4- Gall Gall en Albert Heijn in zomers Zierikzee ZEEZUIPER VAKDIPLOMA ZON: WITTE WIJN ZEGELTJES 'Als het zonnig weer is gaan Zeelander en toerist allebei aan de witte wijn' ZONAANBSDDERS Anneke Verton en Danny Bongers zijn heel verschillend. De één werkt als verkoopster bij Gall Gall, de ander studeert aan de Hogere Economische School in Rotterdam en zit achter de kassa bij Albert Heijn. Bovendien schelen ze twintig lentes. Over één ding kunnen ze echter allebei meepraten: de topdrukte van het Zeeuwse hoogseizoen. In Zierikzee. - AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 19% pnjs- ;l winnaar If 'Ik hou wel van een beetje stress' De bouwvak is in volle gang en de pittoreske straten van Zierikzee worden bevolkt door badgasten. De Gall Gall-win kel, die gevestigd is in een ech te toeristenstraat, stroomt bij vlagen vol. 'Het zomerseizoen begint hier eigenlijk al met Pa sen', zegt de 19-jarige Danny Bongers. Met zijn AH-outfit nog aan, staat hij wat onwennig in de Gall Gall- winkel. Net zat hij nog achter de kassa in de grote AH in de Lange Nobel- straat. Maar voor een gesprek met zijn Gall Gall-collega An neke Verton - voor Flitsen - is de AH'er naar 'haar' winkel in de Verrenieuwstraat gewan deld. Tussen de klanten door bespreken we de zomerdrukte. Anneke (39) is part-timer, 'maar op dit moment werk ik volle weken. We bemannen met zijn vijven twee Zierikzeese fi lialen. We hebben nu een zieke en het is natuurlijk veel druk ker. Hoeveel drukker? Met alle slenteraars erbij op een bewolk te dak als deze, ik zou het niet weten. Maar de omzet is onge veer het dubbele.' 'Gall Gall', zegt Anneke, 'wordt door een bepaalde groep mensen echt op gezocht in hun vakantieplaats. Die drinken dan graag een be paalde wijn die ze thuis bij hun Gall Gall-winkel kopen. 'Heeft u die ook?' wordt er dan gevraagd. Die mensen gaan blij de dein- uit als ik ze kan helpen, maar soms moet ik ze teleur stellen. Er zitten verschillen in het assortiment van de ene en de andere winkel.' Anneke wijst opzij van de counter. Het groot ste verschil zit 'm natuurlijk in de lokale drankjes. Zo verkopen wij Zeeuwse zwarte bessen-li keur en lokale bieren als Zee zuiper, Lamme Goedzak en Zeeuws Vlegelbier.' Anneke lacht: 'De toeristen nemen de flesjes met de Zeeuwse etiket ten mee naar huis. Als souve nir.' Gall Gall en Albert Heijn zit ten vlak bij elkaar in het kleine Zierikzee. Zien ze elkaar als concurrenten? Anneke en Dan ny kijken elkaar eens aan. Een klant zorgt voor een afleidings manoeuvre en Danny geeft het eerst antwoord. 'Natuurlijk is er best concurrentie. Voor wijn dan - vooral de AH-huiswijn loopt goed - en frisdrank. Al bert Heijn mag geen gedestil leerd verkopen. Wel jammer', vindt hij. 'Dat zou lekker mak kelijk zijn voor de klanten. En we zijn open tot acht uur. Ik weet niet tot hoe laat Gall Gall open is...?' Tot 17.30 uur', zegt Anneke, die haar klant in middels gedag heeft gezegd, ge decideerd. 'Maar als dat gunstig zou zijn, zouden onze openings tijden wel worden aangepast. Overigens', pareert ze, 'heb ik wèl een slijtersvakdiploma. Dat staat voor een stuk kwaliteit.' Danny geeft ruiterlijk toe: 'Het is belangrijk dat je er wat van weet. Bij ons drinkt niet eens iedereen wijn.' Zorgt de zomer voor assorti mentsvariatie bij Gall Gall? 'Niet voor de opbouw van het assortiment, wèl voor hoeveel heden van het één of ander', zegt Anneke. 'Duitsers drinken bijvoorbeeld veel Italiaanse wijn en daar zijn we dan na tuurlijk op bedacht. Als het zonnig weer is gaan Zeelander en toerist allebei aan de witte wijn. En als we een regenachti ge zomer hebben', besluit ze, 'moet de warmte van binnenuit komen. Dan verkoop ik veel Beerenburgh.' Bij Albert Heijn staan de zaken er ongeveer hetzelfde voor. Danny: 'Als het goed weer is, slaat heel Zeeland aan het bar becuen. Dat is één van de assor- timentsgroepen waarvoor we de weersverwachting op de voet volgen. Goed weer betekent nog al wat voor de verkoop van bar becue-vlees. Ook voor het stok brood trouwens. En houtskool hè. Maar dat kun je inslaan, dat bederft niet. 'SchuB', zegt de AH'er losjes te gen een Duitse klant die de Gall Gall-winkel uitstapt. Of hij zijn talen spreekt? 'Ach, zo'n beetje. We hebben hier naast de Nederlanders Belgen, Fransen, Engelsen, maar vooral Duit sers. We groeten in principe ie dereen in zijn eigen taal. Vooral met Duits kom je al gauw een eind. En bedragen, die kan ik zo langzamerhand dromen. We hebben in onze winkel een paar Duitsers, die elk jaar terugko men. Die groeten nu in het Ne derlands. 'Dag5 als ze weggaan. En 'spaart u zegeltjes', begrij pen ze ook.' En: sparen ze zegel tjes? 'Sommigen wel', zegt Dan ny. 'Waarom ook niet? Ze ko men hier elk jaar en er zijn mensen die dan het hele sei zoen op een camping staan. Ze doen ook mee met het AH Vaste Klanten Fonds!' Wie de belangrijkste klant is, daar zijn de AH'er en Gall Gall-vrouw het roerend over eens. 'Dat is de Zierikzee'er' zegt Anneke beslist. Voor de ou deren van Schouwen Duiveland heeft ze een goed gevuld schap met jenever. 'En voor de jonge ren...' Danny vult aan: 'wodka, bier, rum.' Hier spreekt de er varen terrasganger. Volgens hem vinden de meeste Zierik- zee'ers de zomerdrukte in de winkel geen enkel probleem. Ook omdat ze alle aandacht krijgen, ongeacht de drukte. Bij 'zijn' AH krijgt de oude dame die deels met cheques, deels contant wil betalen daar altijd, alle tijd voor. 'En daarna bren gen we haar naar een bankje met een bakkie koffie en bellen we voor haar een taxi. Moet kunnen.' We hebben ter plekke een nieuw punt van overeenkomst gevonden tussen de AH'er en de Gall Gall-vrouw. Ze zijn alle bei zonaanbidders. Danny wil nog wel eens gaan zeilen, op de boot van een vriend. Of hij zit met zijn makkers op een terras. 'Mensen kijken.' Heeft Anneke iets met de zee? Wooral met het strand', zegt ze beslist. 'Ik zit er en doe niets. Heerlijk.' En ze draaft alweer naar voren als een nieuw groepje badgasten de winkel in kuiert. Zijn ze die drukte na verloop van tijd nou niet goed zat? 'Nou', zegt Danny, 'als mijn vrienden en ik in Renesse ons stamcafé binnenstappen en we vinden daar geen plekje, dan wens ik die horde toeristen naar het andere eind van Ne derland. Maar dat is eigenlijk het enige. Eerlijk gezegd leef ik in de winter al naar het seizoen toe. Ik vind die drukte heerlijk. Ik hou wel van een beetje stress.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4