De start was MEGA 6 Ahold en ALLkauf gaan hard in Polen: PLANNING BIJSPIJKEREN EERSTE BAAN ALS 'tCASJER' DISE DISTRIBUTIE CENTRA «GEKOMEN MET MAWAX Bij grote plannen horen grc ÖBdansk WARSCHAU Poznan OL.0dz O Wroclaw ^Katowice O Kra kow O Bielsko-Biela Ostrava Sinds anderhalf jaar heeft Ahold, samen met de Duitse partner Allkauf, winkels in Polen. In mei 1995 werd het eerste pand gekocht, nu draaien 34 winkels: 22 discount, acht supermarkten en vier cash carry's. En er staan ruim honderd nieuwe winkels op de planning, voor dit jaar. 'We hebben haast', zegt directeur Jan de Bruyn, 'we willen de beste en de grootste zijn in Polen.' Jan de Bruyn (46) is vanaf mei 1995 directeur Ahold All kauf Polen. Daarvoor werkte hij als adjunct-directeur Ope rations bij Ahold. 'We willen de beste en de grootste zijn in Polen. Daarom leggen we een grote nadruk op de ont wikkeling van onze medewer kers. Verder streven we naar uitbreiding van het aantal lo- katies, om ons marktaandeel snel te vergroten.' Ahold Allkauf Polen (A&AP) wordt vanaf het prille begin (au gustus 1995) geleid door Poolse managers. 'Dat is best uniek', zegt De Bruyn. 'Meestal is het management grotendeels Neder lands. Maar onder de Polen schuilt veel talent.' Hij doelt on der meer op Jerzy Sikora, die een man is van het eerste uur. Sikora runde met twee partners het cash carry-bedrijf (Ma- wax). Mawax werkte al samen met een andere cash carry, Po- mar. Het groepje van zes ma nagers droomde van groei. 'Na tuurlijk waren we heel geïnteres seerd in een samenwerking met Ahold en Allkauf, zegt Sikora. Zelf werkten we vooral op moti vatie en ervaring. We hoopten op kennis en financiële ondersteu ning van Ahold en Allkauf.' De nieuwe partners maakten een vliegende start. Sikora herinnert zich: 'Jan de Bruyn had ons in december 1995 voorspeld: in 1996 openen we twintig Sesam- winkels. Op dat moment had A&AP er maar twee. We wilden hem graag geloven, maar ja: twintig...' De Bruyn's voorspel ling kwam uit: 'De laatste vier Sesam-winkels van de beloofde twintig zijn in december ge opend.' En de Polen? Die willen nu doorstomen. 'Dat kan', ver klaart De Bruyn. Het Poolse team houdt beide voe ten op de grond door zich regel matig voor te houden: We doen het 'step by step'. Gróte stappen zijn het wel. 'Over een jaar wer ken naar verwachting 2700 men sen (nu een kleine duizend) voor Ahold Allkauf in Polen', voor spelt De Bruyn. We hebben im mers grote plannen: in 1997 ope nen we naar verwachting enkele tientallen winkels, waaronder hypermarkten en supermarkten. Maar de nadruk zal liggen op een forse toename van het aantal Sesam-discountwinkels. Daar voor hebben we bedrijfsleiders nodig, maar ook staf, die de win kels moet ondersteunen met lo- Drie mannen van het eerste uur: Jerzy Sikora, Krzysztof Debosz en Mariusz Barycki gistiek, winkelinrichting, finan ciën, transport, computersyste men, afijn: met alles wat verder bij retail komt kijken. Je be grijpt: we zijn volop bezig met de voorbereidingen om al die win kels te voorzien van teams en on dersteuning.' Natuurlijk staan de Polen er niet alleen voor. De Bruyn: We wil len op ons vakgebied de beste en de grootste zijn in Polen: een groeimarkt van de eerste orde. Daarom leggen we zoveel nadruk op de ontwikkeling van onze me- De winkels van A&AP zijn op dit moment te vinden in, en in het gebied ten zuiden van Warschau. In Bielsko-Bila werd de allereerste winkel geopend, plus DC en hoofdkantoor (1995). Het nieuwe hoofd kantoor is gevestigd in Krakau. dewerkers.' In de praktijk van het laatste anderhalfjaar bete kende dat dat consulenten van Ahold en Allkauf, die alles we ten over het starten van win kels, het Poolse management onafgebroken hebben bijge staan. De Polen op hun beurt, hebben gewerkt en geleerd, ge werkt en geleerd, ondertussen hun Engels bijspijkerend. Wat,', ja, die Nederlanders spreke: geen woord Pools. In decembe startte A&AP ook met eigen op leidingen. 'De opleidingen voo: management voor de hyper markten (waarvan de eersti opengaat in juni) liggen trou wens bij Allkauf. Die zijn daa heel goed in', aldus De Bruyn. SVIega-man Ztzitaw Rucinski: 'Verantwoordelijk voor 'eigen' deel van de winkel De eerste winkel van A&AP is de Mega (cash carry) in Bielsko Biala (spreek uit: Biawa). Een team van twintig mensen houdt de winkel (3000 producten, 70 procent food) zeven dagen per week open. 'Suiker is een onvoorstelbaar belangrijk product in onze winkels', vertelt manager Wit Sawtowia, 'Het zorgt voor 15 procent van onze totale omzet. De prijs van suiker is voor onze klant de meetlat voor de hele winkel: zijn we duur of goedkoop in vergelijking met onze concurrent. Je snapt', zegt Sawtowia, 'dat we de suikerprijs heel laag houden.' In Polen stikt het van de piep kleine kiosken die op het trottoir of in een ruimte in een flatge bouw de buurtbewoners van de dagelijkse kleine boodschappen voorzien. Zij doen hun inkopen bij Mega. 'Maar', zegt Sawtowia, 'Polen is aan alle kanten in be weging. Overal wordt gebouwd (ook Sesam-discountwinkels). De piepkleine winkeltjes, die nu bij ons inkopen, hebben hun langste tijd gehad. Daarom kijken we telkens naar ons assortiment: onze klant verandert, dus wij ook.' 'Mega-man Zdzitaw: Zdzitaw Rucinski (20) werkt sinds een jaar bij Mega in Biels ko Biala. Hij is sinds zijn acht tiende van school en woont nog bij zijn ouders. 'Mijn eerste baan was chauffeur', vertelt hij. Ik reed voor een klein bedrijf twee dehands auto's van Nederland naar Polen.' Deze baan bij Mega is misschien minder avontuur lijk, maar biedt wel perspectie ven, vindt de jonge Pool. 'Het is mijn eerste baan als 'kasjer' (caissière)', legt hij uit: 'Ik ben ook verantwoordelijk voor mijn 'eigen' deel van de winkel. Ik zorg ervoor dat het aanbod cos metica en de wasmiddelen in de winkel voldoende is.' Zdzitaw spreekt geen Engels, dus ver loopt het gesprek via zijn chef. Die begrijpt één vraag verkeerd en vraagt per ongeluk: 'Heb je ook bij andere cash carry's rondgekeken voor werk?' Zdzi taw bloost, maar houdt het hoofd koel. Eerlijk antwoordt hij: 'Nee, ik ben niet bij de concurrent ge weest. Maar ik heb wel rondge vraagd. Je verdient hier goed en de arbeidsomstandigheden zijn in orde. Ik zou me hier op den duur willen specialiseren. Tot bedrijfsleider.' Direct achter de eerste Mega- winkel in Bielsko Biala is het eerste distributiecentrum geves tigd. In het korte bestaan van A&AP zijn er inmiddels twee bij gekomen. De winkels (op dit mo ment ongeveer veertig) worden van hieruit beleverd. De DC's zijn berekend op een verdubbe ling van de vraag. 'Overigens komt dertig tot veertig procent (bijna alle versproducten) dire: o van de regionale leverancier vertelt Danuta Flis, bedrijfslef d ster van MAX in Lodz. 1) fa vrachtwagen van het DC sta! d vier tot vijf keer per week mi IV een vrachtwagen voor de den o: Kleinere winkels worden wf gi minder vaak beleverd. h: Stanislaw Dabek De 42-jarige Stanislaw werkt i het distributiecentrum va ''l Bielsko Biala. Hij woont een fc to lometer verderop, met zif vrouw, die verpleegster is, drie kinderen. Stanislaw haai Stanislaw Dabek van DC:

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 6