AH-winkels gaan voor veilig vers M Minicluster wordt 'winning team' Vermogen Pensioenfonds verdubbeld 9 Wetgeving is nieten en registreren 5^'^- - - In vier jaar tijd: GAAR PISTOOL STRENGER ZESGANGENDINER STOKJE Kersverse AH-verkoopmanagers en FMA's aan het werk gezet Deze factoren zijn heel belangrijk: temperatuur, hygiëne en de methode van bewerken van etenswaren AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1997 Toen de eerste mens naar de maan ging, kreeg-ie een voedselpakketje mee. Dat eten moest ab-so-luut veilig zijn. Wetenschappers kregen voor het eerst alle risi co's in de voedselketen boven tafel. Die kennis wordt nu gebruikt in een Europees voedselveiligheidssys- teem: HACCP. Daarmee krijgen alle voedselleveranciers en verkopers wettelijk te maken. In alle Albert Heijn- winkels wordt een HACCP-tool kit bezorgd. Dat is een soort gereedschapskist die je helpt om veilig met voedselproducten om te gaan, maar vooral: om die veiligheid ook te kunnen aantonen. I VoSi' Yvette van Heyningen van AH-1578 in Zaandam test de infrarood temperatuurmeter uit de HACCP-tool kit Het Pensioenfonds van Ahold zorgt ervoor dat een grote groep Ahold-medewerkers met hun 65e een pensioen krijgt, naast hun AOW. Ahold en de medewerker betalen daarvoor elke maand een premie; het Pensioenfonds be legt dat geld, zodat het kan groeien. En nu het goede nieuws: het belegd vermogen van het fonds bereikte op 7 februari de f 2 miljard. Dat is een verdubbeling sinds eind 1992. HACCP is een voedsel veilig- heidssysteem dat in heel Euro pa verplicht moet worden nage volgd door iedereen die voedsel produceert, transporteert en verkoopt. Het betekent: 'Has- sard Analysis and Critical Control Point', of te wel: hoe komt voedsel veilig van het land naar de klant. Een stuk je van dat traject ligt in de win kel. Anton Bliek van Kwaliteit en Milieu van AH wil dat wel eens uitleggen. 'Drie factoren', zegt hij, 'blijken bij ons van doorslaggevend belang. De eer ste is temperatuur waarop je etenswaren bewaart. De tweede factor is hygiëne en de derde is methode van bewerken van etenswaren. We praten dus met name over versproducten.' Albert. Heijn gaat natuurlijk al lang zorgvuldig om met haar versproducten. Zo draagt een medewerkster van de Deli tij dens haar werk geen ringen en zo zal je een slager nooit tar taar zien bewerken op een plaat waar net rauwe kip heeft gele gen. 'Dat', zegt Anton, 'is een voorbeeld van werkmethode. Rauwe kip draagt van huis uit de salmonellabacterie met zich mee. Dat is geen gevaar voor de klant, omdat kippevlees goed gaai- wordt gegeten. Maar als je tartaar in con tact brengt met rauwe kip, neemt het de salmonellabac terie over. En dan ben je ver keerd bezig. Want een tartaar- tje eet je immers vaak rauw!' Alle supermarkten en hun leve ranciers moeten voortaan aan de Keuringsdienst van Waren laten zien dat ze die drie 'kriti sche factoren": temperatuur, hy giëne en werkmethode, beheer sen. Om je daarbij te helpen, vind je in de tool kit een video over HACCP, checklists en afte- kenlijsten per versafdeling en een voor de bedrijfsleiding. Elke winkel krijgt bovendien een in frarood temperatuurmeter in de vorm van een pistool, waarmee je in twee seconden de tempera tuur van schappen en koeling meet. Met deze middelen kun je je bevindingen op verschilende punten in de winkel vastleggen en bewaken. 'Is de temperatuur te hoog? Dan kun je daar dus gelijk wat aan doen', aldus An ton Bliek. AH vraagt al jaren HACCP van de leveranciers van het AH-ei- genmerk. Naar andere leveran ciers toe wordt AH in de toe komst strenger. 'Want', legt hoofd Kwaliteit en Milieu Simo- ne Bouwer uit, 'we zijn een in koper voor de consument en geen verkoper voor de produ cent.' Zowel van de leveranciers van eigenmerkproducten als van producten van bijvoorbeeld Euroshopper en merkproducten gaat AH daarom voortaan een HACCP-certificaat vragen. 7 februari was op nog een tweede manier een belangrij ke dag voor het Pensioen fonds. Directeur Jan Brink huis nam afscheid na 34 jaar in dienst van Ahold, waarvan De VM-eri en FMA's wisten niet wat hun boven het hoofd hing, die 21e januari. Alleen, dat ze om 9.00 uur paraat moesten zijn. We kregen vier taken', vertelt Wendy Hanenberg, VM in AH 1062 in Zeist. "We moes ten een nieuwe naam bedenken voor ons minicluster, waarin je trouwens de winkels uit Biltho- ven, De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn en Wijk bij Duurstede vindt. Vervolgens moesten we een wijnproefavond organise ren, met aansluitend een zes gangendiner, waaraan uiter aard de supermarktmanagers ook zouden aanschuiven. En tenslotte', zegt Wendy, 'moesten we een foto- of videoverslag ma ken dat bijvoorbeeld voor Flit sen gebruikt zou kunnen wor den.' Met hints als: ga uit van eikaars kwaliteiten, denk posi tief en baanbrekend, en 'lach, 22 als directeur van het Pen sioenfonds. Onder zijn leiding maakte het Pensioenfonds een enorme ontwikkeling door. Het belegde vermogen groeide in de ze periode van f 138 miljoen bid, huil, vecht en bewonder', werden de VM-en en FMA'en het bos uh, de winkel in ge stuurd. Behalve dat het een geweldig gezellige dag was, bleek het ini tiatief van de zeven supermarkt managers heel nuttig. Wendy Hanenberg: 'We zijn in ons mi nicluster al anderhalf jaar be zig met de veranderingen in de winkelorganisatie. De VM-en in spé hadden zelf al bedacht dat het goed was om elkaar zo elke twee a drie maanden te spre ken. We gingen al uit van een 'gedeelde verantwoordelijkheid' naar f 2 miljard en het aantal deelnemers nam toe van 11.000 tot meer dan 51.000. Bij zijn afscheid ontving Brinkhuis de onderscheiding van Ridder in de orde van Oranje Nassau. Henk Schuijt (45) nam per 8 fe bruari het stokje over: hij is de nieuwe directeur van Pensioen fonds Ahold. Henk Schuijt was hiervoor werkzaam als Hoofd Bedrijfseconomische Zaken bij GVA. voor onze groep winkels; we willen een 'winnig team'. Maar op zo'n dag leer je elkaar toch weer anders kennen. Als je sa men een zesgangendiner moet bedenken, blijkt ineens dat twee collega's een slagerij achter grond hebben. En dat weer zes anderen bezig zijn geweest met wijnproeverijen. Al is de 21e nog maar kort geleden, we heb ben al bezoek gehad van colle ga's die ons assortiment op de slagerij afdeling wilden zien. Zelf overleggen we nu intensief met collega's over onze broodaf deling.' De nieuwe naam voor het minicluster werd trouwens: 'De gouden zeven uit het Oosten'. Peter den Breeën en Sylvia van de Pal uit Amsterdam: twee van de eerste verkoopmanagers Amsterdam) Op 21 januari kwam in Doorn een groep van ruim twintig kersverse verkoopmanagers (VM-en) en filiaal management assistenten (FMA's) uit een minicluster van Groot Utrecht bij elkaar. De dag stond in het teken van samenwerken en elkaar beter leren kennen 'want', zegt supermarktmanager Peter Hoekstra uit De Bilt, 'alle verkoopmanagers zijn in middels benoemd in ons minicluster. Als we 1997 goed het hoofd willen bieden, is een netwerk van VM-en, SM-en en FMA's een must.' De verkoopmanagers (VM) vormen samen met de supermarktma nager en de FMA het managementteam van de winkel. Elk ver- koopteam (in AH-Zeist bijvoorbeeld vier teams met twee VM-en op ruim honderd medewerkers) krijgt teamdoelen. De VM is verant woordelijk voor het halen van die doelen. 'De VM coacht zijn of haar team', legt Jaap Purmer, hoofd Personeelszaken van AH uit. 'Dat wil zeggen: hij bevordert de zelfstandigheid van 'zijn' men sen.' De leden van zijn team kunnen bij de VM terecht voor loop baanafspraken, opleidingsplannen en informatie. Deze zorgt ook voor het aannemen van nieuwe mensen. Verder maakt hij dag schema's, ondersteunt bij klantgericht werken en houdt een oogje in het zeil bij presentatie en assortiment. De VM houdt kosten, om zet en winst van zijn team in de gaten. Uiteindelijk vervangt deze - bredere - functie die van de vroegere afdelingsmanager (AM).

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 9