AH verkoopt 4 miljoen stokbroden door SELLING BY SMELLING PRIjS UIT PARIJS Sint Ni co laas zorgt voor topdrukte bij Jamin 3 SIS GRETIGE PASSANTEN Topconditie In een Flits MALZKORN BRÖTCHEN AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1996 - Albert Heijn is in een ras tempo bezig zijn broodafdelin gen om te vormen. Een nieuwe broodformule is daarbij de sleutel: Selling by smelling'. Bakken in het zicht van de klant en een geur van versgebakken brood lokken meer klanten de broodafdeling op. Zoals In Capelle aan den Ijssel, waar de broodafdeling dit najaar een AH-Gou- den Verkooptip in de wacht sleepte. Carolynn Bisschop, AH Capelle aan den Ijssel: 'Tussen 6 en 8 's avonds lopen bij ons de kantoren leeg. We bakken dan volop. Alles wat net uit de oven komt, vindt dan gretig aftrek.' ALS jE NIET kunt lachen moet je geen winkeltje beginnen, zegt een Chinees spreekwoord. Maar als je niet in topconditie bent, kun je het ook wel vergeten. Want in onze dagelijkse slag om de klant moeten we het telkens beter doen dan de winkel naast ons. Daarvoor is een sterk en fris team no dig, dat ervoor zorgt dat de klant voor onze winkel kiest. ALBERT HEIJN heeft deze maand de Beste Winkel wedstrijd afgesloten. Dat is bepaald geen niemendallet je. Je moet als team op alle fronten uitstekend scoren wil je een serieuze kans ma ken op de titel 'Beste AH- winkel van het Jaar'. Een wedstrijd om de beste win kel te zijn houd je in topcon ditie, maar het draagt er ook toe bij dat we als team scherp en alert blijven om elke dag een uitstekende service te leveren aan onze miljoenen klanten. VEEL COLLEGA'S SPORTEN om in topconditie te blijven. Voetbal, hardlopen: inspan ning die meestal zorgt voor aangename ontspanning en een tevreden gevoel. Ons be drijf staat daar achter en laat dat bijvoorbeeld mer ken door de jaarlijkse Dam tot Damloop te steunen. Maar aan sporten zitten ook haken en ogen, waarover we óók schrijven op pagina 6 en 7. Sport houdt gezond, en daar zijn we blij mee, maar Klantgericht, een ander assorti ment en een belangrijke plaats voor bake-off. 'Verkopen door te laten ruiken', oftewel: 'Selbng by smelling, zegt Jeroen Huis man, categorymanager bake-off vers gebak. Huisman: 'Zodra een klant in Albert Heijn langs de broodafdeling loopt, moet hij het idee hebben dat hij bij de warme bakker binnenloopt. Door de lucht, door de produc ten, door de bediening maar ook door de omgeving.' 'Brood', vervolgt Huisman, 'is een warm product. Daar hoort een warme omgeving bij.' Vitrines maken daarom plaats voor rieten manden, het licht wordt gedimd en dagverse bro den liggen nu op beukenhouten stellingen voor een zwarte ach tergrond. Maai- vooral wordt er veel ge bakken. De bake-offinstallatie heeft een prominente plaats op de afdeling gekregen, goed in het zicht. De hele dag door wor den er stokbroden, pistolets, ap peltaartjes en snacks de oven ingeschoven, verder bewerkt, gesneden en verpakt. Huisman: "Door duidelijk met het product bezig te zijn, probe ren we het hardnekkige voor oordeel dat je voor echt brood bij de warme bakker moet zijn, te doorbreken.' Bake-off één van de grootste groeiers In bijna 400 AH- winkels nu bake-off afdeling En dat lijkt te gaan lukken. Het afgelopen jaar zijn er bij hon derd filialen bake-off afdelingen bij gekomen, waarmee er nu in bijna vierhonderd van de zes- hondervijftig winkels zelf ge bakken kan worden. Het bake- off assortiment vormt nu een van de grootste groeiers binnen het bedrijf. Dit jaar wordt er een omzetstijging van 30 pro cent verwacht. 'Het grote voordeel van het zelf bakken', zegt Huisman, 'is dat daarmee ingespeeld wordt op de speciale wensen van de klant. Naast het dagelijks brood, dat op routine wordt ge pakt, voelt de klant ook de be hoefte zichzelf te Verwennen'. Dan laat de klant zich verleiden door de geur en het uiterlijk van producten.' En dus ligt er Pain de Campagne uit Frank- Carolynn Bisschop (I) en Vera de Paus 'verleiden' tus sen 6 en 8 passanten: met brood rijk, Malzkornbrötchen en de Ciabatta op het broodschap en komen er steeds nieuwe produc ten bij. Zo liggen er straks vers gebakken Amerikaanse produc ten, waaronder muffins, naast het boerenbruin. Huisman: 'Eén ding is duidelijk. Je kunt vanuit het hoofdkantoor nog zulke leu ke concepten bedenken, alles valt en staat bij de uitvoering door de medewerkers in de win kels.' De eer van het succes gaat vooral naar hen, vindt Huis man. 'Waardoor we dit jaar dus meer dan 4 miljoen stokbroden en 2 miljoen gevulde koeken gaan verkopen!'. De broodafdeling van Carolynn Bisschop (AH 1411, Capelle aan den Ijssel) won bij de laatste AH-winkelwedstrijd de Gouden Verkooptip. Gevestigd in een winkelcentrum met veel kantoren in de omgeving spelen zij en haar collega's pienter in op de wensen van hun klanten. Nu de winkel langer open is, en het kantoorpersoneel na hun werk, tussen 6 en 8 de boodschappen komt doen, verleidt middenin het gangpad een grote tafel met pas gebakken koeken de passanten. Ook in Capelle is de omzet van de bake-off het laatste jaar fors gestegen. Belangrijkste daar bij is dat er de hele dag door gebakken wordt. Carolynn: 'Alles wat net uit de oven komt, vindt gretig aftrek: vers verkoopt al tijd beter. Dan nemen mensen bijvoorbeeld acht pistolets mee, in plaats van de twee die ze van plan waren.' Peter Brasser van het AH-hoofdkantoor kwam er eind oktober mee thuis: een prijs uit Parijs. De onafhankelij ke jury van de internationale levensmiddelententoon stelling SIAL vond de drievaks koelverse maaltijd van AH unaniem de beste in de categorie 'Eigenmerk'. hoe groot is nou de kans op blessures? De bedrijfsarts vertelt er in deze Flitsen meer over. DIT JAAR IS AHOLD in top vorm als het gaat om het be reiken van ons doel: één van grootste, zo niet dé grootste, en gezondste supermarkt- ondernemingen van de we reld te worden. Met Brazilië erbij, werken we op vier con tinenten. Groot worden al léén, is niet het belangrijk ste. Wel wat je daarmee kunt bereiken voor je klan ten en medewerkers. Aan trekkelijke, moderne winkels voor onze klanten en ruime re loopbaankansen voor medewerkers. Dan is een be drijf pas echt in topconditie. Hoofdredactie Brasser toont trots het beeldje met de gouden letters. In 1994 werd hij als categorymanager rondgeleid bij de fabrikant, Del ta Deli Food. 'Eigenlijk is het gek dat er geen aardappelen, vlees en groente maaltijd in het koelversassortiment zit', had hij toen opgemerkt. 'Mijn gids zei: 'Dat kan technisch niet', en tja, dat moet je tegen mij niet zeg gen.' De fabrikant liet een machine ontwikkelen die elk onderdeel in de drievaksmaaltijd apart kan napasteuriseren. Boven dien heeft de verpakking een fo lie gekregen die er na verhit ting heel makkelijk af te trek ken is. Dit, samen met het com merciële succes van de maaltij den gaf concurrenten, waaron der Franse en Canadese bedrij ven het nakijken. Er zijn acht varianten op de drievaks maaltijd. Welke het meest wordt verkocht? 'Bij ons', zegt verkoopster Gina Mazurel van het Zaanse Ankersmid- plein, 'de 'andijvie met gehakt' en de 'sperziebonen met rolla de'.' De Jamin-winkel van bedrijfs leidster Elly van der Vlugt aan de Westermarkt in Tilburg, staat vol met Sint-artikelen: 'We hebben er maar liefst acht meter winkelruimte mee inge richt, onder meer met een aan tal displaytafels', vertelt ze. 'Zodra Jamin's Sint-folder bij de mensen in de bus ligt, komt de drukte op gang. In de weken voor 5 december hebben we een ruime verdubbeling van onze normale omzet. In het plaatse lijke bejaardenhuis hebben we een vitrine gevuld met onze Sint-artikelen. Bewoners kun nen bij de beheerder hun be stellingen plaatsen. En natuur lijk doen we hier in de winkel ook iets extra's voor de kinde ren. Op zaterdag kunnen ze hier hun schoen zetten, op maandag krijgen ze 'm van Zwarte Piet gevuld weer terug!' Sint Nicolaas is in vele winkels voorbijgestreefd door de Kerstman, maar voor Jamin is het verjaardagsfeest van de goedheiligman nog altijd de klapper van het jaar. Jamin aan de Westermarkt in Tilburg: 'Verdubbeling van de omzet vóór 5 december'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 3