4 Als voormalig supermarktmanager en voormalig AH-directeur Krijn Dorsman door de Bijenkorf loopt, gebeurt het niet zelden dat mensen hem vragen: 'Kunt u mij zeggen waar de shampoo staat.' 10 januari neemt 'winkeldier in hart en nieren' Krijn Dorsman afscheid na 38 jaar Ahold. Als ik nu zou moeten starten, zou ik opnieuw voor de retail - de levensmiddelen - kiezen.' DWEILEN OUDE ROTTEN VARKENS 'Vroeger kon je bij een concurrent binnenlopen en denken: daar hebben we geen last van. Dat is over.' KLAPPER KLEINKIND AHOLD FLITSEN DECEMBER 1996 We zijn op bezoek in AH 1006 in de Am sterdamse Helm- holzstraat bij het team van Wim Buis. Een filiaal, Dorsman wèl bekend. Buis en Dorsman zijn oude bekenden; beiden begonnen in 1959 met kruidenieren. In het kantoortje van de super marktmanager zegt Dorsman: 'Mijn Albert Heijn-tijd zit er dan wel op, maar ik zit natuur lijk wel voor de rest van mijn leven met een beroepsdeforma tie. Ik kijk niet als een gewone klant, maar altijd: 'Goh, wat knap dat ze dat ruimtepro bleem zó hebben opgelost', of: 'wat verkeerd dat ze zus of zo doen'. Ik heb er nul begrip voor als m'n bestelling er de volgen de dag niet is. Als je als AH hoofdleverancier wilt zijn van je klanten, moet je dat waarma ken.' Dorsman knikt: 'De prak tijk is harder dan vroeger. Er zijn geen waardeloze concurren ten meer. Vroeger kon je nog wel eens bij een concurrent op de hoek binnenlopen en den ken: daar hebben we geen last van. Dat is over, en daarom moet alles nu perfecter. Als je open bent van 8 tot 8, moet je niet open gaan om 8.03 uur.' Dorsman begon in 1959 bij AH, in de Rotterdamse 'AH Groene Hilledijk'. Met een diploma van het chique instituut Nijenrode op zak, had de jonge Krijn zijn zinnen gezet op een carrière in de winkel. 'Beginnen deed je ge rust niet als supermarktma nager' zegt hij. 'Mijn baas Joop Schot liet me vloeren dweilen. Het was een soort ontgroening. Als je het niet goed deed, zat je er extra lang aan vast.' De stu die was dan wel klaar, maar ei genlijk wist Dorsman, naar ei gen zeggen, niks. 'In die bedie ningswinkels sneed je de vlees waren zelf en woog je suiker af uit een baal van 50 kilo. Stond ik daar 'te winkelen' met een meissie dat veel meer van sui- kerverpakken wist dan ik. Ze ker, ze zei meneer tegen mij. Maar ik zei juffrouw tegen haar. Begin zestiger jaren zat het 'u' er nog stevig in.' Toch zegt Dorsman nergens zoveel te hebben gelachen als juist in de oude bedieningswinkels. 'Je stond daar met een man of zes de mensen te helpen, dus je had onderling, maar ook met de klant, een heel intensief con tact. En dat werd dan gekruid met de Rotterdamse, en later de Amsterdamse humor!' Inmiddels bedrijfsleider, keek Dorsman in 1963 vergeefs uit naar een grotere wankel. Wel was er een plek vrij op het hoofdkantoor, als tussenper soon tussen de productiebedrij ven en Albert Heijn. Dorsman koos eieren voor z'n geld en ac cepteerde de functie. Die hem eigenlijk heel goed bleek te lig gen. 'We maakten toen veel pro ducten waar, om het maar eens mild uit te drukken, niet zoveel markt voor was.' De twee oude rotten Buis en Dorsman lachen. Beiden herinneren ze zich de ananasblokjes en de Oscar, AH's eigen Marsreep. Weer ern stig zegt Dorsman: 'Er zijn toen best wat moeilijke gesprekken geweest. Maar ik had in mijn hoofd: Wat wil de klant? Dat moeten we maken.' In 1970 mocht Dorsman zich senior Merchandiser Kruide nierswaren noemen, tien jaar later commercieel directeur van Albert Heijn. 'Maar ik ben nooit weggeweest uit de winkel', benadrukt hij. 'Ik heb er telkens vanuit andere hoeken naar gekeken, dat wel. Maar voor mij is AH dé winkel.' 'Eigenlijk', vindt Dorsman, 'hebben de win kel van 1996 en die van 1960 het belangrijk ste gemeen. De goede AH-win- kels hebben zich altijd ge richt op de klant. Kijk naar de over gang van bedie ning naar de zelfbediening en supermarkten. Voorheen kwamen halve var kens en complete boerenkools truiken naar de filialen. In de ruimtes achter de winkel werd dat door een legertje medewer kers bewerkt. De centrale sla gerij bestond nog niet en grote winkels hadden gauw tien sla gers in dienst. In één klap wer den AH-winkels 100 procent zelfbediening. En omdat er al- tijd naar de klant wordt geluis terd, kwamen sommige bedie ningsafdelingen toch weer te rug. Er kwamen later ook as- sortimentsgroepen als zuivel en brood bij. Aanvankelijk ver kochten we dat helemaal niet.' En dan nemen verkoper Michael Ju en aankomend ver koopmanager Jos Reitz de voor malige AH-directeur de winkel in. Wat is de erfenis van Dors man? Dorsman scant de schap pen, keurt displays, knikt goed keurend of schudt zijn hoofd. Wordt het hier nou net zo als op het Haarlemse Soendaplein', vraagt Jos op de man af. 'Dat denk ik niet', zegt Dorsman. "Wat je hier straks wèl meer zult zien zijn gemaksproduc ten, kant-en- klaarmaaltij- den, nog meer voorgesneden groente. Vroe ger had je om deze tijd van het jaar kool, kool en nog een kool. Nu kun je krijgen wat je wilt.' De AH-ers knikken. 'En de openingstijden, denkt u dat we naar de 24 uurs opening gaan, zoals in Amerika?' 'Alsje blieft', schrikt Dorsman.' Dat zou ik gek vinden. Op koopzon dag open, oké. En tot acht uur open is een geweldige klapper. Maar ik denk niet dat de klant is geïnteresseerd in 24 uur per dag.' Hoopvol vraagt Jos: 'Kunt u niet nog een paar jaar aan blijven?' Terwijl het drietal door de winkel slentert, komt de dis cussie op flexibiliteit. 'De jonge ren weten niet beter', zegt- Jos (40). Maar voor ons 'ouwe knar ren' is het best moeilijk. Het tempo gaat omhoog, er wordt een hoop van je gevraagd.' Dorsman is onverbiddelijk: 'Je moet meeveranderen', vindt hij.' Flexibele werktijden bij voorbeeld, je komt ze overal te gen, en het wordt alleen maar méér. Zelf ben ik zonder compu ter opgevoed. Ik heb extra moeite moeten doen om dat ding te snappen. Het is niet an ders. Overigens vind ik ook, dat het hoofdkantoor op dezelfde uren bemand moet zijn als de winkels. Als die ondersteuning nodig hebben, moet je die kun nen geven.' De AH-man vindt het moeilijk om aan te geven wat nou zijn leukste jaren, z'n mooiste taak is geweest. Ook van zijn laatste twee jaar als president van As sociated Marketing Services (AMS) dat onder meer verant woordelijk is voor de Euroshop- perproducten, heeft hij geen spijt. 'Dat was goed in het ka der van het afbouwen', zegt hij. Voor mij straks geen 'zwart gat'.' Elke fase in zijn werkende leven heeft eigen speciale mooie kanten. Privé trouwens ook. 'Mijn vrouw en ik hebben nu ons eerste kleinkind. Daar ge niet ik met volle teugen van. Ik ben niet zo iemand die alsmaar terugkijkt, ik pak het maar zo als het komt. We zien wel!'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 6