Bij een goede stage snijdt het mes aan twee kanten' Proefproject brengt nog meer fun i 'r-is-SSsa EN HET CONCERT, DAT GING NIET DOOR... Gepensioneerden opgelet! Ruud Gubbels, hoofd personeelszaken Marvelo: in een Flits DOORSTROMING Haaien op visafdeling Ter Huurne: UNIEK KSS S&@ tv t\ LIEVERDJES AHOLD FLITSEN OKTOBER 1996 Bi] productiebedrijf Marvelo werken niet alleen 220 mede werkers, ook stagiairs weten het bedrijf goed te vinden. Ze komen van de universiteit, het HBO of MBO, en hebben de meest uiteenlopende studierichtingen. Per jaar doen onge veer veertig studenten bij Marvelo praktijkervaring op. Het afgelopen jaar was een topjaar met zestig stagiairs. 'Marvelo is een gevarieerd be drijf en daarom bij veel studen ten in trek', vertelt Ruud Gub bels, hoofd Personeelszaken. 'De aanvragen voor stages ko men veelal op onze afdeling bin nen. Vervolgens kijken we of er mogelijkheden zijn. Belangrijk is natuurlijk of dat wat we bie den, aansluit bij wat nuttig is voor de student. Wij hebben zelf altijd heel concrete projecten voor ze klaarliggen. Maar bij een goede stage snijdt het mes natuurlijk aan twee kanten.' De HBO-ers die bij Marvelo erva ring opdoen studeren bijvoor beeld levensmiddelen- of ver pakkingstechnologie. Maar er zijn er ook die een stage doen op het gebied van PZ, logistiek Eerder deze week maakte de directie van Marvelo plannen voor interne reorganisatie bekend. Meer hierover in het novembernummer van Flitsen of administratie. Waak gaat het om onderzoek waar ze drie maanden tot soms wel een jaar mee bezig zijn', vertelt Gubbels. 'MBO-stages duren meestal maar zes weken. Dan gaat het over praktisch werk in ons labo ratorium of op technisch ge bied.' Marvelo heeft vaste contacten met verschillende scholen in de regio. Ze leveren jaarlijks een flinke hoeveelheid kandidaten op. Daarnaast is er sprake van open solliciaties en kloppen er bij Marvelo studenten aan die bij AH werken. Maar volgens Gubbels is het met name de mond-op-mond reclame die er voor zorgt dat het aantal ver zoeken om een stageplaats nog altijd stijgt. 'De ene student vertelt de andere dat hij een in teressante stage heeft gehad enzovoort. Er is nu meer vraag dan dat er stage-plekken zijn. Veel bedrijven hebben kritiek op de opleidingen in Nederland. Wij vinden dat je daaraan als bedrijf ook zélf een bijdrage moet leveren. Praktijkervaring bieden is belangrijk èn het is te gelijkertijd een bron van poten tiële medewerkers. En natuur lijk is het werk van de stagiair ook voor Marvelo van belang.' De nieuwe visafdeling van Ter Huurne in Buurse is groot 300 m2) en fun. Je komt er binnen langs gro te aquaria waar felgekleurde vissen baantjes trekken rond rustige rovers. Aan de ene kant zwemmen de haaien (zout water), aan de andere kant piranha's (zoet water). 'Het is een proefproject', zegt Richard Dallinga van Ter Huurne. 'Als deze combinatie van spectaculaire fun en verkoop aanslaat, gaat de hele winkel binnenkort om.' de 'De aquaria vallen erg op', be aamt Dallinga. 'Maar feitelijk zijn ze maar een onderdeeltje van de hele visafdeling en uit eindelijk, van Ter Huurne.' Ter Huurne heeft voornamelijk klanten uit Duitsland. Oor spronkelijk was Nederland in trek voor de lage prijzen voor benzine, koffie en sigaretten. Wie onder Enschede de grens over ging, trof bij het landelijke Buurse de Hollandwinkel van Ter Huurne. 'De wetgeving ver andert', zegt Dallinga. Voor benzine hoef je tegenwoordig de grens niet meer over en voor si garetten gaat het dezelfde kant op. Over dik twee jaar, in 1999, schaft de Duitse regering waar schijnlijk de belasting op koffie af. Die wordt daar dan net zo duur als bij ons. We willen daar bij de formule van Ter Huurne rekening mee houden.' De basis hiervoor is bij grenswinkel allang Duitsers reizen grif een uur om in de Nederlandse winkel een ochtend of middag door te bren gen. Gewoon, omdat het ook een leuke winkel is, met veel aandacht voor vermaak. Wat Dallinga betreft, hoort straks ook de Nederlandse om geving tot het afzetgebied van Ter Huurne. We hebben voor het eerst in de omgeving gead verteerd. Want deze visafdeling is uniek, ook voor Nederlan ders.' En verder? We hebben in ons hoofd elke afdeling op zijn eigen manier 'fun' mee te ge ven. Daarbij hoort ook proeven Naam:WiLLEM Smit (24) Opleiding: Erasmus Universiteit, Rotterdam Studierichting: Bedrijfskunde Stageperiode: Februari t/m juni 1996 Opdracht: Perla Plaza Project Afdeling: New Business Stagiair Willem Smit: 'Ik liep met een heel concreet stage-onder- werp in m'n hoofd. In Noord- Amerika had ik namelijk mooie voorbeelden gezien van speciali- teiten-koffies, die in korte perio de waren uitgegroeid tot sterke merken. De winkelvloer speelde daarbij een cruciale rol. Het ter plekke kunnen drinken van kof fie is zeer belangrijk om de klant te overtuigen van een superieu re kwaliteit. En in de koffiemarkt geldt dan: proeven is kopen. Omdat AH bekend staat als kof- fie-autoriteit in Nederland en als geen ander de winkelvloer kan bespelen, besloot ik met mijn idee Marvelo, AH's koffiebran- der, te benaderen. Het toeval wilde dat AH en Marvelo in de zelfde richting dachten en dat mijn idee kon worden omgezet in een stageopdracht. Ik heb de Perla Plaza's in de grotere filia len in kaart gebracht en onder zoek gedaan naar klantenwen sen met betrekking tot een uit gebreidere koffieservice in de winkel. Na mijn stage heb ik va kantiewerk gedaan. Inderdaad, opnieuw marktonderzoek ter ondersteuning van de samen werking tussen AH en Marvelo. Marvelo is een leuk, dynamisch bedrijf. Neem van mij maar aan dat je je hier nuttig voelt tijdens je stage.' De ingang van de visafdeling van Ter Huurne wordt geflankeerd door grote aquaria. De inrichting van de afdeling is een proef van spectaculaire fun en verkoop en eten. Inderdaad: bij de visaf deling zit ook een klein restau rant waar je kunt kiezen uit eenvoudige menu's. En de men sen achter de counter kunnen een goed bereidingsadvies mee geven.' Op de visafdeling werken in to taal zes mensen. De meiden van de afdeling zorgen al zo'n beetje voor de levende have, terwijl de leverancier nog on dersteunt bij het onderhoud van de aquaria. 'Het duurt al tijd even voor het klimaat in zo'n aquarium in evenwicht is,' legt verkoopster Sandra Pieper met kennis van zaken uit. 'Ze hebben natuurlijk goed geke ken welke vissen bij elkaar kon den. Die piranha's in de zoetwa- terbak zijn geen lieverdjes. We geven ze elke dag verse vis. Ka beljauw, mosselen, inktvis: zelf eet je immers ook elke dag wat anders, 't gaat erin als koek. Bij de haaien trouwens ook. Dat zijn de favorieten van de kinde ren. Hun mond zakt erbij open als ze ze in het oog krijgen. On dertussen kunnen hun ouders even rustig zitten.' Daar stond Tonny Duyvis van Gall Gall uit Almere-stad dan, op 28 september. Vóór de deuren van stadion de Goffert in Nijmegen voor het concert East meets West. De spetteren de posters hadden voor de ra men van de Jamin-winkels ge hangen en op de wikkel van Flitsen stond, hoe je kaartjes kon bemachtigen met korting. Maar het bleef verdacht stil; slechts een handjevol andere concertgangers drentelde voor de deuren van het stadion. Die dicht bleven, bleek al gauw. Het concert ging niet door. 'Organi satorisch hepen de zaken niet zoals het moest,' aldus een zegsman van toeleverancier GVA. 'De organisatoren beslo ten daarom het concert een week van te voren af te blazen. Niet leuk, zeker niet voor de mensen die een kaartje hadden gekocht. Via de Jamin winkels en de pers is iedereen geïnfor meerd. Helaas: een klein groep je mensen had kennelijk toch de boodschap gemist.' Eén troost: het geld van de kaartjes krijg je terug, via Jamin. Zet in uw agenda: op 25 april 1997 is de volgende Ahold Gepen sioneerdendag. Begin volgend jaar krijgt iedereen die daarvoor in aanmerking komt een uitnodiging en aanmeldingsformulier thuis gestuurd. De vorige Gepensioneerdendag viel op 12 april 1995. 4000 oud-Ahold'ers bezochten gezamenlijk de Efteling. De bestem ming van volgend jaar is nog geheim.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 9