'Denk maar niet dat ik er 's avonds ook mee kook' AHOLD'ERS KOPEN VOOR F 41 MILJOEN IN AH VKF AH's kruidenspedalisten wonen in Limburg BIERKAAI ROOFMIJT KLASSE In een Flits RISICO TROTS KRANT AHOLD FLITSEN JULI 1996 Zo'n 35 a 40 duizend zakjes met kruiden per week vinden hun weg naar de Albert Heijn supermarkten door het hele land. Eén van Neerlands grootste krui denkwekerijen, het Molenveld in het Noordlimburgse Horst, kweekt en selecteert. Flitsen ging er eens kij ken. Waar groeien AH's kruiden en door wie worden ze geplukt en verpakt? Een overweldigende geur om ringt je direct bij binnenkomst. Munt? Den? In de grote hal zit links een groep mensen rond een tafel. Ze kletsen en lachen. Delen van planten glijden met een zeker tempo tussen hun vingers door. Wat niet aan de - hoge - kwaliteitseisen voldoet, verdwijnt naar de afvalberg. Op de grond. We weten inmiddels wat hier zo sterk ruikt. Roze marijn en basilicum voeren de boventoon. Basilicum, ook wel 'konings kruid' genoemd, blijkt het meest verkochte kruid in Nederland. Waarom? 'Och, het is een my thologisch kruid, hè', zegt Frans Hilkens. Hij is commercieel manager van Molenveld, dat onderdeel is van het sociale werk- voorzieningsbe- drijf NLW. 'Ba silicum is een heel gezond kruid', legt hij uit. 'Maar ook ge voelig. Het kan alleen in de kas gekweekt worden.' Medewerker Jos van Lipzig, ook wel de basilicumspecialist van Molenveld genoemd, knikt bevestigend. Al acht jaar werkt hij in de kruiden. Jos is visueel gehandicapt, maar hij kent zijn pappenheimers op zijn duimpje. Hij plukt de kruiden op zijn ge voel en feilloos weet hij bosjes van 30 gram af te wegen met zijn handen. 'De hele dag tus sen het basilicum, nou echt, denk maar niet dat ik er 's avonds mee kook, da's teveel van het goede.' Natuurlijk is hij dol op zijn kweekafdeling. Soms is het alleen vechten tegen de bierkaai wanneer ongedierte of schimmels de kop opsteken. T)an baal je echt als een oogst mislukt.' Met kruiden werken is je zin tuigen gebruiken, aldus Frans. 'Het is een stukje natuur. We gebruiken daarom zoveel moge lijk biologische bestrijdingsmid delen. Insecten, zoals de Sluip wesp tegen Witte Vlieg en Roof- mijt tegen Trips. Die kopen we in speciale la boratoria. Ons credo is: dag verse kruiden leveren. Ge bruik je chemi sche middelen dan krijg je te maken met wachttijden op lopend tot twee weken: het che mische gif moet namelijk eerst met behulp van licht in de plant afgebroken worden. Overheids voorschrift. En natuurlijk is on ze manier van werken veel mi lieuvriendelijker. Ook vangen we het regenwater op voor be watering van onze planten.' Tien jaar geleden onderging de sociale werkplaats met 20 men sen in dienst een metamorfose van een bedrijf in 'volle-gronds- groenten' naar de kruidenkwe kerij. 'In meerdere opzichten Sociale werkplaats als 'kruidenspecialist' Totale produktie 100.00 kilo per jaar AH grote afnemer Ahold'ers bezoeken in Tilburg de bijeenkomst over AH Vaste Klanten Fonds kenen', zegt Teun Roodenburg, hoofd Administratieve Organi satie van Ahold. In 1994 wer den de functie-groepen vanaf 16 uitgenodigd om in Ahold te in vesteren. Ook zij konden daar toe een gunstige lening afslui ten. Roodenburg was zelf op de bij eenkomst in DC Tilburg. 'Er za ten telkens twee soorten men sen in de zaal', zegt hij. Mensen die het inschrijvingsformulier al op zak hadden, en mensen die er zwaar over dachten om units te kopen.' Roodenburg was tevreden over de vragen die werden gesteld. 'Je kon merken dat de kopers in spé zich degelijk hadden voorbe reid. De meeste vragen gingen uiteraard over de omvang van het risico. Als je voor, zeg 50.000 gulden units koopt, en daar vijf jaar vanaf moet blij ven, wil je weten hoe dat zit. Natuurlijk kan Ahold geen winst garandéren. Maar als je naar de laatste jaren kijkt, steeg de waarde van de unit tel kens met meer dan tien pro cent. Het laatste half jaar zelfs met meer dan 20 Medewerkers van bet Limburgse bedrijf Molenveld selecteren de kruiden op kwaliteit vóór ze worden verpakt een aantrekkelijke markt', licht bedrijfsleider Huub Vreuls toe. 'Groenten hebben hun pieksei- zoen in de zomer, daarna wordt het stil. Bovendien was het werk te zwaar voor onze men sen.' Molenveld begaf zich voor zichtig op een nieuwe markt: de kweek van soepkruiden zoals peterselie en selderij. Het bleek een gat in de markt. Klas se-restaurants wisten feilloos de weg naar het Molenveld te vinden en het waren deze vak lui die de Molenveld-mensen stimuleerden nog meer en voor al andere verse kruiden te gaan kweken. De belangrijkste krui den zijn nu: basilicum, tijm, dragon, dille, kervel, koriander en munt. 'We zijn eigenlijk bij nul begonnen. We wisten niets van kruiden kweken', vertelt Frans Hilkens. 'We hebben kas sen gekocht en zijn gaan experi menteren. Gelukkig hebben we altijd wel mensen in huis gehad met een land- of tuinbouwach- tergrond. Onze expertise over het kruiden kweken is nu op ni veau. De totale produktie be draagt zo'n slordige 100.000 ki lo kruiden per jaar, met Albert Heijn als één van de grootste afnemers van de 'krakendverse' kruiden.' Om de consument het hele jaar door van verse kruiden te kun nen voorzien, kweekt Molen veld ze niet alleen in de kas, maar ook op de volle grond en in tunnels buiten. De kruiden- kweek van Molenveld neemt maar liefst 8,5 hectare grond in beslag, waarvan 1,8 hectare overdekt. Hub Vreuls is trots op zijn commerciële overheidson- dememing. Wij kunnen ons personeel niet selecteren op kennis en vaardigheden. De ge meente wijst de mensen naar ons door. We leiden ze wel zo goed mogelijk op. Bij ons wer ken mensen die vanwege hun lichamelijke of geestelijke han dicap niet in het reguliere ar beidsproces terecht kunnen. Maar ook met deze basis is het ons gelukt partij te worden op de commerciële markt. De moti vatie en de klantgerichtheid is uitstekend.' In juni en juli werden door het hele land twaalf, informatie-bij eenkomsten georganiseerd. De gasten: Ahold'ers in de HK- functie-groepen 13 tot en met 15 èn AH-supermarktmanagers en bedrijfsleiders van de SpA- winkels Zij konden tot 12 juli inschrijven voor de aankoop van units A, desgewenst te betalen uit een Ahold-lening met een la ge rente. Als aankoopsom geldt de unitkoers van 16 juli 1996. Circa 900 Ahold'ers kochten, via een aantrekkelijke le ning, deze maand voor ruim f 41 miljoen aan units A in het AH Vaste Klanten Fonds. De lening wordt beschikbaar gesteld door Ahold. Hiermee wil het management de band tussen een grotere groep medewerkers en het bedrijf hechter maken. Links: Peter Jacobs, rechts: jos van Liepzig: 'Met kruiden werken is je zintuigen gebruiken' De aankoop bedraagt minimaal 20.000 gulden, maximaal 50.000 gulden. Voorwaarde: de bezitter mag er de eerste vijf jaar niets mee doen. 'Alleen in de krant kijken en zich rijk re-

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 9