Ahold gaat samenwerken met Braziliaans bedrijf 'DE MARKT IS EEN BELANGRIJKE CONCURRENT' f EEN TYPISCH TROPISCH GEURTJE TOP 4 Collega Zhang Yi uit Shanghai: gt BERICHTEN UIT JAKARTA: VELE HANDEN... NUMMER 1 VERBOUWING bf/S-, bomci AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1996 BUITENLAND Vervolg pagina 1 De toekomstige Braziliaanse partner van Ahold, Bomprego, is een familiebedrijf. De Bom- preco-winkels staan voorname lijk in de Recife-regio, waar ook het hoofdkantoor staat. Recife is een dichtbevolkte kustregio. Er wonen 40 miljoen mensen, wat 28 procent is van de totale bevolking. In de grootste stad van de regio, Salvador, wonen 2,1 miljoen mensen. De econo mie in Brazilië, maai- vooral in Recife, vertoont een opgaande lijn. Tot enkele jaren geleden lag dat anders. Dat zie je nog te rug in de winkels, waar- soms bijna zeventig kassa's op een rij staan. Als een paar jaar terug de lonen werden uitbetaald, was er namelijk een rush op de win kels. Iedereen kocht gelijk voor een maand in. De inflatie was zo groot - 930 procent in 1994 - dat je zeker wist dat je Brazili aanse 'Real' (R$) op het eind van de maand een stuk minder waard zou zijn. Dankzij een ri goureus regeringsplan daalt de inflatie met reuzenstappen (in flatie 1995: 25 procent). De hypermarkten en super markten van Bomprego zorgen op dit moment samen voor 90 procent van de inkomsten. Bij de hypermarkten kun je een keur aan food- en nonfoodpro- ducten kopen. Bij 'non-food vind je bijvoorbeeld textiel en huis houdelijke apparaten. Food plek heeft hij, zoveel hij kon, de onderhandelingen over een sa menwerkingsverband met Ahold gevolgd. 'Ik ben in die tijd ook in Nederland geweest en sindsdien heb ik echt uitge keken naar de samenwerking', zegt hij. 'Pas als je in Neder land bent, zie je goed hoe Ahold werkt.' Zhang ziet ook wel dat er grote verschillen zijn tussen Nederland en het Chinese Shanghai. "We moeten hier hard aan de slag om onze doe len te halen', zegt hij. 'En we zullen wel niet meteen resul taat zien. Op dit moment zijn we nog niet zo nadrukkelijk aanwezig in de Shanghai retail als we zouden willen.' Zhang weet: 'Zo zal het een hele Sinds 1982 geeft Bomprego een eigen creditcard uit, die onlangs is gecombineerd met het kiantentrouwprogramma 'BomClube'. Sinds drie jaar kan de klant met de Bomprego-creditcard ook in 16.000 andere winkels in noordoost-Brazilië betalen. Olga de Jong woont sinds maart met man Piet en kin deren Jolien, Pirn en Coen in Jakarta. Piet werkt er voor Ahold, de kinderen gaan er naar school en Olga zet er het huishouden op poten. Boodschappen doen in Jakarta: daar moet je een paar uur de tijd voor nemen. De komst van Ahold-mensen naar Jakarta zorgde voor de no dige opschudding binnen de Ne derlandse gemeenschap. 'Wan neer gaat de eerste Albert Heijn open?' was een veelgestelde vraag. En ik maar uitleggen: 'In Jakarta komen lokale super markten.' De teleurstelling was groot. Er is veel nostalgie over drop, een boterham met kaas of AH pindakaas, Perla mild koffie en Hollandse vla of yoghurt. Ook roept iedereen meteen om Air miles! Het dagelijks leven is hier to taal anders. Hoezo snel je bood schappen doen? Dat is een be zigheid waarvoor je in Jakarta een paar uur de tijd moet ne men. Vooral nu de regentijd is aangebroken staan sommige straten blank en het verkeer hoopt zich nog meer op dan ge woonlijk. Eenmaal in de super markt, valt-ie niet tegen: je kunt er bijna alles van een "Eu ropees boodschappenlijstje' vin den. Weliswaar duurder dan in Nederland, maar toch.... Natuurlijk kun je hier ook over al langs de weg eten kopen. Dat is ontzettend goedkoop maar niet zonder risico. Meestal moet je daarna 'iets vaker' de wc be zoeken! Op naai- de supermarkt dus. Het is in en om de winkels wel even wennen aan de geuren. Meestal vind je de winkels in Olga de Jong drukbevolkte woonwijken waar veel vuilnis gewoon op straat wordt gedeponeerd en veel rio len nog 'open' zijn. Denk daar de talloze vis- en eetkraampjes bij en je hebt een typisch tro pisch geurtje! Ratten zijn dan- ook openlijk aanwezig. Als je de winkel binnengaat, stap je in een wolk van mottenballen, die in vele soorten en kleuren te koop worden aangeboden. De Indonesiërs bestrijden de mot met hand en tand, en dat ruik je, ook aan henzelf. In de winkel struikel je bijna over de medewerkers die overal zitten, hangen of een dutje doen. Vele handen maken het werk kennelijk erg licht. In de luxe shoppingmalls wandelen de rijke Indonesische dames daar tussendoor, met in hun kielzog kinderen en kinder meisjes. Zelf ga ik liever naar de gewone warenhuizen. Daar is het genie ten! Iedere handelaar spreekt je aan: 'Madam, wat geeft u voor deze prachtige stof?' Natuurlijk beginnen zij hoog bij het zien van mijn blanke hoofd. Met ste vig afdingen kun je er goed te recht en van je aanwinst maakt de kleermaker even verderop fraaie maatkleding. Voor een zacht prijsje! klus worden om vlees en groen ten tegen een goede prijs aan te bieden in de supermarkt, en toch winst te maken. Nu is de kwaliteit minder goed en de prijs te hoog, vergeleken met de markt. En die markt, die vind je hier overal. Pas als je met het aanbod van vlees en groente goed zit, heb je een complete su permarkt, zoals Albert Heijn in Nederland.' 'CVIC heeft een hoop kennis in huis over technologie. Zo is CVIC is bovendien verbonden met het ministerie voor techno logie. En natuurlijk brengt CVIC een lange ervaring mee op het gebied van retail in Chi na. Aan de andere kant', weegt Zhang af, 'heeft Ahold weer een voorsprong in retail manage ment, en is op haar gebied be kend over de hele wereld. Ahold Zhonghui', besluit Zhang, 'wordt nummer één in Shang hai.' Zhang Yi: 'Grote verschillen tussen China en Nederland zorgt voor de meeste omzet. Op de grote afdelingen koop je on der meer vers fruit, delicates sen, vis, vlees en vers gebak ken brood. De supermarkten zijn zelfbedieningswinkels met een uitgebreid assortiment le vensmiddelen. Bij de top 4 van populaire pro ducten horen melkpoeder, ge droogd vlees en rijst en bonen. Rijst en bonen zijn in Zuid-Ame rika wat de aardappel voor de Nederlander is: melkpoeder en gedroogd vlees zijn populair, om dat lang niet iedereen een koel kast heeft. Gewone melk zou veel te gauw zuur zijn. Natuurlijk neemt Ahold in de samenwer king haar in ternationale kennis en er varing mee op het gebied van informa tiesystemen, distributie, lo gistiek en win kelsystemen. Deze kennis wordt gelijk in gezet bij het ombouwen en vergroten van de elf minimarkten tot supermarkt, en de verbouwing van de warenhui zen tot hypermarkt. Sinds een maand hebben we Chinese collega's. Zij werken op kantoor, maar vooral in de vijftien winkels in Shanghai. Bij 'Ahold Zhonghui', het sa menwerkingsverband tussen Ahold en het Chinese CVIC, werkt ook Zhang Yi (26). 'We worden hier nummer één', zegt hij. 'Maar het zal wel een hele klus worden.' De Bomprego-winkels staan in de Braziliaanse kustregio Recife Zhang Yi werkt al een poosje bij CVIC (China Venturetech In vestment Corp) als 'assistent general manager'. Vanaf die

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 5