'We hebben jullie reacties nodig' VAN 'T SCHAP IN DE SCHOEN ROND IN '97 LONEN Marvelo reorganiseert: AHQT njFUTSEN Teuii Winkel draait er niet omheen: 'de reor ganisatie betekent dat er 21.5 fulltime functies, die verdeeld zijn over 24 mensen, gaan verdwijnen. Dat die plaat sen weggaan, is goed overdacht. Als in het verleden bijvoorbeeld een nieuwe machine moest wor den gekocht, was veel te veel overleg nodig. Voor je het wist, waren we zes maanden verder. Verkeerd, natuurlijk. Wat we in de reorganisatie doen, is de be nodigde kennis direct bij de productie onderbrengen. Maar', zegt Winkel, 'we hebben het na tuurlijk wèl over mensen: goed gemotiveerde mensen, die nu dus hun plek kwijt raken. Die laten we niet zwemmen. Marve- lo wil zich inspannen om hen te helpen een andere plek te zoe ken. Voor een groot deel gaat dat waarschijnlijk intern luk ken.' Snel en flexibel wordt Marvelo dus. 'Lean and mean.' Onnodige kostenposten behoren straks tot Je werk, je toekomst het verleden: naar verwachting is de reorganisatie voor de zo mervakantie van volgend jaar grotendeels rond. De productie van koffie thee, wijn en broodbeleg noten is dan geor ganiseerd in drie units. Volgens Teun Winkel wordt het werk er interessanter op. De product groep manager, de persoon die direct contact heeft met de wijnman of koffieman van AH, zit letterlijk bij de productieaf deling. Hij geeft zijn afspraken met AH direct door aan de afde ling. Zo weet je precies waar voor je staat te werken en er soms harder aan moet trekken: AH heeft dan bijvoorbeeld de volgende week een actie. 'En als je denkt dat er een obstakel is, dan kun je direct overleggen', zegt Winkel. De mensen op de productieafdeling hebben meer te zeggen in het productiepro ces. En', benadrukt Winkel, 'als deze werkwijze werkt, staat Marvelo-directeur Teun Winkel (I) met productgroep manager Wijn Minne Sytsema. Sytsema is voortaan voor zijn unit mensen een belangrijk aanspreekpunt Marvelo er straks sterker voor. Dat geeft voor een langere pe riode meer zekerheid.' 'Ik heb op 23 oktober het alge mene verhaal vertelt', zegt Winkel. 'Ik heb toen ook ge vraagd: denk er over na, praat er over met je collega's. We heb ben jullie reacties nodig, omdat jullie kennis en kunde de basis zijn om goed verder te kunnen.' Winkel belooft: "Het manage ment zal goed luisteren.' De re organisatie wordt per unit na tuurlijk anders ingevuld. 'Wijn' heeft andere kansen en bedrei gingen dan 'koffie thee'. Voor 'broodbeleg noten' geldt weer een ander verhaal. 'Daarom overleggen medewerkers, pro ductiechefs en productgroupma- nagers per unit met elkaar over een gedetailleerde invulling. Ook, waar het de positie van af zonderlijke medewerkers be treft.' Wat wel op het bordje van Winkel lag was het gesprek met de OR, die betrokken is bij het sociaal plan, en de vakbond. 'Een belangrijk punt', zegt Mar velo's directeur, 'is de andere loonstructuur waarmee we gaan werken. Marvelo betaalt namelijk meer dan wat gemid deld in de suikerbranche wordt betaald. Aan de bond en de OR hebben we een voorstel meege geven waarin het loon van nieu we medewerkers veel dichter bij het CAO bedrag ligt. Bij een zeer goede prestatie kunnen zij trouwens wel doorgroeien naar het huidige maximum. Inder daad', zegt Winkel: daarover zal overleg moeten plaatsvinden. Zodra we nieuws hebben, infor meren we direct onze medewer kers.' staf vol snoep of allerlei chocoladefigu ren, je kunt het zo gek niet bedenken. Ook hier allerhande strooigoed en de overheerlijke chocoladeletters van het eigen merk Delicata. Je ziet Sint Nico- laas al denken: 'Mmm, doe mij maar zo'n display!' Bij De Tuinen gaan ze voor gezond en gezellig. Alle spotlights dus op de kruidnootjes en taai-taai popjes van De Rit, want die zijn gemaakt van honing, reform-meel en nog veel meer biologi sche ingrediënten. Wat licht in de win terse duisternis kan sowieso geen kwaad. Dus kiest de Sint uit een sfeer vol assortiment kaarsen en lichtjes. Om over alle andere leuke cadeau-arti kelen nog maar te zwijgen. Ook bij ETOS kan de Sint terecht met een stapel verlanglijstjes. Want dou che- en deoproducten zitten in deze tijd van het jaar ook in een cadeauverpak king, net als de geurtjes en andere ver zorgingsproducten. Een echt Sint-arti kel van ETOS is de gezellige cd met Sint's eigen 'greatest hits'. Voor een alcoholische versnapering gaat de heiligman steevast naar Gall Gall. De bisschopwijn is voor de Sint een absolute must. Daarnaast mag de Oudhollandse Speculaaslikeur eigen lijk niet ontbreken in het boodschap- penmandje. Waarom zou de Sint kie zen; hij neemt ze alletwee. Natuurlijk betaalt de Sint als het even kan met z'n pin-pas en spaart hij heel wat Air Miles bij elkaar. Wedden dat -ie straks boot en paard in de haven laat en het vliegtuig terug naar Spanje neemt? NOVEMBER 1996 In de derde week van oktober hoorden de medewerkers van Marvelo dat een interne reorganisatie zou worden ingezet. 'Het is nodig', zegt directeur Teun Winkel. 'Want alhoewel het nu helemaal niet slecht gaat met Marvelo, zijn we niet voldoende ingesteld op de toekomst.' Veranderen is dus de boodschap: beter aansluiten bij de wensen van de belang rijkste klant: Albert Heijn, de omzet verhogen en de op de kosten besparen. 'Marvelo staat dan sterk in het jaar 2000.' Oké: reorganiseren is dus noodzakelijk. Maar wat betekent het voor loon, positie en toekomstperspectief Je zal maar Sinterklaas zijn! Waar moetje dan je inkopen doen? Bij Ja- min, AH, De Tuinen, Etos en Gall Gall natuurlijk! Zij heb ben er alles aan gedaan om het Sint en zijn knechten naar de zin te maken. De winkels zien er prachtig uit en ze liggen boordevol leuke en lekkere cadeaus. Laat dat heerlijk avondje maar komen! Jamin pakt flink uit als dé snoepspecialist van Nederland. Zakken pe pemoten, veel taai taai, spe culaas en de 'good old' banketstaaf. Wie zoet is krijgtletters! Diverse sma ken, merken en maten, het hele alfabet van cho cola is weer te koop. En nu we het toch over zoet hebben: Jamin-marse- pein mag ook dit jaar in geen enkele schoen ontbreken. Displays vol lekkers staan ook klaar bij AH. Sint- en Piet-drinkbekers ge vuld met zoete rijst, een gezellige Sint-

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 2