Elfstedentocht en AH-Elf Filialentocht Goed AH-idee? Pak de fax Gall Gal krijgt turbopin 3 'It gietoan!' ELF FILIALENTOCHT BELONING SCHAATSENDE AHOLD'ERS De vertrouwde ideeënbus bleek aan vervanging toe: anno 1996 1997 verzend je een goed idee over de fax. BIJ TIENTALLEN AHOLD FLITSEN JANUARI 1997 DAT WAREN EERDER deze maand de verlossende woor den van Henk Kroes, voorzit ter van de Friese Elfsteden- vereniging: Het gaat door! En inderdaad, we hebben het ge zien. Hoe je in korte tijd een enorm evenement uit de grond stampt. Dat vereist sa menspel en veerkracht. Ook bij Albert Heijn bleken ze daarover te beschikken. Op donderdagmiddag werd be kend dat 'de tocht der toch ten' zou worden gereden, op vrijdag was de logistiek voor zaterdag prima aangepast. Ook verrees op vrijdagavond, bij het plaatsje Witmarsum, een AH-tent die met vele hon derden blikken erwtensoep werd bevoorraad. SAMENSPEL EN VEERKRACHT, die twee zaken zullen we va ker nodig hebben dit jaar. Bij het begin van een nieuw jaar worden allerlei voorspellers geraadpleegd. Ook in ons vak. Wat ze ook aan (onzin nige dingen op te merken hebben; in elk geval is duide lijk dat in een nieuw jaar een paar vertrouwde zaken ge woon doorgaan. Zoals een verdere verscherping van de slag om de huishoudgulden. En dus om de gunst van de klant. Onze buren, vrienden, familieleden. Daarin willen we voorop lopen, door de klant beter te kennen en beter van dienst te zijn dan onze concurrenten. Samenspel en veerkracht dus. Samenspel omdat je het in je eentje niet redt. En waarom zou je ook? Bij Ahold, bij je eigen werkmaa tschappij vind je veel ervaring, kennis en inzet van collega'sin je eigen win kel, bin nen de regio of over de landsgrenzen heen. Ook is veerkracht nodig. Het vermo gen om elke dag optimaal in touw te zijn voor de klantom bewust om te gaan met tijd, geld en kansen. Om tegensla gen, die altijd komen als het net niet uitkomt, op te pakken en te boven te komen. Dan rijden we mee in het spoor van de Friese ijsmeester Henk Kroes met zijn uitroep: Het gaat door! DE SLAG OM DE KLANT gaat door, maar ook de groei van Ahold. Daar zullen ook dit jaar weer veel voorbeelden van te zien zijn. We kunnen groeien doordat we weten wat we willen, we een sterke basis hebben en we vooral goed be kijken hoe we onze miljoenen klanten vandaag en morgen optimaal van dienst kunnen zijn. Een gelukkig en succesvol jaar toegewenst! De hoofdredactie Bij AH in Friesland moest heel wat op touw worden gezet, nadat voorzitter van de Elfstedenvereniging Henk Kroes op donderdag middag 2 januari bekend maakte: 'It giet oan!' Vier Leeuwarder en één Harlin- ger AH-winkel sloten zaterdag om één uur en AH-Franeker bleef dicht. Extra lastig was het dat de winkels maar een dag hadden om hun zaakjes te rege len. Toch werd de belevering van de winkels in Leeuwarden keurig aan de situatie aangepast. 'Alle lof hoe ze in DC Zwolle hebben meegewerkt', zegt clusterma nager Theo Willemse. 'We gin gen ervan uit dat geen vracht wagen op zaterdag de stad in zou komen', legt hij uit. 'We hadden daarom een extra leve ring op vrijdagavond en een tweede extra op maandagoch tend.' De topdrukte zat echter op de vrijdag. 'We draaiden kerstomzetten.' Ronald Schou ten van het hoofdkantoor in Zaandam kwam bovendien op het lumineuze idee om een tent op te zetten waar rijders gratis erwtensoep konden krijgen. Vrijdagavond vertrok de vrachtwagen met tent en erw tensoep naar Witmarsum, onge veer halverwege de route. 'Me dewerkers van de Friese filialen de AH-vlag te zien wapperen.' Een dag na de Friese Elfsteden tocht, konden in het Noordhol landse Den lip klanten en me dewerkers van AH de schaatsen onderbinden voor de Elf Filia lentocht. Drie AH-franchisers en acht AH-filialen uit de Zaan streek en Amsterdam-Noord be kostigden onder meer de koek en zopie die op twee punten langs de 12,5 kilometer lange route gratis kon worden genut tigd. 'Sinds vorig jaar woon ik in Den lip', vertelt eigenaar/be drijfsleider Bert Wiegman. 'Ik heb hier goede contacten met de ijsclub. Zij zorgden voor het uit zetten van de route en voor de veiligheid, wij voor de rest.' Op donderdag en vrijdag deelden de elf filialen stempelkaarten uit aan hun klanten. Weel klan ten vonden het een hartstikke leuk idee', zegt Carina Dekker van AH 1548. 'We waren ze zo kwijt.' De twee koek en zopie- tenten werden bij toerbeurt be mand door roodneuzige AH'ers van de betrokken filialen. Zij deelden in totaal 1500 koeken uit en schonken 450 liter choco mel. De rijders van de Elf Fi lialentocht konden met twee keer stempelen een AH-medail- le in de wacht slepen. 'Als er volgend jaar weer ijs ligt?' vraagt Wiegman. T)an ligt het draaiboekje voor de tocht al klaar.' bleem te hebben getackeld door voortaan te werken met the ma's. Elke drie maanden wordt een nieuw thema geïntrodu ceerd. Vendrig: 'Een ander voordeel is dat de Ideeënfax zo telkens op nieuw onder de aandacht wordt gebracht. Want het nieuwe the ma kondigen we natuurlijk aan. We hopen dat elk nieuw thema het effect heeft: 'hé, daar wil ik ook wel eens over meedenken'.' Mag je nou alleen maar briljan te ideeën faxen die te maken hebben met het thema? 'Goede ideeën, over welk onderwerp dan ook, zijn altijd welkom', be nadrukt Vendrig. Tips, advie zen, kleine ingrepen, handighe den en slimmigheidjes waar je collega's elders in het land "wat mee kunnen'; ze worden allen zorgvuldig bekeken door de Goede Ideeën Fax Commissie. Is jouw idee werkelijk een 'gou we', dan wordt hij natuurlijk doorgegeven aan alle winkels in het land. En uiteraard staat daar dan ook wat tegenover. Dat kan een kleine beloning zijn, maar ook een grote. Dat is afhankelijk van het effect wat jouw tip uiteindelijk kan heb ben. De AH-Elf Filialentocht op zondag 5 januari begon bij Den lip Nico Buiker (I), Rudy Adema en Jan Bova van AH-Harlingen aan de slag in de AH-tent tijdens de Elfstedentocht In navolging van ETOS voert ook Gall Gall binnenkort het 'turbopinnen' in. Vorig jaar had ETOS de primeur van het supersnelle betaalsysteem. Dit jaar krijgen alle Gall Gall winkels een aansluiting. Tegelijk worden alle pin-terminals geschikt gemaakt voor de chipknip. In december werd voor de kerstdrukte een aantal Gall Gall-filialen uitgerust met de nieuwe apparatuur. Hiervoor moest een speciale telefoonlijn worden aangelegd. Die ene lijn vervangt gelijk alle andere die in een winkel worden gebruikt. Vroeger waren er aparte lijnen voor de telefoon, fax, modem, etcetera. Deze ene fijn is sneller en bovendien goedkoper. Gall Gall aan het Christiaan Huijgensplein is een van de winkels die al een maand erva ring hebben met de turbopin. Verkoper Reza de Haan: 'De turbopin? Supersnel en fantas tisch. De klant kijkt wel even. Zo van: o, is de betaling nu al gebeurd? Voor ons werkt het prettig omdat je ook je andere klanten niet lang hoeft te laten wachten.' deelden daar zon 7000 bekers snert uit aan de schaatsers.' Uiteraard reden ook Ahold'ers de Elfstedentocht uit. ETOS- franchiser Wim Dalhuizen uit Epe was van de partij, evenals AH-er Mark Ligthart uit Gro ningen. Mark was ook in 1985 en '86 van de partij. 'Maar deze tocht', zegt hij, 'was absoluut de zwaarste.' Van alle Ahold'ers die zich hebben gemeld bij Flit sen lijkt de Zeeuw Adrie Pro voost de snelste. De 36-jarige slager van AH 1511 in Vlissin- gen startte om acht uur en kwam ruim tien uur later aan op de Bonkevaart. 'Toen ik zes jaar geleden bij AH begon heb ik gelijk gezegd: 'Je kunt altijd op me rekenen, behalve met de Elfstedentocht. Daar moet ik bij zijn. Adrie heeft één herkenba re collega gezien, met AH op zijn muts, en natuurlijk de erw tensoeptent van AH bij Wit marsum. 'Als ik sport kan ik niet eten', verexcuseert de Zeeuw zich. 'Ik heb de erwten soep afgeslagen. Maar ik werd er wel een beetje warm van om Vanaf 1 januari heeft de AH-ideeënbus een nieuw jasje gekregen. Goede ideeën kunnen voortaan per fax opgestuurd worden naar de AH Goede Ideeën Fax Commissie. Elke drie maanden vraagt AH je na te denken over een ander thema. Van januari tot en met maart is dat 'winkelbeeld': hoe kun je 'ver koopbevorderend' sleutelen aan de winkel? Het eerste goede idee (ere wie ere toekomt) staat op naam van de 'Goede Ideeën Fax Commis sie' zelf. Bij hen ging een lamp je branden bij het hoge aantal Gouden Verkooptips (zevenhon derd in totaal!) tijdens de Beste Winkelwedstrijd '96. De oude vertrouwde ideeënbus bleek aan vervanging toe: anno 1996 1997 verzend je een goed idee gewoon over de fax. De commis sie heeft speciaal hiervoor een formulier ontworpen, waarvan een stapeltje in elke AH is be zorgd. Tony Vendrig is clusterma nager in Amsterdam en voorzit ter van de AH Goede Ideeën Fax Commissie. Hij zegt: 'Het aantal ideeën dat jaarlijks bin nenkwam bij de ideeënbus was teruggelopen tot vierhonderd. Het ging daarbij in veel geval len ook niet echt om ideeën, maai- meer om kleine irritaties. De Gouden Tip bij de Winkel wedstrijd gaf een nieuwe im puls. Sommige winkels droegen de praktische tips met tiental len tegelijk aan.' Er bleef nog een klein probleem: 'die goede ideeën gingen over van alles en nog wat: voor ons een hele kluif om te rubriceren.' De commissie denkt dat pro-

Personeelsbladen | 1997 | | pagina 3