500 AK'ers kijken de koks op de vingers VAN T SCHAP Culinaire reis door de Kerst AllerHande CREATIEF IETS BIJZONDERS GRAPPEN PANETTONE CAKE KERSTTHEE KERSTKALKOEN AHOLD FLITSEN DECEMBER 199i 9, 10,11 en 12 december organiseerde het Servicemanage- ment van de Vers Centrale Zoetermeer, samen met het Bedrijfschap Slagersbedrijf, voor het tweede jaar een cu linaire reis door de Kerst AllerHande. Van alle AH-win- kels in de clusters 111, 112 en 113 waren afgevaardigden uitgenodigd en pakweg vijfhonderd liefhebbers kwamen naar Rijswijk. Hans Rustwat van het AH Servicebureau: 'Proeven en zien bereiden: daar steek je een hoop van op.' Elke avond verspreidden de AH-ers zich over de vier lokalen die in het Rijswijkse 'Slagers huis' voor de demonstraties wa ren vrijgemaakt. Vanuit de schoolbankjes keken ze toe hoe een kok in een half uur een deel van een AllerHande menu be reidde. Het ging om een vier gangenmenu en elke gang werd klaargemaakt door een andere kok. Op 9 december waren Regina Hoogakker, Letty Struyk, Jur- gen Brooshooft en Ben de Jonge van filiaal 1411 uit Capelle aan den IJssel van de partij. Allen geïnteresseerd in koken, maar met name Ben spant de kroon. Hij is zo'n beetje de 'culinaire man' van de winkel. Hij ver zorgt bijvoorbeeld het dagmenu ('a f 8,95, elke dag wat anders') en heeft onlangs een door Al- bert Heijn gefinancierde kook cursus afgesloten. 'Zes lessen', glundert hij, 'waarin van alles langskwam. Van snijtechnieken tot wijn en kaas.' Het is aan Ben welbesteed. 'Ben is creatief met koken', knikt collega Letty. Hij wordt ook de assistent van de eerste kok - Siete Roffel - een echte 'geinponem'. Samen met Ben, die ook van wanten weet, 'kletst' hij het voorgerecht (Me lon au jambon) en een rucolasa- lade in elkaar.' 'Wat ik met deze avond ga doen? Eerst maar eens naden ken wat ik eigenlijk heb ge daan', verzucht Ben later, na dat hij gefotografeerd is voor Flitsen en gefilmd voor het AH TV-joumaal. 'Maar we hebben binnenkort een koopzondag in Capelle en dan willen we toch iets bijzonders doen. Misschien maken we wel een onderdeel van dit menu klaar.' Letty die ondertussen de soep keurt, wikt en weegt. 'Een goede presenta tie verkoopt', weet ze. Zelf werkt ze bij de Deli, waar ze onlangs carpaccio, flinterdun gesneden vlees, presenteerde. 'Met het re- Ben de Jonge van AH-Capelle aan den IJssel assisteert kok Siete Roffels tijdens de eerste kookavond, op 9 december. De avonden werden georganiseerd door het Servicebureau van Verscentrale Zoetermeer cept erbij raak je het zó kwijt, ookal is het niet goedkoop.' Hans Rustwat en Joop Kuiper, organisatoren van de culinaire avonden, kijk toe hoe de koks (drie zijn van het Bedrijfschap) al grappend uitleggen wat ze doen. Hoe hanteer je veilig een mes, welke ingrediënten ge bruik je: van alles komt langs. 'Onze taak, vanuit het Service bureau, is de begeleiding van fi lialen,' legt Rustwat uit. 'Hoe j verkoop je nou verse producten, wat kun je zoal doen met vlees? We doen er alles aan om de af stand tussen de Verscentrale en I de winkels te laten verdwijnen. Als je elkaar kent, weet je beter hoe je elkaar kunt helpen. Want laten we wel wezen: al onze inspanningen staan na tuurlijk in het teken van een vermeerdering van omzet. Méér kennis, een betere samenwer king, dragen daartoe bij. Cur- sussen als deze? Daar doen mensen veel warenkennis op. Bijna zonder dat ze er erg in hebben. Vorig jaar merkte ik bij verschillende deelnemers dat ze in de winkel makkelijker kon den adviseren. Je hebt de ge rechten zien bereiden, en je hebt het geproefd. Maar wat heel belangrijk is: mensen mer ken dat ze niet zomaar 'werk' hebben, maar een vak.' Als het aan Jamin ligt, ontketent zich rond de jaarwisseling een rage rond de Panettone cake. *Een cake die oor spronkelijk komt uit de streek van Milaan, maar die inmiddels in heel Italië veel wordt gegeten', zegt pro- ductgroup manager Lex Verborg. T)e Italianen geven elkaar zo'n cake in fraaie geschenkverpakking als geluk wens voor het nieuwe jaar. Een echte traditie.' De cake wordt gemaakt met eersteklas ingrediënten, waaronder ge- corifijte vruchten en rozijnen, en ver eist een bakproces waarbij het deeg tweemaal moet rijzen. 'Daardoor blijft de cake luchtig en kun je hem langer bewaren. Je hoeft hem dus niet op nieuwjaarsdag meteen op te eten. De vraag is natuurlijk of je er vanaf kunt blijven', zegt Ver borg. 'Het leuke is dat we deze cake in een nos talgisch geschenkblik verpakken. In Italië is dat een echt verza melobject. Ik denk datje voor zo'n blik alleen in de winkel zo'n twintig gulden betaalt, wij ver kopen het blik mét cake voor f 19,95. Het is een origineel ge schenk dat prima op tafel past bij het ontbijt, bij de koffie of even tussen door. Een tip: als je 'm op warmt en er een toefje ad vocaat opdoet, is -ie 't lekkerst!' Vanaf week 49 verkoopt AH kerstthee in sfeervolle verpakking. Een doosje met twintig éénkops-zakjes kost f2,29. 'De smaak van deze thee, een mix van kruidnagel, laurier en jeneverbes, past perfect bij het kerstgevoel', zegt Sipko Dijkstra, accountmanager bij Marvelo. 'De afgelopen jaren is theedrinken weer populair, vooral speciale thee doet het bijzonder goed. Met deze kerstthee zijn we wéér een nieuwe weg ingesla gen. Het is misschien wel de complete ring van het kerstgevoel. Naast de boom, de ballen, het brood en de kran sen koop de consument ook thee die bij de kerstdagen hoort.' In een speciale dis play in de AH-super- markten staat naast de kerstthee ook een fraaie assortiments doos met zes ver schillende soorten thee uitgestald. 'Het gaat om Engelse thee, Ceylon, Earl Grey, Bosvruchten, Mango en Citroen', legt AH-category manager Erik Lee- beek uit. 'Van elke smaak zitten er tien éénkops-zakjes in de doos, één doos kost f7,95. Het is een ar tikel waarmee je met de kerstdagen de thee op feestelijke wijze kunt presen teren, maar dat het ook uitste kend doet als kerstcadeau. Bo vendien kunnen onze klanten op deze manier proeven van verschil lende soorten AH-thee.' Over lekker gesproken: van 21 decem ber tot de kerst verkoopt AH verrukke lijke kerstkalkoenen. 'Het is een tradi tioneel gerecht dat oorspronkelijk uit Engeland komt', zegt Rik Louwman, AH-categorymanager. 'Ze zijn hartstik ke vers en slechts vijf dagen in onze supermarkten te koop. De kalkoen is een tijdje uit de belangstelling geweest, maar is nu weer flink in opkomst. Vo rig jaar verkochten we zo'n 15.000 stuks. Voorverpakt verkopen we steeds meer kalkoenfilet, steeds meer mensen herontdekken de bijzondere smaak. Het verschil met kip? Ikzelf vind dat een kalkoen meer smaak heeft, kip moetje eigenlijk altijd kruiden. Maar een versgebraden kalkoen is natuurlijk het lekkerst en hoort bij elk kerstdiner op tafel te staan. Je kunt 'm op allerlei manieren vullen. Met gekruid gehakt, kastanjes, er zijn veel verschillende re cepten.' De kerstkalkoenen van AH zijn verpakt, kosten f 10,98 per kilo en wegen per beest zo'n 2 tot 2,5 kilo.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4