Enthousiaste klanten 'bestormen' eerste TOPS in China IS GEESTEN EN VAKANTIE Aziatische stagiaires bij Ahold aan de slag Trouwen als je winkel wordt geopend BERICHTEN UIT JAKARTA: HEIMWEE BOERENKOOL BIJTANKEN CARROUSSEL UITGAANSLEVEN In Thailand: POLITIE VOL IS VOL nana waar de klant alles onder één dak kan "3?? Ti Olga de jong woont sinds maart vorig jaar met man Piet en kinderen jolien, Pirn en Coen in jakarta. Piet werkt er voor Ahold en Olga runt er het huishou den. Mèt een beetje heimwee naar Nederland, kou en boerenkool... Na maanden hard werken zijn in december dan eindelijk de eerste twee TOPS-supermark- ten en eerste vijf BILO- discountwinkels geopend: fraaie winkels, al zeg ik het zelf. Veel oponthoud is er met name ge weest met de TOPS supermarkt in Bintaro, Jakarta. Via een klant werd duidelijk dat de geest die het pand bewoonde, erg ontstemd was. Over toeval werd niet meer gesproken! De verbouwing werd stilgelegd en een heuse geestbezweerder is enkele uren bezig geweest om hem (of haar) weer tot rust te brengen. Dat lukte gelukkig en het werk kon hervat worden. Nu gaan de gesprekken van de mannen weer over omzet en zij zijn geloof ik nog niet echt te vreden Na alle inspanningen waren we bot toe aan een korte vakantie. Zelf had ik Nederland bovenaan mijn verlanglijstje staan. Zeker toen ik hoorde dat veel Neder landers rond de feestdagen Ja karta verlaten. Ook enkele col lega's kozen voor het o zo koude Holland en ik was best jaloers! Toch maar besloten om in Indo nesië te blijven om de -bij mij wel sluimerende- heimwee niet onnodig op de proef te stellen. Olga de Jong Gelukkig gaat het steeds beter. Op oudejaarsavond waren de meeste collega's weer terug en hebben we samen gezellig oud en nieuw gevierd. En op 1 januari zat de familie De Jong aan de boerenkool met worst. Ondanks de tropische temperatuur was dat smullen. Collega Peter Lange en zijn vrouw Ans hadden namelijk een grote doos vol 'Albert Heijn' boodschappen meegenomen. En nu zit ik dus op het terras van ons huisje in Bali dit stukje te schrijven terwijl vlinders, vo gels en vleermuisjes ons om het hoofd fladderen. Het heeft hier geweldig geregend, maar het is dan ook regentijd in Indonesië. Maar bij een temperatuur van ongeveer 30 graden blijft het hier heerlijk (en ontzettend mooi). Voor ons dit jaar dus (helaas) geen Elfstedentocht maar een Balinese ontdekkingstocht. We bewonen een tempelachtig huisje bij het strand met een zwembad voor de deur. Onze longen kunnen 'bijtanken' in de schone lucht; een heel verschil met Jakarta. Het is hier ook een stuk rustiger op de weg. Misschien ga ik hier zelf wel auto rijden. In Jakarta laat ik dat graag aan Piet over. In november vorig jaar arriveerden veertien Azia tische stagiaires in Brussel. Ze zijn hier op uitnodi ging van de Europese Commissie om kennis te ma ken met de Nederlandse c.q. Europese cultuur en onze manier van zakendoen. Zeven van de veertien lopen sinds 6 januari stage bij Ahold. De stagiaires komen uit Thai land, Indonesië en Maleisië: Aziatische landen waar Ahold zelf actief is. De zeven wonen in bij gastgezinnen, die vorig jaar werden geworven onder Flit- sen-lezers. Alle zeven hebben ze een afgeronde opleiding en mi nimaal drie jaar "business'-er- varing. Het programma begon in Brus sel met een oriëntatie bij de Eu ropese commissie, gevolgd door drie weken college aan de Maastricht School of Manage ment. Hier hebben de stagiaires ook een cursus Nederlands ge volgd. De eerste drie weken bij Ahold staan in het teken van de 'carroussel'. Het is de bedoeling dat de junior managers meer te weten komen over de 'ins and outs' van Ahold. Ze brengen be drijfsbezoeken aan het DC in Geldermalsen, aan Marvelo, GVA en gaan op werkstage in Albert Heijn-, ETOS- en Jamin- winkels. Na deze drie weken gaat ieder van hen - onder be geleiding van een senior ma nager - binnen het bedrijf aan de slag. Alle stagiaires worden boven dien bijgestaan door een ma nagement trainee van Ahold. Deze vertrouwenspersoon helpt met vragen en problemen, maar desgewenst ook met het ontdek ken van leuke restaurantjes en het Nederlandse uitgaansleven. Na de eerste 'internship' gaat de groep weer terug naar de Maastricht School of Manage ment voor een collegeblok van drie weken. Hun tweede 'in ternship' bij Ahold start in april. Krongkarn Chuenyen (29) Is één van Ahold's Aziatische stagiaires. Hier achter de snijmachine bij AH-Soendaplein AHOLD FLITSEN JANUARI 1997 BUITENLAND Een Chinese dansgroep wil nog de openingsdans uitvoeren, maar er is geen houden meer aan. Massaal dringen de klan ten de winkel binnen. Allemaal tegelijk. In een minuut is de he le winkel barstensvol. Erik van der Plas, manager Operations, en Kees Postma, manager Buying en Merchandising, fun geren samen met de politie als portier. Als de winkel echt uit puilt gaan de deuren even dicht. Vol is vol. Buiten wachten nog honderden Chinezen. De avond ervoor had Ahold-landenma- nager Johan Dreijer, samen met zijn echtgenote Petra, nog een weddenschap afgesloten over de omzet op de openingsdag: twee maal de normale dagomzet. Maar twee minuten na de ope ning moet de weddenschap al van tafel. Veel te laag inge schat. Shanghai, 18 januari. Al vanaf zeven uur in de vroege ochtend stonden ze er. Honderden Chinezen. Vóór de deur van de TOPS-supermarkt, die die dag z'n deuren zou openen. In Shanghai, de grote Chinese havenstad met 15 miljoen inwoners, net zoveel als in Nederland. Ideetje? In Thailand is het gebruikelijk om persoonlijke hoogtijdagen te combineren met be langrijke ontwikke lingen op het werk. Tijdens de feestelij ke opening op 12 december vorig jaar van de eerste TOPS- supermarkt in Bangkok (Thailand) hingen er aan het openingslint dan ook drie sluiers van evenzoveel bruids paren. De dagen ervoor hadden al zo veel mensen him neus tegen het winkelglas gedrukt. Nieuwsgierig naar wat zich bin nen afspeelde. De bouw van een prachtige supermarkt, in de kleuren rood en geel, waarin je niet alleen rijst en chips kunt kopen, maar ook een ruime keus vers vlees, kip, groente en fruit. Bij Albert Heijn heel ge woon. Maar Chinezen kopen dat tot nu toe op een lawaaie rige, rommelige, soms vuile maar altijd open markt. En nu staat het prachtig gepresen teerd in een schone, ruime TOPS-supermarkt. Bovendien was over die winkel een adver tentie verschenen in de grootste krant van Shanghai, die 7 mil joen inwoners bereikt. Het is alsof je half Nederland uitno digt voor de opening van 1 Al- bert Heijn-winkel. In zo'n win kel wil je weieens boodschap pen doen. Om negen uur speelt de Chine se brassband de eerste liedjes. Over de straat hangen spandoe ken. Voor de auto's is er inmid dels geen doorkomen meer aan. De straat puilt uit van de men sen. Aan de overkant van de winkel hangen de Chinezen over hun balkons en uit hun ra krijgen, is voor de Chinese klant een nieuwe ervaring men. De officiële gasten wrin gen zich tussen de menigte door. Om tien uur begint de ope ningsceremonie. De sprekers namens de Chinese overheid en Ahold houden het zeer kort. Ie dereen begrijpt: de klanten wil len de winkel in. Maai- hoe berg je duizenden klanten op hetzelf de moment in een nieuwe TOPS-supermarkt, die 800 m2 groot is?... Dat kan dus niet. De politie staat klaar om de orde te handhaven, en dan wordt het befaamde rode lint doorgeknipt.

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 5