Vleeswarenbedrijf Meester 150 jaar jong KIEK'jN WAT 'TWUDT DE BAND MET AH ROOKWORST DE MENSEN BIJ MEESTER EVEN ERTUSSENUIT tanfen van AH-Wijhe bij in de vitrine Jggen en dan #l|laii|jlhaak/ Wie vroeger moest leren wat voor werk er werd gedaan in de Sallandse plaatsjes Olst en Wijhe, leerde het ezelsbruggetje: 'Olst en Wijhe, exportslachterijen'. De streek aan de oevers van de Ijssel stond bekend om z'n vleesverwerkende industrie. En nog altijd vind je enkele van deze bedrijven, waaronder Meester, achter de IJsseldijk. Meester kan bij zijn 150-jarig jubileum terugkijken op een rijke geschiedenis, maar vooral: de toekomst vol vertrouwen tegemoet ziet. Een geschiedenis van pieken en dalen. SLAGERS DYNAMIEK Het verhaal van Meester in zijn jubileumjaar is posi tief. Gelukkig maar, want daar zag het de jaren ervoor niet altijd naar uit. De vleesprijzen stonden onder druk. de klant ging minder vleesproducten eten, maar wilde aan de andere kant meer keus. In 1995 begon Meester met het rigoureuze Ver beterplan '96. In anderhalf jaar tijd gebeurde er veel in het be drijf. Zo kostte de ingrijpende reorganisatie banen - óók door natuurlijk verloop daalde in twee jaar tijd het aantal volledi ge arbeidskrachten van 700 naar 605. Daarnaast werd een nieuwe manier van werken in gevoerd. 'Als we de concurrentie voor willen blijven en onze klan ten goed willen bedienen', schrijft directeur Henk Sterk in het huisblad 'Meesterwerk Ma- Evert Veneman gazine, 'moeten we meegaan met de ontwikkelingen in de vleeswarensector. Alles draait om kwaliteit.' De Wijhenaren zijn tolerant, - j Gerrie Boomgaard runt samen met haar man de AH-franchise- winkel in Wijhe. Samen met Monique Boers neemt zij de vleeswarencounter voor haar rekening. 'Als we bestellen, doen we dat gewoon via DC Zwolle', zegt ze. 'Ook als we iets te kort komen. VVij leveren trouwens aan Meester, voor de kantine. Nee, géén vleeswaren. Wèl zuivel, groenten en fruit en brood.' Uiteraarc Meester. 'Dan zienl^ hoor je: die hing vo^ezpegk hd^l werkers die met goede argumen ten tot veel verandering in staat zijn. Dat zegt medewerker Kwa liteit en Ontwikkeling Evert Ve neman, wiens eigen grootvader al met paard en wagen de var kens naar Meester bracht. Hij verduidelijkt: 'De Sallander zegt: kiek'n wat 't wüdt'.' En dus werden de koffiepauzes korter en de winstdelingsregeling aan gepast, versterkte Meester de band met Albert Heijn en stoot te de productie voor de derden markt (andere bedrijven dan Al- bert Heijn) af. Het bedrijf veran derde van een 'u vraagt, wij draaien' in een bedrijf dat zelf producten ontwikkelt, consu mentenonderzoek doet en mee denkt over presentatie in de winkel. Gelukkig wordt er nu succes geboekt. Directeur Henk Sterk: 'Een succes voor iedereen die daar keihard aan heeft ge werkt tijdens de moeilijke maanden die nu achter ons lig gen.' Meester werd in 1966 overgeno men door Ahold met als voor naamste doel: vacuüm verpakte vleeswaren maken onder eigen merk. De overname kwam voor het Wijhese bedrijf precies op tijd. Er moest een investering worden gedaan die Bruin niet kon trekken, maar die de nieu we eigenaar met liefde deed. 'Ik ben ervan overtuigd dat we er goed aan hebben gedaan om AH binnen te halen', zegt Evert Ve neman. 'De broodnodige investe ringen hadden ons als zelfstan dig bedrijf de kop gekost.' Vol gens oud-medewerker Lammert Stap zou dat een ramp zijn ge weest voor Wijhe. 'Meester is de grootste werkgever van ons dorp. Zeventig procent van de bevolking heeft te maken met 'vlees'. Bijna de helft van de werknemers bij Meester komt uit Wijhe.' Hij zegt verder: Wer- Albert Jan Krobe lies van banen betekent ook voor de middenstand van Wijhe een klap. Mensen hebben dan im mers minder te besteden.' Veranderen blijft, bij Meester. 'Het lijkt wel of we altijd aan het verbouwen zijn', zegt hoofd In koop Paul Draaijer. 'Maar je moet je eens indenken dat we ooit begonnen zijn met rook worst, ham, rookvlees en dat we hier nu 120 producten maken. Dat is precies wat onze klant, Albert Heijn dus, wil. Nieuwe producten, betere kwaliteit en ook nog eens scherp geprijsd. Om die laatste reden hebben we vorig jaar de rookworstproduc tie, ons oudste product, moeten afstoten. AH haalt die ergens anders goedkoper. Je moet daar de uitdaging van inzien. Dat is wat er hier de afgelopen jaren is veranderd. We zijn minder af wachtend, we denken mee, nee, we denken vooruit.' Zo kwam Meester in 1996 zelf met Shaved Meat, flinterdun gesneden vlees waren. Een idee uit Engeland, dat ook in Nederland een hit lijkt te zijn. En toen Albert. Heijn de vraag neerlegde of Meester het vlees voor de Grote Pan-maaltijden kon verzorgen, werd zelfs een Productieteam Innovatie opgericht, dat zich en kel en alleen bezighoudt met nieuwe producten. OR-secretaris Fokke Huizingh zei een paar maanden geleden in Flitsen: Wie vroeger z'n han den meenam, kon bij Meester aan de slag.' Dat is allang niet meer zo. Huizingh: 'We doen meer met minder mensen. Dat hebben we mede te danken aan de kwaliteiten van de medewer kers.' Die kwaliteit wordt nog eens extra gebruikt in de Kwali teit Verbeter Teams. Een proef met vijf van die teams die tot doel hebben medewerkers zelf knelpunten te laten oplossen, pakte vorig jaar positief uit. Wie 'maken' Meester? Paul Draaijer is Wijhenaar van huis uit. In 1972 trad hij in de voetstappen van zijn vader en tot 1986 werkte hij onafgebro ken bij Meester. Even is hij er tussenuit geweest, maar in 1991 keerde hij terug op zijn oude stek om meer efficiency in de in- 1 t I kooporganisatie te brengen, d uitdaging, 'maar ook chauviiÊ- me speelde bij de terugkeer i rol', geeft hij toe. TMeester is i mooi bedrijf. In 1847 ontsti als varkensslachterij, later groeid tot vooraanstaand fal kant van rookworsten en ha men. Het bedrijf maakte de e ste koelinstallatie mee, de eer snijmachines en de komst de knakworst. En hoewel nog steeds de handen van slager zijn die de achtervoel en voorvoeten uitbenen, is vleeswarenproductie in 150 jfiu Op de high care-afdeling worden vleeswaren gesneden zuurstofarm verpakt

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 6