GROEI IN BRAZILIË VOOR AHOLD Een écht thuis in Schagen jp IN UNIFORM NAAR SCHOOL 'Met SuperMar erbij, wordt Bompreco de derde food retailer van Brazilië' BUITENLAND KOUD SPRUITEN BEÏNVLOED 'Zoveel miljarden... dat moet wel een goed bedrijf zijn' Maleisische, stagiaire aan de 'fastfood'-spruiten: BERICHTEN UIT JAKARTA: SuperMar heeft in totaal vijftig winkels: 45 supermarkten, drie hypermarkten, en twee dis count-warenhuizen in Salvador. Salvador is de hoofdstad van de provincie Bahia, dat grenst aan het marktgebied van Bomprego. Met haar vijftig winkels is Su perMar markt leider in de hele provincie. De omzet van SuperMar in 1996 was ruim 645 miljoen dollar. Met de winkels van SuperMar erbij, wordt Bompreco straks in omzet de derde food retailer van Brazilië. Als de aankoop is be klonken, brengt Bompreco waar schijnlijk een bod uit op de aande len van Super- Mar die dan nog bij anderen uit staan. Veel bedenktijd kreeg ze niet; in september 1996 hoorde Malathi Thiagarajah uit Maleisië voor het eerst over het JEM-programma en in november was ze al in Europa. Op ini tiatief van de Europese Unie werken en leren jonge Aziati sche managers enkele maanden bij bedrijven als Ahold. Straks bezoeken Europese managers Aziatische bedrijven. Malathi doet werkervaring op bij Ahold en vond een gast vrij onderdak bij een AH-gezin in Schagen. AHOLD FLITSEN MAART 1997 Ahold wordt een stukje groter in Zuid Ameri ka. Begin maart tekende ons bedrijf een over eenkomst voor een meerderheidsaandeel in de Braziliaanse supermarktonderneming Super- Mar. Ahold had al, sinds november vorig jaar, 50 procent van de aandelen in het Braziliaan se bedrijf Bompreco. Via deze samenwerking kon SuperMar worden binnengehaald. Op 25 november 1996 kwamen Malathi en nog dertien andere Aziatische pioniers van het JEM-programma in Brussel aan. Allemaal voldoen ze aan de eisen: 'academische achter grond' en 'minstens drie jaar werkervaring'. De andere twee bedrijven die deelnemen aan het JEM-programma, Heineken en Sara Lee D E, kende Malat hi wel, maar van Ahold had ze 'eerlijk gezegd' nog nooit ge hoord. 'Maar toen ik in de voorbereidings periode las over de vele miljarden om zet die Ahold jaarlijks maakt, dacht ik me teen: Dat moet wel een goed be drijf zijn.' Vanaf 6 januari 1997 werkt ze op de afdeling Human Resource Development bij Ahold en dat bevalt haar prima. 'In de kerstperiode heb ik me heel eenzaam gevoeld', vertelt Malathi. 'Ik verbleef toen nog in de Maastricht School of Ma nagement en had vreselijk veel heimwee naar mijn familie.' Nu woont ze bij Mart de Lange (medewerker afdeling Economi sche Zaken van Albert Heijn) en zijn vrouw Jeannette in Schagen. Op 4 januari ontmoet ten de gastgezinnen en hun Aziatische logés elkaar in het AC-restaurant in Utrecht. Eén van de eerste dingen die Malat hi met haar gastgezin deed, was kijken naar de Elfsteden tocht op de televisie. Mart en Jeannette doen hun best om een écht 'thuis' voor Malathi te creëren. Om Malathi alle aspecten van onze cultuur te laten kennen, hebben er al heel wat Nederlandse gerech ten op het menu gestaan, zoals spruiten, hutspot, zuurkool. Malathi verbaast zich over de snelheid waarmee de Neder landse maaltijden bereid wor den. 'Fastfood is in mijn land niet ingeburgerd', vertelt ze. 'Ie dereen maakt alles zelf. En als je geen tijd hebt om te koken, dan eet je gewoon bui ten de deur, met je collega's bij voorbeeld.' Ook aan de Neder landse lunchge- woonten: brood, brood en nog eens brood moest ze behoorlijk wennen. In Malei sië is het heel gebruikelijk om te gaan lunchen in een restau rant en twee maal per dag een warme maaltijd te gebruiken. Maar nooit verliest ze haar di plomatie. *Nee hoor, jullie keu ken is beslist niet 'armer' dan de onze', antwoordt ze desge vraagd. 'Jullie hebben alleen wat minder keuze.' 'Nederlanders zijn behoorlijk direct', heeft Malathi al gecon stateerd. 'Ze komen meestal recht voor hun mening uit, ter wijl wij vaak proberen ons ant woord wat meer 'in te kleden'. Maar ik denk dat ik al wat beïnvloed ben. Toen ik half fe bruari een paar dagen naar Singapore ben geweest, heb ik ook mijn moeder even gezien. Ik vertelde haar voortdurend 'de Nederlanders doen het zus' en 'de Nederlanders doen het zo.' 'Je lijkt zelf wel een Neder lander', zei mijn moeder toen.' Grapje... Met haar vijftig winkels is SuperMar marktleider in de provincie Bahia Olga de Jong woont sinds maart vorig jaar met man Piet en kinderen Jolien, Pirn en Coen in Jakarta. Piet werkt er voor Ahold en Olga runt er het huishou den. Olga maakt een voorlopige balans op. Want in april laten we collega's uit Shanghai aan het woord. 'De kinderen, vooral Pim en Jolien, hebben een hoop veranderingen voor de kiezen gekregen. Ze gaan nu naar een zeer 'Britse' school...' Coen, de jongste, kon vorig jaar zó beginnen op de Nederlandse basisschool. Nederlandse juffen en nieuwe vriendjes: dat ging goed. Voor Pim en Jolien was het een ander verhaal. De 'In ternational School' bleek een lange wachtlijst te hebben. Daarom gaan ze nu naar de British International, een school waar het zeer 'British' toegaat, 's Morgens vroeg ver trekken zij geüniformeerd met de schoolbus naar het zuidwes ten van de stad. Jolien zonder make up en sieraden! De lera ren worden keurig met 'mr.' of 'mrs' aangesproken. Dat gaat in Nederland wel even anders. En dat was dus wennen. De school heeft trouwens ook heel leuke kanten. In mijn ogen lijkt het meer op een 'Centerparcs' loca tie dan op een school. Maar wat belangrijker is, is dat die twee goede resultaten behalen. En Olga de Jong dat, terwijl ze alles in het En gels moeten doen. Piet en zijn collega's hebben het zo druk met het openen van nieuwe winkels en de organisa tie dat er voor hen weinig tijd over is om echt 'heimwee' te krijgen. Straks hebben we hier toch al elf BILO discounts en drie TOPS supermarkten! Zelf heb ik mijn dagen ook goed ingevuld. Ik help twee dagen per week in een weeshuis, leer de taal en help in de bibliotheek van de Nederlandse school. Hier in Jakarta is een vrij grote Nederlandse gemeenschap. De komende maanden staan een paar Hollandse feesten op het programma. We beginnen met de Bazaar Besar op 5 april. Een soort braderie met allerlei Ne derlandse producten. Zelf sta ik deze dag in de bloemenstal met - hopelijk - echte tulpen! En eind april is er een groot Oran jebal ter ere van koninginne dag. Het schijnt dat je dat hier veel intensiever viert dan in Nederland, toch een beetje nos talgie misschien? Tot nadere 'Berichten'! Malathi met Mart en jeanette de Lange

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 5