Sesam en Max: gerand door vrouwen De hypermarkten LIEFST ACHTER DE KASSA KLEINTJES Het nieuwe hoofdkantoor van A&AP, dat plaats kan bieden aan honderd mensen, is gevestigd in Krakau in het zuiden van Polen. De oude stad heeft prachtige pleinen en monumentale gebou wen die oude glorie symboliseren. De drukke winkelstraten en restaurants getuigen ondertussen van een opkomend Polen. te stappen In de Sesam-discountwinkels en Max-supermarkten valt het op: veel vrouwelijke medewerkers. Dat is een kleine erfenis van het communistische verleden, waarin ieder een werk had. Ook als er eigenlijk geen echte werkgele genheid was. Veel vrouwen werden zo geplaatst in de winkels die door de staat werden beheerd, jan de Bruyn: De beste Sesam-winkels zijn in handen van vrouwen.' ikomst bij A&AP is stabiel' orders op, veertig pallets voor één winkel, en markeert elke or der met stickers. Vandaag con troleert hij, morgen gaat de zen ding weg. Vanuit dit DC worden MEGA's en Sesam-winkels in de omgeving beleverd. 'Ik ben mee gekomen met Mawax', vertelt hij. 'En daar was ik er al één van het eerste uur. Of het werk het zelfde is gebleven? Niks! Vroeger was je verantwoordelijk voor van alles en nog wat, nu is het werk - en de verantwoordelijkheid - ver deeld. Welke situatie de voorma lige Mawax-man béter vindt? 'De toekomst bij een bedrijf als dit is stabiel', zegt hij. Als plan voor de toekomst heeft hij 'Engels leren'. helemaal is gericht op product en handelskennis. 'Ik leer nu veel nieuwe aspecten van het managen van een winkel', zegt ze. T)at is trouwens waar veel mensen mee bezig zijn. Het duurt even voor het kwartje valt. Maar dan geeft het ook veel en thousiasme.' Sesam-medewerkster Beata Matejko: Beata Matejko voelt zich kiplek ker in haar nieuwe baan bij Sesam. 'Ik werkte vroeger in een textielfabriek', zegt ze. 'Dit is veel leuker, er is hier een gezelli ge sfeer.' De Sesam in de stad Chechowice is in april 1996 geo pend en geldt als één van de bes te. In deze winkel komen nieuwe teams de kunst afkijken. Voorlo pig doet de twintig-jarige Beata dat ook. 'Ik ben nu verantwoor delijk voor de melkproducten, maar uiteindelijk wil ik, denk ik, het liefst achter de kassa.' Beata Matejko van Sesam: 'Er is hier een gezellige sfeer' nadruk op vers zaam maar zeker beter bij kas komen, is het ook bij Max van belang 'op de kleintjes te let- ten'.'Kijk', zegt Krzysztof Debosz, area manager voor midden-Polen als we door een MAX-winkel lo pen. 'Zie je overal die bordjes bij de schappen? Daarop staat dat dat product een vaste lage prijs heeft. Je vindt er 800, door alle productgroepen heen.' Max-bedrijfsleidster Danuta Flis (37): 'Ik run deze Max in Lodz nu zes maanden. Hiervoor werkte ik in een winkel van de staat. Dit is veel leuker; hier mag je creatief zijn. Met Kerst hadden we de winkel bijvoorbeeld mooi ver sierd. In de staatswinkel kon dat niet, daar moetje precies volgens de regels werken.' Danuta heeft een opleiding voor de detailhan del gevolgd, die in Polen echter Sven Eklöh van Allkauf is verantwoordelijk voor het opzetten van de hypermarkten in Polen, waarvan de eerste in juni opengaat. 'De hy permarkten gaan ongeveer 14.000 producten voeren', zegt de Duit ser, 'waarvan 80 procent 'food'. Per hyper verwachten we een omzet van twintig Sesamwinkels. De eeste zeshonderd producten zijn overi gens dezelfde als die van Sesam, Mega en Max.' Eklöh legt uit: 'Daar zit een stukje inkoopkracht van A&AP. Maar het spreekt voor zich dat we op allerlei gebieden de krachten van de ketens zullen bundelen.' In elke hypermarkt zullen zo'n 350 tot 400 mensen werken. Volgens Eklöh is het niet moeilijk om dat team bij elkaar te krijgen. 'Mensen die geschikt zijn voor hoger management zijn al gevonden', zegt hij. De Sesam- en Max-winkels mik ken op woongebieden. Vooral de Sesam-winkels sluiten heel goed aan bij de wensen van de Poolse klant: goede kwaliteit tegen een lage prijs. De gemiddelde Sesam meet zo'n 600 m2 en biedt 750 producten. Vooral 'houdbaar' is er belangrijk, maar ook voor je groente, brood en melkproducten kun je er terecht. De Max-win- kels zijn twee keer zo groot met een assortiment van 4 tot 6 dui zend producten en een veel gro tere nadruk op vers. Een team van zo'n vijftig mensen (bij Sesam tien tot twaalf) houdt de winkel draaiend. Max heeft meer een stadsfunctie en voor de deur Max-winkel in Warschau: grote is dan ook steevast parkeerruim te. Alhoewel de Poolse klanten lang-

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 7