'IEDEREEN HEEFT BELANG BIJ DE OR' Inhoud: chterban VAN LOON SLAAF TOT MEEDENKER Qe 1 EENRICHTINGSVERKEER DE ACHTERBAN De groeiende invloed van de OR'en Van 8 tot 8 Colofon De eerste OR AH werd op 20 februari 1957 geïnstalleerd door directeur Gerrit Heijn. Oud-medewerker Henk van Petten was lid van de allereerste OR. 'De hele OR was een farce. Het was voornamelijk eenrichtingsverkeer van de kant van baas Gerrit.' Zie pag. 2 De invloed van de OR'en neemt nog steeds toe, maar de belangstelling van de achterban laat te wensen over. 'Het OR-werk wordt steeds abstracter. Het gaat over beleid en strategie. De vertaalslag naar de achterban is moeilijk te maken.' Zie pag. 4 Begin van deze eeuw. Albert Heijn heeft een stuk of tien filialen. Het personeel werkt van acht uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Vakantie is er niet bij. Alleen in zeer gunstige gevallen krijg je als winkelbediende een vrije avond. De mensen weten niet beter. Rond 1900 verdient een jongste bediende veertig cent per week. Een winkelchef krijgt veertien gulden per week, plus vrij wonen, 10% korting op de bood schappen en vijf sigaren. 'Ik zie de OR als een soort interne vakbond. Als er proble men zijn kun je ze bellen. Ik weet wel ongeveer wat een OR doet. Ik lees de notulen. En voor ik hier kwam, werkte ik bij een concurrent waar we een OR-lid in het filiaal hadden. Daar hoorde ik veel van. Ik weet wat er voor komt kijken. Daar neem ik mijn petje voor af. Het is belangrijk werk. De OR is nu bijvoorbeeld bezig met de compensatie-uren. Dat is voor iedereen van belang. Nee, ik heb niet gestemd vorig jaar. Dat mocht niet, want daarvoor moet je een jaar in dienst zijn. Dit filiaal is net anderhalfjaar open. De meesten waren nieuw. Er waren er bij ons maar vier die mochten stemmen.' De tijd dat de OR alleen maar mocht meepraten over de maaltijdvergoeding ligt ver achter ons. Het gaat tegenwoordig over de kwaliteit van de arbeid, overna mes, automatisering, flexibilisering en economisch beleid. De OR'en van Albert Heijn zijn volwaardige gesprekspartners van de directie geworden. Ze denken mee, ze praten mee en ze beslissen mee. En de invloed van de OR'en groeit nog steeds. 'De medezeggenschap is volwassen geworden.' Annita Woudenberg, medewerkster Albert Heijn-jïliaal Wien'ngerwerf 'Directeuren beseffen steeds be ter dat je doelstellingen beter kunt realiseren als je de steun van de OR hebt', zegt Frans Pe tra, hoofd Bureau Onderne mingsraden, en als zodanig advi seur van OR'en en directies. 'Ze hebben er alle belang bij hun OR vroegtijdig bij besluiten te be trekken. Dat versnelt de invoe ring, vergroot de draagkracht en doet recht aan de ontwikkelin gen in de samenleving.' Het vroegtijdig betrekken van OR'en is goed voor bedrijf èn me dewerkers. Het gevolg is wel dat de OR-invloed op het beleid moeilijk nog exact is aan te ge ven. Maar dat die invloed groot is, staat voor de OR-voorzitters van Albert Heijn als een paal bo ven water. GOR-voorzitter Joop van Essen: 'In de winkel maak je de kassa op en je weet het resul taat. Bij een OR is het succes moeilijk te meten. Maar het be gint al met de preventieve in vloed. De directie houdt van te voren al rekening met ons. Dat is onze eerste verdienste, nog zon- De vakbonden hebben in die tijd nog nauwelijks invloed. Werkne- mersoverleg of medezeggen schap zijn onbekende begrippen en dat zou nog lang zo blijven. Pas in 1946 wordt in de AH-fa- briek (het latere Marvelo) een voorloper van de ondernemings raad opgericht: de Kern. De twaalf leden overleggen met de directie over hygiëne, schafttij den, bevorderingen, ontslag en andere sociale kwesties. Van ech te invloed op het bedrijfsbeleid is echter geen sprake, want daar voor 'ontbreekt iedere deskun digheid'. Bovendien mag de di rectie niet voor de voeten wor den gelopen. Toch verloopt het overleg 'hartelijk' en draagt de Kern bij tot een goede atmosfeer in het bedrijf. In 1950 wordt de eerste Wet op de Ondernemingsraden van kracht (WOR). Zeven jaar later wordt bij Albert Heijn de eerste officiële OR geïnstalleerd. Daar mee is AH een van de koplopers in Nederland. De eerste OR verte genwoordigt alleen de medewer kers van het hoofdkantoor en de AH-fabrieken. Het zou nog tot 1971 duren voordat ook de filia len een eigen OR krijgen. In 1979 wordt een nieuwe WOR van kracht die de OR'en meer be voegdheden geeft. Sindsdien hebben de OR'en veel meer in de melk te brokkelen. Ze denken mee, ze praten mee, ze nemen zelf initiatieven en ze oefenen op die manier daadwerkelijk in vloed uit op het bedrijfsbeleid. Sinds 1990 kent Albert Heijn een OR-structuur die bestaat uit een Groepsondernemingsraad (GOR) en vier OR'en (Sales Services, Vers Vlees Organisatie. Hoofd kantoor en Logistiek Distribu tie). der dat we wat gedaan hebben.' Ger Lammers (OR Sales Servi ces): 'Onze invloed is veel groter dan vaak wordt gedacht. Neem de invulling van de nieuwe win kelopeningstijden. De OR heeft onderzocht hoe de filiaalmede werkers daar over dachten. Dat leverde een hele reeks van advie zen op die door de directie zijn overgenomen. Ze hebben goed geluisterd naar wat er leeft in de filialen. Anders zou de invoering van "van 8 tot 8" nooit zo soepel Vervolg op pagina 2 'Veertig jaar 0R bij Albert Heijn' is een uitgave van de ondernemingsra den en de groepsondernemingsraad van Albert Heijn en het Bureau On dernemingsraden van Ahold. Redactie: Tekst en Bedrijf Foto's: Studio Johan Weemhoff e.a. Vormgeving: Studio Tigges Druk: Koninklijke Smeets Offset b.v. VEERTIG JAAR OR BIJ ALBERT HEIJN Vorige maand was het veertig jaar geleden dat Albert Heijn zijn eer ste ondernemingsraad kreeg. Voor het eerst mochten medewerkers meepraten. Over kapotte lampen en over de kleur van de toiletpot ten. De invloed van de onderne mingsraden is in de loop der jaren vele malen groter geworden. Te genwoordig denken en praten de OR'en mee over de strategie en het beleid van het bedrijf. In de ze speciale krant: het verleden, de stand van zaken, de ontwikkelin gen en de toekomst van de 0R bij Albert Heijn. En natuurlijk ook: wat vinden de medewerkers van dg OR? V.l.n.r. de OR-voorzitters Koos Sleddens, Joop van Essen (achter), Ger Lammers, Nejdet Dönmez en BOR-hoofd Frans Petra

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 13