7 HET BEGIN DE MISSIE TWEE PETTEN PRIKKIE 'VLEESWAREN MARKT BLIJFT IN BEWEGING' In 1846 brandde het ar chief uit van de kerk in Wij- he. In 1847 wordt daarom voor het eerst weer mel ding gemaakt van een var kensslachterij van boer jan Meester. De slachterij was een bijverdienste, want door gebrek aan koeling lag de productie van ham men, Gelderse rookworst en rookvlees in de lente en zomer stil. De enige manier om vlees langer houdbaar te maken was het te peke len (zouten). Dat bleef zo tot vlak voor de Eerste We reldoorlog de eerste koel machine werd geïnstal leerd. Meester is de flexibele huis- leverancier van vleeswaren, die zijn meerwaarde be wijst in producten en diensten, en levert tegen concurrerende prijzen. ul Draaijer d een heuse industrie gewor- h.' Draaijer doelt op de wette- |e eisen aan hygiëne, veilig- id en milieu, plus, het belang- :ste, de wensen van de klant telkens zorgen voor nieuwe 'esteringen en uitbreiding. Meester bekijkt op een itfoto kan de geschiedenis het bedrijf meelezen. Er zijn 1150 jaar heel wat gebouwen, Ülen, kantoren en opslagruim- 6 aangebouwd. 'Als ik ergens lar toe moet in de fabriek, peten ze me echt de weg wij- fc', zegt directiesecretaresse jke Tan. 'Het is linksaf, rechts- deur door, hoek om.' Wijhe, een dorp van zo'n 7.500 inwoners, was vooral vroeger verdeeld in een socialistisch en een katholiek gedeelte. De socia listen woonde in 'het rode dorp' en speelden bij hun eigen voet balclub. Maar in Wijhe voerde de gemeenschapszin altijd de bo ventoon. Zo hebben socialisten en katholieken tot op de dag van vandaag een gezamenlijke pas sie voor de duivenmelkerij en stonden zij dag in, dag uit letter lijk en figuurlijk schouder aan schouder in de fabrieken. Ook toen een conflict over looncom- pensatie in de jaren zeventig Meester zeventien lange dagen stillegde. De huidige C OR-voor- Oud afdelingschef en OR-man Lammert Stap Ben Barneveld ziet toe op het braden van de York-hammen zitter Ruud Beumer was toen een jonge, bedachtzame sta kingsleider. Lammert Stap, oud afdelingschef, OR-man en toen malig loco-burgemeester, zegt: 'Ik had gevraagd of Ruud dat wilde doen. Ikzelf had twee pet ten op. Ik was de burgemeester, dus hoofd van de politie, ik kon toch moeilijk een staking leiden.' Stap weet nog hoe de mensen zich 's avonds bij zijn huis verza melde. 'Paul Draaijer twijfelde', zegt hij, 'maar laat op de avond belde hij aan. Ik doe mee, zei hij. Er was een handjevol mensen dat wél aan de slag ging.' Mis schien illustreert dit voorbeeld wel de onder Wijhenaren gang- liebedrijf. 'Maar', zegt Paul Draaijer, 'de jongeren trekken weg. Die zoeken hun heil in de grote steden. Zwolle, Deventer.' Toch wil Meester jongeren moti veren om in de vleesindustrie te gaan werken. Opleidingen staan voor de toekomst hoog in het vaandel, trouwens ook voor de oudgedienden. Initiatief, flexibi liteit, plezier in het werk, ideeën benutten: het zijn steekwoorden die passen bij het 150 jaar jonge Meester. bare verklaring van hun dorps naam: Wij IJverig Helpen El kander. Wekelijks fietsen oud-medewer kers als Lammert Stap naai' de fabriek om er een vleeswaren- pakket op te halen. Beschadigde verpakkingen worden in de per- soneelswinkel voor een prikkie verkocht aan het eigen perso neel. Stap (79) ontmoet er de routiniers van het bedrijf, waar onder zijn eigen zoon Klaas. Ook zijn kleinzoon heeft er een paar maanden uitzendwerk gedaan. Eigenlijk is het familiebedrijf van weleer nog steeds een fami- Dave Konjanan met kip-kalkoenworsten De inkoper van AH: Peter Nol is bij Albert Heijn de inkoper van vleeswaren. Hij is voortdurend op zoek naar de beste kwaliteit te gen een goede prijs. 'Mees ter heeft vorig jaar veel ge daan aan productverbete ring', zegt hij. 'Maar de vleeswarenmarkt blijft in beweging. Zo wordt de concurrentie steeds inter nationalen En als mensen boodschappen doen, be sluiten ze vaak pas bij de deli-counter waarmee ze uiteindelijk naar huis gaan. Als daar een nieuw product ligt, dat op een leuke ma nier wordt gepresenteerd, dan heb je grote kans dat ze het 'wel eens willen pro beren'.' Peter Nol is blij dat Meester blijft komen met nieuwe ideeën. Hij noemt als voorbeeld de 'ZAV-pro- ductserie'. ZAV staat voor zuurstofarm verpakt. Het zijn luxere vleeswaren in grootverpakkingen. 'En als we een Italiaanse week or ganiseren, doen we Lanza con pesto in het assorti ment. Dat is een pittig ge kruide casselerrib. Dat gaat er wel in.'

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 7