'ER BLIJFT ZAT WERK V EERSTE OR AH HAD 'Je wordt niet dommer van OR-werk' a ehterban 2 OR-veteraan Doperwten 'De OR wordt geacht de belangen van personeel èn organisatie te behartigen. Die belangen kunnen wel eens strijdig zijn.' Binnenzak Hapsnap Papegaaiendrcui ?J™Ze2'9heid Veertig jaar geleden kreeg Albert Heijn zijn eerste officiële ondernemings raad. Veel invloed had de OR in de begintijd echter niet. Henk van Petten, lid van de eerste OR: 'We mochten ons zegje doen, maar het had geen enkel effect.' Terug naar de oertijd van de OR. WOR op schoot Fluit met twee tonen Achterbaks Ruud de Jong zat twee keer in de OR Operations (Sales Services). Van 1984 tot 1988 als lid en van 1990 tot 1993 als voorzitter. Tegenwoordig is hij APO (adviseur perso neel en organisatie) in twee clusters in het zuiden. 'Een collega zei tegen me: "De Jong, jij bent nogal kritisch en di rect in het geven van je mening. Ik stap uit de OR, nu is het jouw beurt." Ja, toen kon ik moeilijk an ders. Bij elkaar heb ik er zo'n acht jaar ingezeten. De OR had invloed. Als je met een goed gefundeerd verhaal bij de directie kwam, werd er rekening met je gehouden. In die eerste periode, dan praat ik over medio 1985, werd er nog wel eens met het mes op tafel verga derd. Later werkten we steeds be ter samen met de directie. Er was altijd een open sfeer. Ik heb tegen over de directie nooit een blad voor de mond genomen. Dat is me nooit kwalijk genomen. Ik kan nog steeds met ze door dezelfde deur.' 'De OR wordt geacht de belangen van personeel èn organisatie te be hartigen. Die belangen kunnen wel eens strijdig zijn. Dat maakt het OR-werk soms moeilijk. Ik had daar wel eens moeite mee. Ilc werd in de OR geconfronteerd met din gen waar ik nog nooit van ge hoord had. We moesten een deel- advies uitbrengen over de bouw van het composite-DC. Dan moet je als OR 'ja' zeggen tegen een in vestering van een paar honderd miljoen. Je zoekt wel dingen uit natuurlijk, maar voor zoiets heb je als OR toch onvoldoende kennis. Ik had mijn twijfels. Ik dacht: "Als we die investering met doperw ten verkopen moeten terugverdie nen, zijn we nog wel even bezig." Dan heb je toch een dubbel gevoel als je je handtekening zet onder een positief advies. Maar je wordt Ruud de Jong, OR-veteraan in ieder geval niet dommer van OR-werk. Ik heb er geleerd goed te luisteren en afwegingen te maken. Daar heb ik nu nog profijt van. Het OR-werk volg ik tegenwoordig zijdelings. Ik lees de notulen en ik bel nog wel eens op, maar daar blijft het bij. Het is professioneler geworden, maar er zijn ook mo menten dat ik me afvraag: waar zijn ze mee bezig? Dat neemt niet weg dat ik nog steeds bewonde ring heb voor de collega's die het OR-werk dragen en daar ook de nodige eigen tijd in steken.' Vervolg van pagina 1 zijn verlopen. De directie heeft in de gaten dat de OR onmisbaar is voor een goede bedrijfsvoering. Ze beseffen dat we elkaar nodig heb ben. Het gaat ons allebei om de continuïteit van het bedrijf en de belangen van de medewerkers. Daar hoort ook bij dat je de de gens af en toe kruist.' Koos Sleddens (OR Vers Vlees Or ganisatie): 'Drie jaar geleden za ten we nog af te wachten waar de bestuurder mee kwam en daar re ageerden we dan op. Dan ging het bijvoorbeeld over de VTaag of er een binnenzak in de bedrijfskle ding moest komen. De door de or ganisatie aangekondigde sluiting van de Centrale Slagerij Zoeter- meer was het keerpunt. Onze be stuurder, Jeroen Smits, zei: "Help maar mee bij het voorbereiden van de adviesaanvragen." Daar hadden we eerst grote moeite mee. Je wordt min of meer mede verantwoordelijk. Maar je kunt niet roepen dat je geen invloed hebt en dan afhaken op het mo ment datje de kans krijgt om dat te veranderen. Het lijkt alsof we nu minder scoren, maar onze in vloed op het beleid is veel groter geworden.' Het sleutelbegrip bij dat alles: vertrouwen. 'Bestuurder en OR moeten open en eerlijk met el kaar omgaan', aldus Nejdet Dön- mez (OR Distributie). 'Dat hebben we ook uitgesproken in een geza menlijke verklaring. En het werkt. De medezeggenschap is volwas sen geworden. We werken volgens het harmoniemodel, maar dat be tekent niet dat we overal mee ak koord gaan.' Koos Sleddens: 'Ver trouwen blijkt bijvoorbeeld uit de overeenkomst die we met de be stuurder hebben gesloten over de invoering van zelfsturing. Daar kunnen we allebei op afgerekend worden. Tekenend voor de manier waarop we met elkaar omgaan. We krijgen alle ruimte en mede werking. We worden op alle ni veaus serieus genomen. Dat maakt het OR-werk tot een pretti ge bezigheid.' Het OR-werlc bij Albert Heijn is de loop der jaren steeds breder en complexer geworden. Er komt zo veel op OR'en af dat het voor de leden vaak nauwelijks meer bij te benen is. Niet voor niets laten de OR'en zich tegenwoordig bijstaan door in- en externe adviseurs. 'De ene reorganisatie is net achter de rug of de volgende komt er al weer aan', constateert Joop van Essen. Jim ATjalc (OR Hoofdkan toor): 'De onderwerpen worden veelzijdiger en de organisatiewij zigingen ingrijpender. Zonder goede kennis van de organisatie, van de wet en van wat er leeft bij de achterban, red je het niet. Het OR-werk wordt steeds zwaarder.' 'Je moet als OR keuzes maken', zegt Nejdet Dönmez. 'We hollen niet overal meer achteraan. Het gaat steeds meer om de grote lij nen van het beleid.' Ger Lam mer s: 'De trends in het bedrijfsle ven zijn kwaliteitsbewust werken, doelmatigheid en zelfstu Daarin moetje als OR je weg den en je positie bepalen, doen we ook. We werken t( woordig vanuit een beleidsm invalshoek. Niet meer hap; Het OR-werk is duidelijk pi sioneler geworden. We zijn ei niet, maar het gaat wel de g kant op.' De OR'en van Albert Heijn s middenin het bedrijf. Als gee: der weten ze wat er leeft ondi medewerkers. Hun toegevo waarde ligt met name in de nis van de vloer. Ook directe lijken zich daar steeds beter bewust te zijn. 'Jan Andreae 1 van ons dingen die hij ar nooit zou horen', bevestigt van Essen. 'Wij vertellen geen opgeklopte verhalen. I matie die hij uit andere kar krijgt, is vaak gefilterd. Een si marlctmanager zal niet zo g tegen hem zeggen dat het si gaat. Wat dat betreft heerst ei angstcultuur bij Albert Heijn De eerste OR AH werd op 20 febru ari 1957 geïnstalleerd door direc teur Gerrit Heijn, in aanwezigheid van het voltallige personeel van kantoor en fabriek. Daarbij werd al meteen duidelijk wat 'baas Ger rit' onder medezeggenschap ver stond. Meepraten en meedenken was prima, maar er moest wel ge werkt worden. 'Arbeid oefent op het lichaam van de mens en op zijn geest een heilzame invloed uit', zo zei hij tijdens de installa tiebijeenkomst. 'Het is een nood zakelijke voorwaarde voor de in standhouding en de groei van zijn gehele persoonlij ldieid. Arbeid is een levensvervulling.' Voor de OR zag hij vooral een rol weggelegd bij het bevorderen van de goede sfeer en de samenwerking in het bedrijf. Invloed uitoefenen op het bedrijfsbeleid was in die tijd vol strekt niet aan de orde. om het samenspel met U te leren, maar geef ons dan ook een goed instrument om het te leren en geen fluit met één of twee tonen.' Fraai gesproken, maar het in strument dat de OR mocht bespe len, bracht vooralsnog weinig meer voort dan wat machteloos gepiep. Henk van Petten nu, veer tig jaar later: 'We hadden niets te vertellen. Helemaal niets. De hele OR was een farce. Het was voorna melijk eenrichtingsverkeer van de kant van baas Gerrit. We mochten ons zegje wel doen, maar dat had geen enkel effect. Toch vond ieder een het nuttig om contact te hou den. Je wist als OR-lid iets eerder dan de rest wat er ging gebeuren.' Tijdens de eerste overlegvergade ring met Gerrit Heijn hadden alle OR-leden de Wet op de Onderne mingsraden (WOR) op schoot lig gen. Zo kon iedereen in voorko mende gevallen onmiddellijk con troleren of de bestuurder zich wel aan de wet hield. Van Petten: 'Na een uur moeizaam vergaderen zei baas Gerrit: "Laten we wat afspre ken. Jullie donderen allemaal die WOR onder je stoel en daarna kunnen we overal over praten. Henk van Petten maakte als verte genwoordiger van het kantoorper soneel deel uit van de eerste OR. Namens de gekozen OR-leden zei hij tijdens de installatie. 'Niemand zegt boven de wieg van een pasge boren baby: Dat wordt een misluk keling. Wanneer we de OR zien als een harmonisch orkest waarbij de dirigent en de orkestleden hun ui terste best doen een goed concert te geven, dan heeft de OR wel de gelijk zin. Wij leden van de OR willen onze dirigent (directeur Gerrit Heijn - red.) dan ook vragen: Wij zullen ons uiterste best doen De eerste OR-verkiezing bij Albert Heijn Daar hebben we de wet niet t dig." Maar echt makkelijk i! ook daarna niet geworden, was zoeken. Regelmatig kwa er onderwerpen aan de ordi helemaal niet in de OR thuisj den. Dan begon iemand ov{ verlichting die niet werkte a Dat gaf vaak wrijving. Ook o- ling. Ilc vroeg me wel eens af:| doe ik hier? Wat heb ik te n? met een kapotte lamp in dj brielc?" Een bekend voorooj over OR'en luidt dat ze ai maar over de kleur van het t| papier mogen meepraten. In tijd klopte dat beeld. Meer vj de meeste OR-leden niet i brengen.' 'Eén keer hebben we het on van tien man op het hoofdlcai weten tegen te houden. Die den zogenaamd niet capabel Maar sommigen werkten al dan tien jaar bij Albert Heij kunt na tien jaar natuurlijk meer zeggen dat iemand nif pabel is. Daar hebben we al iets aan kunnen doen. Later den ze trouwens een andere om mee te slaan. Toen zijr mensen alsnog ontslagen. Df houdingen lagen ook anders Ina: 'In de kantine hangt af en toe informatie van de OR. Ik let er niet zo op. Maar ik heb vorig jaar wel gestemd.' Annemieke: 'In principe is de OR belangrijk in zo'n groot bedrijf als Albert Heijn.' Alline: 'Ik ken geen OR-leden. Je ziet wel eens een ge zicht op een 0R- poster, maar dat vergeet je snel.' Ina: 'Ze komen alle maal uit de winkels. Ik besef ook best dat ze dat werk voor ons doen. Ze zetten zich in voor de per soneelsbelangen. Dat gaat ons dus ook aan, maar ik kan niet zeggen dat ik echt geïnteres seerd ben.' Alline: 'Ik wel. Ik voel me echt verte genwoordigd door de OR. Zelf zie ik me nog niet als OR- lid. Geen tijd. Ik ben al voorzitter van de personeels vereniging.' Annemieke Beukema, Ina van den Berg en Alinne Orsel, medewerksters Albert Heijn- filiaal Steenwijk.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 14