GULDEN 'Een restaurantkat?! dat zou in Amerika niet kunnen' 'Wij hebben in Amerika maximaal vier weken vrij per jaar: that's it' Amerikanen op bezoek in Nederland ZO KLEIN BACTERIËN KLEINER MAGAZIJN RUILEN? AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1996 spoeld.' Hij kijkt eens goed naar de Nederlanders: die zien er evenzogoed gezond uit. "Maar', verklaart hij, !wij weten alles over bacteriën en bijbehorende ziektes. Dan stel je steeds hoge re eisen. Ook aan de winkels trouwens. Die moeten brand en brandschoon zijn Eén pro bleem door verkeerde hygiëne en je winkel is bankroet!' We zouden jullie 'scrobby'. de schoonmaakrobot van het Soen- daplein, wel willen hebben', lacht Beth Ann. Waar ze ook versteld van ston den? Het systeem dat jullie ge bruiken met de winkelwagen tjes waarin je een gulden doet', zegt Beth Ann. 'Dat zou bij ons niet werken. Mensen zouden het ervaren als een gebrek aan service. Bij Edwards worden ten eerste alle boodschappen voor de klant ingepakt, en als ie mand zijn karretje wil gebrui ken om de boodschappen naar zijn auto te brengen: da's prima. We hebben er een mannetje voor die de karretjes verzameld en weer terugbrengt.' Hugo Goet, FMA bij AH Osdorp mijmert: 'Jullie klantenservice, die zouden we moeten kunnen overnemen. Wij vinden service óók heel belangrijk, maar verge- 'Winkelwagentjes Dat zou bij ons met statiegeld? niet werken' Henk van Zanten (r) met de Amerikanen in zijn Zaanse DC Natuurlijk wa ren ze ook in Volen- dam. Maar voor het Keith, 'is grandioos. Door de di recte verbindingen met het DC en met sommige fabrikanten kan heel functioneel worden be steld. Onze versbestelling plaatsen we een week van te voren!' 'De Amerikaanse win- Een jaartje geleden bezochten zo'n duizend Nederlandse collega's in eigen tijd en op eigen kosten de Amerikaanse winkels. Nu brengen groepjes Amerikanen een tegenbezoek. Op maandagavond 21 oktober ontmoetten 19 Amerikanen en drie Nederlandse winkelmensen elkaar in een Haarlems restaurant. Terwijl de soep wordt opgediend, gaan de verhalen over tafel. Hans Greve (r) in gesprek met Don Coulombe: 'Voor een poosje ruilen van winkel?' kels die nieuw worden ge bouwd, hebben een veel kleiner magazijn', weet Dave Lederach, store manager bij Giant. Zijn winkel in Easton is juist met 9000 m2 vergroot tot ruim 17.000 m2. "We zijn gewend veel voorraad achter de hand te heb ben. Wat er op dat gebied moge lijk is, hebben we in de Albert Heijn-winkels gezien.' Wat denken de Amerikanen: zou de winkel aan de Ekster laan in Haarlem (300 m2) een toekomst kunnen hebben in Amerika? Don Coulombe, die een Stop Shop-winkel in Wy oming runt, lacht. 'Zó klein? Dat zijn bij ons alleen de win kels bij bijvoorbeeld pompsta tions.' Weer serieus: 'Het assortiment komt misschien overeen, maar bij de kleine AH-winkel kun je duidelijk zien dat het een 'up scale', een 'betere' winkel is. Qua klasse neigend naar onze Amerikaanse delicatessewin kel.' Onder de tafel nestelt een enor me poes zich gezellig op de voe ten van Dave Lederach. Ver baasd licht hij het tafelkleedje op: 'What's that?' Als hij de res- taurantkat in het oog krijgt, zegt hij: 'In Amerika zou zoiets niet kunnen. Dieren in een res taurant: 'no way', niet hygië nisch. Gisteren hebben we ons biertje geweigerd in het café.' Verontwaardigd: 'De glazen werden maar in één bak ge- Op het Soendaplein krijgen de Amerikanen een rondleiding. Van rechts naar links: Dave Lederach, Scot Finn, Keith Buscemi en zijn vrouw Beth Ann, Don Coulombe, en naast de gids: Sharon en Sammy Heller werk gingen de Amerikaanse Ahold'ers op be zoek bij het distri butiecentrum Zaandam en bij de AH-winkels Soendaplein, Gelderlandplein en de Haarlem se Eksterlaan. Waren de Ameri kanen onder de indruk? Store manager Keith Buscemi van Edwards in Princetown vindt: We konden in jullie winkels zien waar de vernieuwingen in onze winkels vandaan komen.' Zijn vrouw Beth Ann, die zelf hoofd Kassa en Klantenservice een Edwards-winkel is, knikt: 'De kant- en-klaarmaal- tijden bijvoorbeeld, die komen nu ook steeds meer bij ons in de winkel.' Keith is wel vóór Nederlandse ideeën. 'Het systeem dat jullie gebruiken om te bestellen', zegt leken met Amerika zijn we toch nog erg gericht op het product.' Keith: 'Als er een klant naar mij toekomt die product X zoekt, ga ik het desnoods aan de andere kant van de stad voor hem ha len.' 'Dat bedoel ik', zegt Hugo. Voorzichtig polst Keith bij zijn buurman, Gerard Kaminara uit Heemskerk: 'Hebben jullie ser vice op de werkvloer?' 'Natuur lijk', knikt deze heftig. 'Het is alleen minder in het oog sprin gend dan bij jullie.' De store managers begrijpen dat het met de hoeveelheid vrije dagen in Nederland wel snor zit. Wij hebben maximaal vier weken per jaar', zeggen ze, een beetje spijtig. 'That's it.' Ze zou den best een poosje met hun Nederlandse collega's willen ruilen. 'Nou, zegt Hans Greve van de Zaanse Vermiljoenweg, 'dat is goed. Ik zou best een poosje een Amerikaanse winkel willen runnen. Een stage is ook goed. Want je gaat wel op be zoek, maar hoe alles nou pre cies werkt, daar kom je toch pas achter in de praktijk.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 9