Na koffie ook banaan van Max Havelaar bij AH Eerste franchisers De Tuinen doen het uitstekend %URF£ND OP HET NET KOM JE AHOLD TEGEN Oké is eerlijkeerlijk is oké Laatst schreef een mevrouw: 'Ik ben geen klant meer bij AH, maar als u Max Havelaar bananen gaat verkopen, kom ik weer terug.' NET ZO KROM NIEUWE KLANTEN MES TOPDROCISTEN 'Als een franchiser het goed doet, kan hij er een flink belegde boterham aan overhouden.' AHOLD FLITSEN DECEMBER 1996 In week 47 kwam de eerste scheepslading bananen met een Max Havelaar-keurmerk ons land binnen. Met dat keurmerk wil de organisatie Solidaridad, initiatiefne mer van Max Havelaar, aangeven dat zowel de teler als het milieu beter af is met deze bananen. Albert Hcijn is één van de zes Nederlandse supermarktketens waar de banaan te koop is. Ondanks dat AH over een derde van de totale aanvoer kan beschikken, blijkt dit onvoldoen de te zijn om aan de huidige vraag te voldoen. 'De Oké-banaan past prima in ons 'Aarde en Waarde'-pro- gramma', zegt Hans Vet, cate gory manager AGF. 'Door de kleinschaligheid van de projec ten in Ghana en Ecuador is So lidaridad erin geslaagd het ge bruik van bestrijdingsmiddelen aanzienlijk terug te brengen. Daarnaast zijn met een deel van de opbrengst de sociale om standigheden aanzienlijk verbe terd. Ook met Dole, de leveran cier van onze 'gewone' bananen, praten we over deze aspecten. Het initiatief van Solidaridad kan zo'n proces, dat dus ook al door Dole in gang is gezet, een extra duwtje geven.' De Max Havelaar-banaan is wat duurder dan de Dole- banaan en veroorzaakt daar door een praktisch probleem. Ze liggen naast de Dole-bananen en zien er vaak net zo geel en net zo "krom uit. 'Op de weegap- paratuur hebben we wel onder scheid gemaakt, maar klanten komen toch regelmatig met ver keerd geprijsde bananen bij de kassa', zegt Vet. 'Ik heb er bij Solidaridad op aangedrongen meer Oké- en Max Havelaar- stickertjes op de kammen van de bananen te plakken. Zolang dat niet het geval is, is het han dig ze in de winkel voor te prij zen.' AH verwacht dat de verkoop van de Max Havelaar-bananen enige invloed zal hebben op de verkoop van de Dole-bananen. 'Maar', zegt Vet, 'een assorti mentsuitbreiding als deze bete kent vooral dat we nieuwe klanten zullen trekken. Laatst schreef een mevrouw mij: 'Ik ben geen klant meer bij AH, maar als u Max Havelaar-bana nen gaat verkopen, kom ik weer terug!' Albert Heijn verkoopt ook koffie met het Max Havelaar-keur merk onder de naam Cafe Ho- nesta. De Tuinen zijn sinds 1991 onderdeel van Ahold. Je vindt er 32 in Nederland en zes in België. Vorig jaar startte het bedrijf met franchising. Voor de betrok ken ondernemers een uitdaging, voor De Tuinen een uitstekende manier om de winkelketen te versterken en in de nabije toekomst verder uit te bouwen. Hans en Bep Jonker hebben de De Tuinen-primeur, wat betreft franchising. 'Sinds 1 juli run ik De Tuin van Assen', zegt Hans. 'Een paar jaar terug had ik een eigen cadeauwinkel, maar dat was niet echt wat ik wilde. Ver volgens ben ik ruim twee jaar bedrijfsleider geweest van De Tuin van Zwolle. Maar ik wilde meer, ik wilde de spanning van het zelf ondernemer zijn voelen. Samen met m'n zus was ik al een tijdje op zoek. En eerlijk ge zegd hadden we al iets op het oog toen Fons van der Leen on ze interesse peilde voor De Tuin van Assen. De Tuinen sprak ons van alle drogisterijen het meeste aan. De formule vind ik prachtig. We hebben hier wel het assortiment naar onze ei gen ideeën aangepast, er zijn producten toegevoegd die hier eerst niet verkocht werden. En we hebben de winkelindeling 'omgegooid'. Na vijf maanden zien we dat het goed gaat; meer Bij de introductie van de Max Havelaar banaan kon je bij AH Soendaplein in Haarlem je haar kleurig laten invlechten Broer en zus Hans en Bep Jonker uit Assen hadden de primeur van De Tuinen franchising omzet, meer klanten. Het voor deel is dat we het met z'n tweeën doen. Mijn zus Bep of ik, een van tweeën is altijd in de winkel. Kijk, als er nu een klant wegloopt, voelen we dat meteen in onze portemonnee. Je wordt dus alerter en creatie ver, je gaat dingen combineren. Lege flessen aanbieden is leuk, stop je er iets in dan wordt het artikel leuker en verkoopt het beter. Da's nou ondernemen.' Ondernemers in de drogisten branche, maar ook het eigen personeel in de bestaande win kels wordt de kans geboden een eigen Tuin te runnen. 'Twee be drijfsleiders, in Assen en Leeuwarden, hebben de stap naar franchising al gemaakt en ze doen het uitstekend', zegt manager Franchise Fons van der Leen. 'Een derde franchiser, Francis Kort-Piekar, is net be gonnen in Leiden en in januari gaat de vierde van start. Het mes snijdt aan twee kanten. Wij profiteren van het onderne merschap van de franchiser, zijn kennis van de lokale markt en eventueel de lokatie waar hij zelf mee op de proppen komt. Daarmee verstevigen we onze formule, wordt de naamsbe kendheid groter en gaan omzet en winst omhoog. In ruil daar voor bieden wij ondersteuning, een uitgekiend assortiment, centrale inkoop, lage prijzen, vakkennis, de winkelinrichting en de presentatiematerialen. Als een franchiser het goed doet, kan hij er een flink beleg de boterham aan overhouden.' De doelstelling van De Tuinen voor eind 1998 is pretentieus: 55 filialen. 'Franchising speelt daarin een zeer belangrijke rol', aldus Van der Leen. 'Er zijn al vergaande contacten met zowel een aantal Tuinen-medewer- kers als enkele zelfstandige on dernemers van buiten het be drijf. We zoeken topdrogisten met ondernemersgeest. Daarin zijn we best kritisch. En uitein delijk gaat het om de ideale combinatie tussen franchiser én winkellokatie. Voor volgend jaar ziet het er nu al veelbelo vend uit. Ik denk dat we eind 1997 zo'n zestien nieuwe fran chisers kunnen begroeten.' Beschik je over een computer en een modem (een apparaat dat je computer met het telefoonnet ver bindt), dan kun je alles over Ahold lezen op Inter net. Internet (ook wel World Wide Web, de Infor matie Supersnelweg of Cyberspace) is gebaseerd op een eenvoudig principe: computers die door een wereldwijd netwerk van telefoonlijnen met elkaar verbonden zijn. Om Ahold te vinden, typ je het adres van Ahold's website (Ahold's eigen plek op Internet) in. Het adres is als volgt: http://www.ahold.nl. Dit adres wordt ook wel URL, Uniform Resource Locator, genoemd. De URL is de standaard manier waarop informatiebronnen op Internet gevonden worden. Http is de afkorting van Hyper Text Transport Protocol, de technische eisen die gesteld worden aan het transport van documenten over Internet. De afkorting www staat voor World Wide Web. World Wide Web is in mei 1991 in gebruik genomen. Voordat WWW er was, was vrijwel alle communi catie op Internet tekst-georiën teerd. WWW werkt met plaat jes ('iconen'). Je klikt de iconen aan en dan ga je verder naar de volgende informatiebron (op de zelfde computer, of op een com puter in een heel ander land). Je kunt kriskras door alle infor matie heen. Omdat het kriskras kan, heeft het de naam 'web' (van een spinneweb) gekregen. Omdat het geen grenzen kent, is er 'world wide' voor gezet. De laatste letters van het adres wijzen op het land: nl voor Ne derland. Tik je dit in, dan kom je eerst op Ahold's 'homepage'. Dit is een soort etalage van waaruitje toegang krijgt tot alle andere onderdelen van Ahold's web si te. Hier vind je de meeste re cente informatie over Ahold's wereldwijde activiteiten.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 11