Oók kristalactie bij Thaise TOPS 09 Tsjechische primeur eigenmerk voor Mana a SPAANSE REMODELLING RAMADAN OF GEWOON LIJNEN! ■BUITENLAND- WOONWIJK Metamorfose zes nieuwe winkels VIS VERNIEUWER ALBERT HEIJN -its® BERICHTEN UIT JAKARTA: HET MOET GEWOON SUIKERFEEST AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1997 Wie denkt dat alleen Albert Heijn-klanten verzot zijn op mooi kristal, moet z'n licht eens opsteken bij onze collega's in Thailand. Nog maar net zijn de eerste TOPS-supermarkten in de Thaise hoofdstad Bangkok open, of de winkels bieden hun klanten al prachtig kristal aan voor de helft van de prijs. Evenals bij AH verza melen de klanten eerst punten door bij TOPS hun boodschappen te doen. Daarna kiezen ze hun favoriete kristal. 'Heel veel klanten doen al mee', zegt afdelingsma nager mevrouw Supakana Sofikaponol. 'Voor deze prijs krijg je nergens anders in Bangkok zulk mooi kristal.' Daarmee zegt ze nogal wat, want in Bangkok en directe om geving wonen 15 miljoen men sen, net zoveel als in heel Ne derland. De TOPS-supermark- ten zijn nieuw in de Thaise hoofdstad. De eerste twee win kels gingen in december open. Ze knokken om de boodschap- pengulden met een groeiend aantal internationale detail handelsbedrijven, die hun vleu gels in Thailand uitslaan. De consument in Bangkok heeft steeds minder vrije tijd. Steeds vaker hebben zowel de man als de vrouw een betaalde baan. Ze maken lange dagen: 'Onze kan toormedewerkers bijvoorbeeld, werken tien uur per dag', ver telt Tom den Hertog, Aholds landenmanager in Thailand en tot begin 1996 directeur van Grootverbruik Ahold in Ede. 'Bovendien stijgt het besteedba re inkomen. Daardoor vraagt de klant om gemak, kwaliteit, ser vice, een uitgebreid assortiment en scherpe prijzen. TOPS biedt dat. Alles onder één dak.' Sinds vorig jaar werkt Ahold samen met de grote Thaise de tailhandelsonderneming Central Group. Tom den Hertog: 'Al sinds de oprichting in 1947 heeft Central warenhuizen, zo als V&D. Op de begane grond bouwden ze supermarkten. Daarvan zijn er nu ruim dertig. Samen bouwen we in 1997 de supermarkten om naar de TOPS-formule. Tegelijk willen we dit jaar vijftien zelfstandige TOPS-winkels openen, die los staan van de warenhuizen van Central. En met de BILO-dis- countwinkel (300 m2 vloeropper vlak en 400 artikelen) zoeken we de Thaise consument in zijn eigen woonwijk op. Om al die winkels te runnen, werven we binnenkort ruim duizend win kelmedewerkers, die we daarna een opleiding geven.' Hier en daar worden bij de Thaise TOPS-winkels nog de puntjes op de i gezet. In de winkel staat het TOPS-kristal klaar voor de trouwe spaarder in januari nam Ahold in de omgeving van de Spaanse hoofdstad Madrid zes winkels over van het Franse be drijf Intermarché. De plek waar ze stonden en de ruimte die ze boden waren goed. Maar verder?! De winkels waren bot toe aan een ingrijpende gedaante verwisseling. Ze gingen alle zes drie dagen dicht. Een ongekende aanpak voor Spanje. Rob Webbers van APS (Ahold Project Services) was er bij. Wat kun je in drie dagen doen? 'Veel', zegt Webbers. "Dat bleek wel. Maar we hebben wel dag en nacht doorgewerkt. Naast de mensen die in de winkels wer ken en zestig collega's van elders hebben we schilders, timmerlie den en elektriciens aan het werk gezet.' Webbers somt op: 'De bui tenkant werd geschilderd, en kreeg het logo van Caprabo, onze Spaanse partner erop. Vervol gens hebben we de parkeerplaat sen opnieuw ingedeeld, de ver lichting vernieuwd en prullen bakken opgehangen. Want drie kwart van de klanten komt hier met de auto; in Spanje liggen su permarkten namelijk meestal aan de rand van de stad.' 'Ondertussen', vervolgt Web bers, 'hebben we op zondag avond, de dag van de over dracht, de winkel leeggehaald en de voorraad 'geschoond'. Pro ducten die over tijd waren of al leen een Franse tekst hadden, gingen zó de container in.' De dagen erna werd de binnen kant van de winkels vernieuwd. Nu zijn ze toegerust met scan kassa's en zijn de fruit-, groen te- en vleesafdelingen grondig vernieuwd. "Vergeet de visafde- ling niet te noemen', zegt Web bers. 'De kleinste visafdeling is zes meter, de grootste twaalf. Het is een heel belangrijk pro duct in Spanje." De grote schoonmaak bij de winkels trok onmiddellijk de aandacht van de Spanjaarden. De officiële opening werd gepland op 30 ja nuari, om de winkelmedewer kers de gelegenheid te geven goed op orde te komen. De win kels waren wel open, met bord jes: 'Sorry, we zijn nog niet he lemaal klaar'. Tiet kon de Spanjaarden niet deren', zegt Webbers. *Veel mensen waren te nieuwsgierig wat er in vre desnaam met de oude Inter- marché's was gebeurd.' Op 10 februari was het feest in de 61 Mana-supermarkten in Tsjechië. Het eigenmerk 'Mana' lag die dag voor het eerst in het schap. Mana start met zestig artikelen in verschillende productcategorieën. 'Tot december breiden we het eigen- merkassortiment uit met nog eens dertig artikelen', zegt Alice Frisaufova van Mana. Frisaufova legt uit: 'De Tsjechi sche klant is erg prijsbewust, maar heeft ook steeds meer oog voor kwaliteit. Wij zeggen dat we beiden bieden met het Ma- na-eigenmerkproduct. En om dat nog eens te onderstrepen, hebben we gelijktijdig de 'groe ne telefoonlijn' geïntroduceerd: een non stop telefonische klan tenvraagbaak over de eigen merkproducten. Het telefoon nummer staat in de informatie- strook op elk Mana-product.' Net als Albert Heijn in Neder land, heeft Mana in Tsjechië een rol als vernieuwer. 'Mana is de eerste in Tsjechië met een ei- genmerklijn', zegt Frisauvofa. 'De introductie van ons eigen merk wordt door het hele land gevolgd.' Voordat het Mana-eigenmerk- product werd geïntroduceerd, zijn de mensen van Euronova (de Tsjechische tak van Ahold) op bezoek geweest bij Albert Heijn. 'We hebben ons onder meer door het Albert Heijn-ei- genmerklogo laten inspireren', zegt Frisauvofa. 'Dat zie je te rug in de strook die deel uit maakt van het Mana-logo. De kleur van de strook hoort overi gens telkens bij een bepaalde productcategorie. Zo hoort rood bij de jams, en groen bij aard appelen.' Je vindt het Mana- merk nu onder meer bij de diep vriesmaaltijden, de jams en de cornflakes, maar ook bij het toi letpapier. Jam van Mana _a Olga de jong woont sinds maart vorig jaar met man Piet en kinderen Jolien, Pirn en Coen in Jakarta. Piet werkt er voor Ahold en Olga runt er het huishou den. Zoals veel Nederlandse vrouwen probeert ze de kilo's van de feestmaanden te bestrijden. En in Indonesië vieren de mensen nu Ramadan... Met man en macht werkte een ploeg van Ahold en Caprabo in januari aan de remodelling van zes nieuwe, Spaanse winkels Met frisse moed zijn we aan het nieuwe jaar begonnen. Zoals al tijd de nodige goede voorne mens uitgesproken, en een er van was vijf kilo afvallen. Mijn familie en vrienden weten in tussen dat dit elk jaar 'moet'. Nu ging dit voornemen gelijk op met de Ramadan, de moslim vastenmaand die half januari begon. Talloze Indonesiërs le ven dit streng na, in afwachting van het suikerfeest, dat de vas tenperiode groots afsluit. Gedu rende de vier weken van het vasten mogen de moslims tus sen zonsopgang en zonsonder gang niet eten, drinken, roken en vrijen. Als het 's avonds don ker is, zo rond kwart over zes, barst het gebed vanuit de tallo ze moskeeën in alle hevigheid los. 's Morgens rond de klok van vier uur staan de mensen op om wederom nog iets te eten en te drinken. De belangrijkste reden van dit vasten is geestelijke oefening; een soort spirituele reiniging. Toch: als je aan 'de gewone moslim in de straat' vraagt naar het 'waarom', dan zegt hij Olga de Jong negen van de tien keer: moet gewoon'! 'Het Op ons komt het nogal streng over, maar veel Indonesiërs voelen zich heel plezierig bij de ze opoffering. Maar je merkte aan de mensen dat het best zwaar was. Naarmate de weken verstreken, daalde bijvoorbeeld het werktempo op kantoor en in de winkels. En als er 's mid dags werd vergaderd, was het een gegaap van jewelste, aldus de Ahold'ers. Onze winkels waren begin fe bruari al helemaal klaar voor het naderende suikerfeest. Vooral veel en lekker eten, zoe tigheid, maar ook cadeautjes en kleding gaan dan grif over de toonbank. Het is een dure tijd voor de Indonesiërs; gelukkig vangen zij tevens hun jaarlijkse 'dertiende maand'. Onze super markten maakten de hoogste omzetten van het jaar, verge lijkbaar met de Kerst-aankopen in Nederland. Voor de vele ex- pats hier is het 'afzien', want al het personeel neemt bovendien vakantie. Dus zelf weer koken, schoonmaken en autorijden. Je staat dan versteld hoe makke lijkje aan al die hulp went!

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 5