'ALLEEN IN MOEILIJKE TIJDEN STROOMT DE KERK VOL' Merbm We werden absoluut serieus genomen' 4 De stinkende interesse van de achterban Roodgloeiend Schadelijk ÜO Hli DE 0R-STRUCTUUR VAN AH OR-ZETELS KOPLOPERS OR MEESTER 44 JAAR VROUWEN APART OR OP INTERNET De invloed van de OR'en is sinds 1957 alleen maar toegenomen. Dat kan he laas niet gezegd worden van de belangstelling van de achterban. De OR'en moeten tegenwoordig alle zeilen bijzetten om mede werkers voor het OR-werk te interesseren. slechts vier kandidaten gemeld. Jim AT- jalc: 'Er is behoorlijk gelobbyd om als nog een OR bij elkaar te krijgen. Uitein delijk zijn er nog negen bijgekomen. Maar makkelijk was het niet.' ATjak heeft gemerkt dat medewerkers een be paalde drempelvrees hebben. 'Tijdsbe- slag en gebrek aan kennis worden vaak als argument aangevoerd om geen OR- lid te worden.' GOR-voorzitter Joop van Essen wijst in dit verband op een ande re tendens: 'De druk op OR-leden wordt steeds groter, omdat veel bazen niet doordrongen zijn van het belang van medezeggenschap. Die vinden het maar lastig als OR-leden weg zijn om te vergaderen. Bovendien is de werkdruk dusdanig toegenomen dat OR-leden veel moeilijker vrijgemaakt kunnen worden. Veel mensen zijn daarom bang dat een OR-lidmaatschap schade lijk is voor hun carrière. Het zou juist andersom moeten zijn.' Frans Petra kent het probleem. 'Ik hoor nog te vaak in de lijn dat de direct leidinggevenden last hebben van men sen die op pad moeten voor de OR. Daar zou het management meer aan dacht aan moeten schenken. Het OR- lidmaatschap moet meer gestimuleerd worden. De kennis en ervaring die je opdoet in de OR behoren een impuls voor je verdere carrière te zijn. Geluk kig komt dat ook voor. Daar zijn bij Ahold vele voorbeelden van.' Zonder achterban geen OR. Een waar heid als een koe. Maar om nou te zeg gen dat medewerkers erg geïnteres seerd zijn in het doen en laten van de OR. Of dat ze staan te trappelen om OR- lid te worden. Nou nee. Niet voor niets spreekt BOR-hoofd Frans Petra in dit verband van 'het eeuwige probleem met de achterban'. De laatste jaren constateren de OR'en een verdere afna me van de belangstelling. GOR-voorzit ter Joop van Essen: 'Dat komt onder an dere door de individualisering. Het col lectieve wordt minder belangrijk ge vonden. Je ziet het ook in de sport. De belangstelling voor teamsporten neemt af. Mensen schakelen over op individu ele sporten zoals tennis of squash.'Ger Lammers (OR Sales Services): 'Het OR- werk wordt steeds abstracter. Het gaat over beleid en strategie. De vertaalslag naar de achterban is moeilijk te ma ken.' 'Eigentijds communiceren', luidt de re medie van het Bureau Ondernemings raden. De OR'en steken dan ook steeds meer energie in de communicatie met de achterban. Muurkranten, klank bordgroepen en filiaalbezoeken moe ten de desinteresse en de onbekend heid ombuigen. De OR Distributie zag zich vorig jaar genoodzaakt z'n com plete achterban bijeen te roepen om uit te leggen wat nu precies de rol van de OR is. Voorzitter Nejdet Dönmez: 'Veel medewerkers dachten dat de OR er alleen voor hen was. We hebben on ze rol, onze strategie en onze visie dui delijk gemaakt en uitgelegd dat we de belangen behartigen van medewerkers èn bedrijf. Dat heeft een hoop misver standen weggenomen. Met een muur krant houden we de mensen tegen woordig op de hoogte.' Ook de OR Sales Services heeft een eigen muurkrant: 'ORzaak en Gevolg'. Ger Lammers: 'Die wordt goed gelezen, maar waar het aan schort is de wissel werking. Alleen in moeilijke tijden stroomt de kerk vol. Dan weet men de OR te vinden. Dat hebben we bijvoor beeld gemerkt toen de AAM-functie werd opgeheven. De telefoon stond roodgloeiend. Binnenkort gaan we on ze beleidsnota voorleggen aan de ach terban. Daar hopen we veel reacties op te krijgen. Belangrijk, want hoe beter het contact met de achterban, hoe ster ker we staan.' De verminderde belangstelling voor de medezeggenschap blijkt ook uit de moeite die OR'en hebben om voldoen de kandidaten te vinden. Voor de OR Hoofdkantoor hadden zich voor de ver kiezingen van vorig jaar aanvankelijk Tanja Abbink en Martijn Koster, medewerkers Centrale Slagerij Groenlo Hij: 'De OR? Ik ben er niet dagelijks mee bezig, maar ze doen volgens mij goed werk. Er lopen hier drie OR-leden rond. Die kennen we.' Zij: 'We zijn hier bezig met zelfsturing. De functie van afdelingschef verdwijnt. De rol van de OR wordt daardoor be langrijker. We verwachten dat ze onze belangen waarborgen. De OR moet kritisch kijken naar voorstellen van de lei ding.' Hij: 'En signalen van de werkvloer oppakken en doorgeven. Dat doen ze goed, vind ik.' Zij: 'Zelfsturing is een leerproces voor medewerkers èn OR. Dat loopt nog niet optimaal. De OR zou de medewerkers niet alleen via de notulen moeten informeren, maar ook persoonlijk. Daar komt al een kentering in.' Hij: 'Er gebeurt heel veel hier. Zonder OR zou je niet goed op de hoogte zijn. Veel medewerkers interesseert het niet. Ons wel.' OR-veteraan Martin van 't Hazeveld was van april 1984 tot maart 1990 voor zitter van de OR Operations (nu: Sales Services). Tegenwoordig is hij manager van de Verscen trale Zoetermeer. 'De directie heeft me indertijd ge vraagd om OR-lid te worden. Ze vonden het belangrijk dat er iemand van het hoger kader in de OR zat. Ik ging dus niet uit eigen beweging in de OR, maar ik vond het wel ontzettend interessant om in zo'n groot bedrijf dicht bij het vuur te zitten. Het belangrijkste in mijn tijd was de integratie van Miro in Albert Heijn. We zijn met een platform drie maanden fulltime bezig geweest om de betrokken OR'en en de COR op één lijn te krijgen. Een spannende tijd. Binnenskamers is er flink gerollebold, maar uiteindelijk zijn we met goed ad vies gekomen. Daar waren we echt trots op. We werden absoluut serieus geno men door de directie. Oolc in die tijd ging het goed met Albert Heijn, mede dankzij de OR. Het marktaandeel groei de. Er werd veel met bediening geëxpe rimenteerd in de winkels. Wij dachten daarin mee zonder remmende factor te zijn. Voor mijn gevoel waren we profes sioneel bezig, hoewel het ook voor kwam dat mensen pas op de vergade ring de envelop met OR-stukken open maakten. Daar kon je eigenlijk alleen maar om lachen. We hebben een ont wikkeling in gang gezet van het toet sen van beleid naar het meebepalen van beleid. Dat ging niet altijd even makkelijk. Soms maakten we pas op de plaats omdat het ons te snel ging. Dan voelden we ons niet deskundig genoeg. In dat proces zaten we toen. Ilc geloof wel dat het OR-werk me als manager completer heeft gemaakt. Daar heb ik in mijn huidige functie profijt van. Ilc zit nu aan de andere kant van de tafel, maar ilc kan redelijk inschatten wat de OR beweegt. Je bent sneller geneigd een probleem van twee kanten te bekijken.' Albert Heijn heeft vier ondernemingsra den en een groepsondernemingsraad. De filialen (Sales Services), de centrale slagerijen, de distributiecentra en het hoofdkantoor hebben ieder een eigen OR. Die overleggen met respectievelijk Maarten Dorhout Mees (directeur Sales Services), Jeroen Smits (directeur Vers Vlees Organisatie), Han Willemse (direc teur Logistiek) en Hille Bosma (vice-pre sident AH). De groepsondernemingsraad (GOR) bestaat uit afgevaardigden van de vier OR'en. De gesprekspartner van de GOR is AH-president Jan Andreae. De OR'en en de GOR hebben samen 78 zetels. Het aantal zetels in een OR is af hankelijk van het aantal medewerkers dat door die OR wordt vertegenwoor digd. De verdeling is als volgt: OR Sales Services: 25 zetels (achterban: 40.000 medewerkers) OR Vers Vlees Organisatie: 13 zetels (achterban: 750 medewerkers) 0R Logistiek Distributie: 16 zetels (achterban: 3.000 medewerkers) OR HK: 11 zetels (achterban: 1.000 medewerkers) GOR: 14 zetels (achterban: de 4 OR'en en via hen alle AH-medewerkers) In 1930, twintig jaar voor de Wet op de Ondernemingsraden (W0R), wordt de eerste OR in Nederland opgericht voor de werknemers van de Arbeiderspers. Unilever en Ahold-vleeswarenbedrijf Meester behoren in 1953 tot de eerste bedrijven in Nederland waar een OR op basis van de W0R wordt ingesteld. De werknemers van Philips kiezen in 1956 een 0R. Een jaar later volgen Albert Heijn en Gist-Brocades in Delft, het be drijf dat zijn eerste fabriekskern al in 1878 oprichtte. In 1957, zeven jaar na dat de W0R van kracht is geworden, hebben nog maar 800 van de 5.000 daartoe verplichte bedrijven een 0R in gesteld. De ondernemingsraad van vleeswarenbe- drijf Meester is de oudste 0R binnen Ahold en ook binnen de vleesverwerken de industrie. De 0R Meester ontstond in 1953 uit de fabriekskern, een overlegor gaan voor de productiemedewerkers. Bij het 40-jarig bestaan in 1993 zei Ab Kui per, de secretaris van de eerste 0R: 'We hadden zeker invloed, maar de uiteinde lijke beslissing viel altijd op zondagmor gen in de villa van de familie Meester.' Vrouwelijke productiemedewerkers had den in de beginjaren van de OR AH aparte kiesgroepen. Vrouwen kozen dus vrouwen en mannen kozen mannen. Het idee was dat alleen vrouwen de belan gen van de vrouwen konden behartigen. De aparte kiesgroepen naar sexe bleven bestaan tot de verkiezingen van 1964, toen de vrouwelijke medewerkers geen kandidaten meer hadden gesteld. Het kon natuurlijk niet uitblijven. De eerste OR met een site op Internet is in middels een feit. De ondernemingsraad van energiebedrijf Obragas uit Helmond heeft z'n complete jaarverslag op het web gezet (www.obragas.nl/0R/). Ook bij de OR Sales Services van Albert Heijn bestaan plannen om informatie via Internet te gaan verspreiden.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 16