. Albert Heijn heeft dat van die loze ruimtes ook heel duidelijk in de milieurichtlijnen gezet voor de eigenmerk pro ducten.' Daarin staat verder on der andere dat AH ernaar streeft promotieverpakkingen en bundelverpakkingen te be perken, dat omdoosjes waar mogelijk worden weggelaten (tandpasta) en dat er gekozen moet worden voor een optimale leen maar geld kosten. Minder verpakkingsmateriaal is min der geld. En bovendien, zeg ik altijd: wat er niet is hoef je ook niet af te voeren.' Daarmee doelt hij op het hele traject van afvalverwerking. De winkels scheiden hun papier en karton, hun folies en hun rest stoffen. Dat kost geld. Albert Heijn heeft voor recyclen van folies echter een winstgevend oppervlakte-inhoudsverhou- ding. Weet je wat het is, de klant heeft er geen weet van wat er tussendoor allemaal aan de ver pakkingen verandert. Albert Heijn heeft z'n verantwoorde lijkheid op milieugebied. Die nemen we hoog op. Je vindt het eigenlijk overal terug in ons be drijf. Kijk maar naar zo'n Aarde en Waarde-programma. Maar verpakkingen zijn een wereld op zich. De technologie wordt steeds meer hi-tech. Er is van alles mogelijk. Dat maakt het ook zo spannend.' Aan de ande re kant verschijnen er steeds meer kleinverpakkingen in de winkels. Volgens Roos geen te genstrijdigheid. 'Het is een maatschappelijk gegeven. Er zijn steeds meer kleine huis houdens. Die kun je wel een heel brood verkopen, maar als ze vervolgens driekwart ervan weggooien, heb je ook een hoop afval. Beter dat zakje van een kleine hoeveelheid milieuvrien delijk materiaal dan dat grote brood dat in een vuilniszak moet, af moet worden gevoerd en moet worden verwerkt.' AH-ers Elsa Riem en Richard Buitendijk startten het heien Op 28 februari ging-ie dan eindelijk de grond in. De eer ste paal (van de 4000) van het nieuwe Composite Distri butiecentrum van Albert Heijn in Pijnacker. AH-mede- werkers Elsa Riem en Richard Buitendijk behoren tot de toekomstige groep medewerkers, die vanaf het najaar werkzaam zullen zijn in Pijnacker. Zij startten het heien. De bouw op de 20 hectare op het bedrijventerrein verloopt in fases. Eind september wordt het eerste deel, dat bestaat uit een verscentrale, een retouren centrum en kantoren, in ge bruik genomen. Het regionaal distributiecentrum voor kruide nierswaren is als tweede bouw fase gepland. In totaal zullen straks zo'n duizend mensen op het nieuwe DC werken. Een deel van hen komt van de hui dige AH-verscentrales in Zoe- termeer en Barendrecht, die uiteindelijk worden gesloten. 'je doet het omdat je denkt er financieel beter van te worden', zegt Peter van der Zeeuw, franchisenemer van Gall Gall 8844 in Leiden. 'Maar het is ook de uit daging; de overtuiging hebben dat je het voor jezelf beter kan.' Een kersverse zelfstandige ondernemer krijgt van Gall Gall alle ondersteuning. De ervaring heeft intussen bewezen dat de invoering van franchis ing in een bestaand filiaal vrijwel altijd voor de onder nemer, èn voor Gall Gall een succes is! 'Natuurlijk loop je als franchi ser meer risico en zul je moeten investeren, in zowel geld als tijd', beaamt Van der Zeeuw. 'Mijn vrouw en ik hebben dat goed afgewogen. Je moet er echt beiden voor honderd pro cent achter staan, maar we hebben er absoluut geen spijt van.' Van der Zeeuw is vol zelf vertrouwen. Tot zes maanden geleden was hij filiaalmanager van het Gall Gall-fïliaal in Wassenaar. Hij is erg blij met de grotere vrijheid die je hebt als eigen baas: 'Je hebt als fran chiser meer ruimte naar eigen ideeën en inzichten te werk te gaan, uiteraard binnen de Gall Gall-formule. Die ruimte moet je pakken om je meer van de concurrentie te onderschei den. Als bedrijfsleider heb je toch toestemming nodig. Je kunt nu gewoon meer. We heb ben bijvoorbeeld een bezorg dienst ingesteld.' En met suc ces: Peter heeft mede hierdoor een flinke omzetstijging weten te realiseren. Peter van der Zeeuw is één van de eerste Gall Gall-franchise- nemers die als filiaalmanager is begonnen. Van de 112 franchi- se-vestigingen, worden er nu zes gerund door mensen die voorheen in vaste loondienst van Gall Gall waren. Volgens Gall Gall-manager Franchise Frans Andriesse zal het aantal filialen dat wordt omgebouwd naar franchise het komende jaar groeien. Het gaat om filia len die een goede boterham kunnen opleveren voor een zelf- standing ondernemer. Zo kwam ook het filiaal in Leiden be schikbaar. Voor Peter, zelf af komstig uit Leiden, een buiten kansje: 'Een apart volkje, de Leidenaren, maar ik heb eerder al zeven jaar in deze winkel ge werkt, dus ik ken het publiek.' Volgens Peter is dat heel be langrijk. Verder geeft Gall Gall de kersverse zelfstandige onderne mers natuurlijk alle ondersteu ning, zowel commercieel als financieel. 'Je hebt een goede organisatie achter je staan. Wees overtuigd van jezelf, dan lukt het gewoon.' Peter van der Zeeuw: 'Als franchiser ben ik een bezorgdienst begonnen'

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9