'VROUWEN RUIKEN EN PROEVEN MEER DAN MANNEN' M 4 Min Peng, Chinese wijnneus bij Gall Gall 'In anderhalf jaar Gall Gall heb ik 3000 wijnen geproefd' PROEVEN VOOR CALL CALL LEVENSGENIETERS MANNENWERELD KEI 'Ik was 28 jaar en nog nooit in het buitenland geweest.' AHOLD FLITSEN OKTOBER 1996 Toen Henk Zirschky, productmanager bij Call Call, anderhalf jaar geleden een 'commercial assistant' zocht, haalde hij met de uit China afkomstige Min Peng wel een hele bijzondere vakvrouw in huis. Min Peng is oenologe. Een wijn- deskundige, afgestudeerd in de wijntechnologie. Met een onvervalste Chinese tongval legt ze ons heel nauw keurig uit wat deze wetenschap inhoudt. 'Oenologie omvat alles wat met wijn te maken heeft. Van de wijn bouw tot bereiding. Van het proeven tot de manier waarop je wijnen presenteert. Mooi, ambachtelijk werk.' in Peng woont nu vijfjaar in Neder land. Tijdens haar studie oeno logie aan de Uni versiteit van Bordeaux ont moette zij haar huidige man, eveneens van Chinese afkomst. 'Hij studeerde scheikunde. Twee jaar later zijn we ge trouwd. Toen hij een baan in Nederland kreeg aangeboden, ben ik met hem meegegaan. Ik ben in Shanghai geboren. Daar heb ik levens middelentech nologie gestu deerd. Vóór mijn studie werkte ik al vijf jaar bij een 'winer^ in Shanghai. Ik experimenteer de er al op mijn achttiende met het maken van wijnen. Na mijn studie, die ik af moest breken door de Cultu rele Revolutie, ben ik er hoofd analist geworden. We hadden zo'n honderd hectare wijngaard tot onze beschikking, voor de typisch Chinese zoete wijnen. In 1984 ben ik naar Bordeaux gegaan. Vlak na de conferentie over oenologie die de universi teit van Bordeaux in Tianjing had georganiseerd. Ik was 28 jaar en nog nooit in het buiten land geweest.' Inmiddels reist Min veel. Neem het afgelopen jaar. Samen met Henk Zirschky bezocht ze Noord-Amerika en Zuid-Afrika. Om wijnen te proeven, te se lecteren en in te kopen voor de grote landenac- ties van Gall Gall. Min Peng weet: 'De meeste Nederlanders houden van niet te zware, voor al fruitige, soepele wijn. Ook niet zozeer om bij het eten te nuttigen, maar vooral daarna, rond de klok van negen. Voor dat ik bij Gall Gall kwam werken, organiseerde ik bij een ander bedrijf elke week proeve- rijen voor consumenten. Toen heb ik de smaak van de gemid delde Nederlander goed leren kennen.' In haar korte tijd bij Gall Gall heeft ze, naar eigen zeg gen, al 3000 wijnen geproefd. 'Neem onze wijnactie met het thema Amerika. Tijdens onze reis hebben we ruim veertig 'wi neries' bezocht in Californië, Oregon, Washington State en New York. Vijfhonderd wijnen geproefd en uiteindelijk 27 nieuwe wijnen voor onze actie ingekocht. Het was een groot succes', zegt Min trots. 'In drie maanden tijd hebben we een half miljoen flessen verkocht.' Min's liefde voor wijn werd haar met de paplepel ingegoten. Thuis dronken haar opa en haar ouders graag een goed glas. 'We waren echte levensge nieters thuis. Altijd lekker eten, en wijn. Mijn ouders waren be kende artsen en erg geliefd. Ze werden altijd volgestopt met etenswaar; zo ging dat in die tijd. eindjaren '60.' Het was ook de tijd van de Cul turele Revolutie in China. De grote omwenteling die voor Min inhield dat ze niet meer verder kon studeren. De universiteiten werden gesloten en gingen in 1978 pas weer open. 'Ik moest gaan werken, er zat niets an ders op. En er waren op dat mo ment alleen banen beschikbaar op kantoor, in de winkel en in de 'winery' van Shanghai. Mijn keuze was snel gemaakt.' Er zijn maar weinig mensen in de wereld die zich oenoloog mo gen noemen. Het is een zeer specialistische opleiding die maar in een paar landen ge volgd kan worden. Min: 'Ik weet dat er nog een universiteit in Californië, Amerika en in Zuid- Afrika is. Maar Bordeaux is de beste.' Het aantal vrouwen dat deze opleiding wereldwijd doet is zeer gering. Op een totale groep van veertig mensen stu deerde er met Min in 1987 nog tien andere vrouwelijke oenolo- gen af. *We hebben er toen de krant mee gehaald, dat we met zoveel vrouwen waren. Het is nog steeds een echte mannen wereld. Terwijl vrouwen juist vaak zo geroemd worden om hun haarscherpe reuk- en smaakvermogen. Wij zijn ge voeliger, kun nen meer rui ken en proeven dan mannen. Maar je moet hard werken en het is ook licha melijk zwaar. Tijdens je oplei ding ben je in de oogsttijd toch wel van zes uur 's ochtends tot elf uur 's avonds in de weer.' Als vrouwelijke wijnneus wordt Min alom gewaardeerd en gere specteerd door haar mannelijke collega's. Ze is een kei in het omschrijven van de smaak van wijnen. Waar velen naai- woor den zoeken, weet zij wijnen heel nauwkeuiig te benoemen. De druivensoort, grondsoort, de hoeveelheid zuren in een wijn. Min hoeft daar nooit lang over na te denken. Of ze ooit terug wil naar China om haar kennis en ervaring over te dragen? Tja, dan moet ik weer hele maal van voren af aan begin nen. Chinezen hebben een uit- gesproken smaak wat wijn betreft, een droge wijn vin den zij snel te zuur. Hij moet echt zoet zijn. Bij Gall Gall kan ik nog zoveel leren. Het is een heel dynamische speciaal zaak. De grootste slijter van ons land. Zowel kwalitatief als kwantitatief. Hun missie luidt: 'Mensen laten genieten van lek ker eten en drinken'. Min knikt: 'Dat is ook mijn missie.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4