DE SLAOLIE EN DE MOTOROLIE ZIJN IETS MOOIS BEGONNEN 4 Albert Heijn gaat aantal kleine shops bij Shell uitbreiden BLOEMEN SPELREGELS TIEN TURVEN 'Spruitjes, dat proberen we gewoon. Je moet een beetje variëren' AHOLD Ft ITSEN FEBRUARI 1997 DE PROEF IS GESLAAGD: Albert Heijn-artikelen passen in de Shell-shop en de brandstofklant vindt het louter prettig dat hij tijdens het tan ken ook een paar verge ten boodschappen kan doen. En dat niet alleen, hij kan ook in de vroege avond nog terecht voor een vergeten pak suiker, een snelle hap of iets ge zelligs voor onverwacht bezoek. Shell-station Harderwijk wegzetten en dan boodschappen doen. Anders blijft de pomp te lang bezet. Verder: drie extra artikelen per brandstofklant, anders moet je apart afrekenen bij kassa 2. De Shell-klant mag niet langer dan 50 seconden in de rij staan. Als het echt druk is met boodschappenklanten openen we een aparte kassa. Air Miles krijg je in beide geval len, maar op de brandstofreke ning worden geen AH-zegels uitgegeven.' De stationsma nager, naar eigen zeggen een echte Sheller, trekt hier en daar wat producten naar voren. Hij is zo'n vijf uur per dag met Albert Heijn bezig, zou nooit meer anders willen, vindt WM een ideaal systeem en heeft de samenwerking met Harry Tuk ker, Erik van Keeken en super marktmanager Barneveld van AH-filiaal Ermelo als heel pret tig ervaren. 'Ermelo is m'n moe derfiliaal. Ze hebben hier gehol pen met de inrichting, met de basisbeginselen van een super markt runnen. Kijk, met uiter ste verkoopdata heb ik nooit te maken gehad, die zitten nu een maal niet op motorolie. Dat moet je in de vingers krijgen. En als er echt iets is, dan kan ik altijd terugvallen op Ermelo. Maar ik blijf Sheller', bena- drukt-ie. de hand. Naast gangbare arti kelen op een benzinestation, zo als blikjes fris en snoep, zijn dit melk, toefjes en brood. 'Het as sortiment is deels regionaal be paald', zegt Marcel Witkamp. 'Spruitjes, dat proberen we ge woon. Je moet een beetje varië ren. Maar andere producten zijn binnengehaald omdat er om gevraagd werd. We turven de vragen. Hebben we tien tur ven maizena, dan nemen we maizena erbij.' Albert Heijn levert aan Shell het complete assortiment, tot de Perla-kofïïe voor de auto maat aan toe. 'Met veel nadruk op impuls', zegt Schuring. Van oudsher ligt er veel snoep in de Shell-shop. En bloemen natuur lijk.' 'Het mooiste wat er is', vol gens Witkamp. 'Ik heb nu prachtige verse boeketjes voor f 5,95 en f 7,95. En van de week ging er een klant vandoor met zo'n kokospalm voor een tientje. Prachtig.' 'Een aantal zaken worden de komende tijd verder uitge werkt', aldus Janny Schuring. 'Denk bijvoorbeeld aan de trai ning van de Shell-mensen en de shopbegeleiding.' Voor Marcel Witkamp is er al het nodige veranderd. Hij zegt: "Ten eerste moet je de klant de spelregels duidelijk maken. Tanken, auto Manager Marcel Witkamp van Shell-station Harderwijk Harderwijk, een miezerige dins dagmiddag. De avondspits raast over de A 28, richting Amersfoort of Zwolle. Aan de voet van afslag 12 ligt één van vier stations waar bijna een jaar lang de proef op de som werd genomen. Stationsma nager is Marcel Witkamp. 'We reageerden een beetje lacherig toen we hoorden dat we er een kleine AH bijkregen', geeft hij toe. 'Maar we hebben staan jui chen toen we de eerste bloem kool verkochten en echt, er was een kleine volksopstand uitge broken als het hele verhaal nu was afgeblazen.' Maar Albert Heijn en Shell hebben inmid dels aangekondigd de shops bij de tankstations in rap tempo te zullen uitbreiden. Volgens Janny Schuring van AH-Business Development gaat het in ieder geval om een paar honderd van de in totaal 750 Shell-sta tions in Neder land. 'Voor Al- bert Heijn is dit dé manier om de klant op andere dan de logi sche plekken te ontmoeten', zegt zij. Dat de klant die ont moeting wel op prijs stelt, was eigenlijk al vrij snel duidelijk. En ook toen het nieuwtje eraf was, bleef de klant z'n kleine boodschappen kopen bij de vier Shell-stations. Voor beide marktleiders is de samenwerking een welkome doorbraak. Al- bert Heijn kan met 660 super markten in Ne derland niet meer zo snel groeien. Shell voorziet een stagnatie van de brandstofmarkt. Voor Shell is de inrichting van AH-gemaks- winkels een kans om nieuwe klanten binnen te krijgen en nieuwe omzet te scoren, voor AH is het een manier om op nieuwe plekken en andere tij den aanwezig te zijn. Schuring weerlegt de kritiek als zou de samenwerking bedreigend zijn voor kleine winkels. Ze noemt de aanwezigheid van AH bij Shell-pompen eerder een toe voeging op wat er al is. 'Boven dien', zegt ze. 'hebben we het hier over heel andere koopmo menten.' Hoe is vormgegeven aan de samenwerking? We sluiten met Shell een franchise- overeenkomst. Zij betalen, net als de AH-franchisers, een fee voor het gebruik van ons win kelconcept en het AH-imago. Wij leveren de producten, doen de distributie.' Het winkelcon cept is in de proeffase uit en te na besproken. In station Har derwijk staan op 70m2 zo'n 1000 producten. Breed, maar niet diep. De hardlopers liggen voor ÏOOO producten op 70m:

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 4