4- Over Leiden, leiden, lijden en beleid MASSAAL KITTY SECCI: 'BIJNA' VERKOOPSPECIALIST DRUK ©P DE METERS SIEUWNATH MAHADEW: GROENTEMAN FRANK EN MARTIJN, STUDENTEN: Een goede winkel in een te krap huis Er zit sneeuw in de lucht. De mensen lopen weg gedoken in warme jassen met opstaande kragen over het Bevrijdingsplein, Leiden. Aan het plein ligt het winkelcentrum, met AH 1549. In de laatste AH Beste Winkelwedstrijd werd de winkel clusterwinnaar van cluster 105. Reden: hoge motivatie, grote betrokkenheid en een goe de thema-aanpak. Als Flitsen er op bezoek gaat, is het voor hen een topdag, 'want als het koud is, wordt er flink gegeten.' Tlheo Oostdam is hier su permarktmanager. Drie jaar zit hij op zijn post in de Zuidhollandse stu dentenstad. 'Toen ik hier kwam lag het, zeg maar, een beetje op zijn billen. De vorige bedrijfslei der is lange tijd ziek geweest en ja, hoe graag je medewerkers dan ook willen, een beetje lei ding moet er zijn.' Oostdam, 'trouble shooter' en bezig aan zijn twaalfde filiaal, heeft in drie jaar tijd gereorganiseerd en geremodeld. Zijn medewer kers hebben het, zegt hij, zwaar te verduren gehad, maar toen zij vorig jaar clusterwinnaar werden tijdens de jaarlijkse winkelwedstrijd, was hij ape trots. 'Dat mag je opschrijven, ik ben vier weken op vakantie gegaan toen die wedstrijd net van start was. Ik dacht echt: als ik terug ben, is er niks van te rechtgekomen. Maar ik kwam terug en ze stonden nummer één. Ze waren enthousiast, ze zaten vol goede ideeën.' AH 1549 is een moeilijk filiaal. 'Toen-ie acht jaar geleden open ging, was-ie eigenlijk al te klein', zegt Oostdam. 'Er staat veel druk op de meters en er zit gewoon niet meer ruimte in.' Over klandizie heeft de winkel niet te klagen. In de ochtend zijn het vooral de oudere wijk bewoners die hun boodschap pen komen halen, 's middags zijn het de klanten, die veelal afkomen op aanbiedingen als 'Ik stond er verbaasd van dat we die cluster wedstrijd wonnen. Een paar jaar geleden was dat echt nog niet mogelijk geweest. Er is best veel veranderd. Ik zie dat aan mijn medewerkers. Die pakken meer eigen ver antwoordelijkheid. Komen ze naar me toe van: zullen we dit eens laten proeven. Dan zeg ik: ja, als jij dat wil, ga je gang. Ze ne men meer initiatieven. Hoewel leiding altijd nodig zal blijven. Ik bedoel, ik wijs ze toch nog regelmatig op lege vakken. Dat kan na tuurlijk niet. Veel klanten winkelen hier met het lijstje van de Top 10-aanbiedingen in hun hand. Als je je reclames niet hebt, lopen ze naar de klantenservice. Door die zelfstu ring, doordat de afdelingen zelf bestellen, zelf hun zaakjes voor elkaar moeten hebben, heb ik meer tijd om met m'n spullen bezig te zijn. Met presentatie bijvoorbeeld, ja, ik werk hier nu zes jaar, maar ik blijf nog wel even. Dit is een moeilijke winkel, maar dat rennen, vliegen en regelen, dat hoort bij mij. Ik moet niet dénken aan een kantoor baan.' het Bonusbrood voor 99 cent. En 's avonds komen de studen ten uit de flats in de buurt. 'Het is hier beredruk', vertelt de su permarktmanager, die ook weet dat zijn omzet in soepen is ver dubbeld. 'Als het koud is, wordt er nu eenmaal flink gegeten.' De medewerkers hebben de kou aangegrepen om het thema Winter' door de hele winkel te laten terugkeren in displays met winterkost. Zo loopje op de groente-afdeling tegen een pre sentatie van kolen, peen en ui en aan en staat even verderop in de winkel een koek-en-zopie- tent. Het zijn resultaten van de nieuwe weg die Oostdam met zijn team is ingeslagen. 'Zelf sturing', zegt hij. 'Daarmee zijn we al een tijdje op weg. Ik moest noodgedwongen mijn loonsom terugschroeven. Dat betekende minder kader, meer zelfsturing. We zijn van zes AM's teruggegaan naar twee. Dat kan alleen als je medewer kers zelf een stuk verantwoor delijkheid gaan dragen. Meer betrokkenheid, meer creativi teit, meer eigen intiatief.' Oostdam zaagde op een goede dag de bovenkant van zijn broodtoonbank en ging over tot de verkoop van voorverpakt vers brood. Bij de deli deed hij hetzelfde. 'Zo krijg je meer doorstroom. Ik kan me met zo'n assortiment in een winkel die uit zijn voegen barst geen op stoppingen permitteren. En Leidenaren zijn toch al van die winkelaars. Die komen met de hele familie. Waar het, volgens 'Hé hallo, hoe is het? Alles goed met jou? Ik ben iemand van lekker op de vloer. Een paar jaar geleden kon ik AM worden. Ik was al be- Oostdam, om gaat is discipline en een volle, nette winkel. 'We zijn ontzettend gebaat bij WM. Als je zo'n druk op de meters hebt, vallen er snel gaten. Er wordt wat afgespiegeld hier. Zoutjes moeten we op een zater dag drie keer bijvullen. We krij gen twee vers- en kruideniers- warenleveringen per dag. Dat gaat in ldeine porties de winkel in, want ja, we kunnen met on ze ruimte geen containers of gonnen aan de cursus, maar ik zei: laat mij maar alleen de groente doen. Ik zag dat niet zitten hoor. Als AM ben je teveel bezig met problemen oplossen. Die wagen is te laat, die is ziek. Ik hou van het contact met de klant, het zorgen dat de afdeling er goed uit ziet. Op de winkelvloer gebeurt het. AGF is de eerste afdeling als je binnenkomt, het visi tekaartje. En de omloopsnelheid is hoog. Dat heb je wel gehoord zeker. Om de tien minu ten moeten we de sinaasappelen rechttrek ken. Kijk, we hebben een strenge super marktmanager. Als je het negen dagen goed doet, mag het de tiende niet verslappen. We moeten scherp blijven. Wat ik leuk vind, is dingen laten proeven. Sharon fruit. Heerlijk, man. Maar niemand kent het. Het publiek is wat ouder hier, behoudend. Maar als ze het eenmaal geproefd hebben, zeggen ze ja. We doen veel aan presentatie. Zoals het Winter- thema. Dat bedenken we in een groepje van vijf. Elke week of elke twee weken.' pallets in de straten zetten. Dat komt ook door de keuze die we hebben gemaakt: we hebben Houdbaar opgeofferd ten bate van Vers. Vers heeft de toe komst.' Het verhaal van '1549' lijkt een verhaal van roeien met de riemen die je hebt. De 167 stellingmeters zouden het dub bele moeten zijn. Oostdam hoopt dan ook dat hij dit jaar de aannemer mag bellen, voor een broodnodige verbouwing. 'We komen hier omdat deze winkel gewoon lekker dicht in de buurt is. We wonen even verderop in een studentenflat. Veel van ons doen hier bood schappen. De concurrent is gewoon te ver. Zeker met een kratje beugels achterop.' .©fin(«atöö I a-ïf« j AH 1549, Leiden 1064 m2 143 MEDEWERKERS Plaats: woonwijk, met veel studenten en ouderen Sterke punten: volle schap pen, klantvriendelijk, goe de presentaties Wens: snel verbouwen, want te klein AHOLD FLITSEN JANUARI 1997 V.l.n.r. Wendy, Danielle en Simone. 'We doen veel aan presentatie'

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 4