AFSPRAKEN OVER INVOERING ZELFSTURING VASTGELEGD MEER INVLOED VOOR ETOS-MEDEWERKER CLOSE OR ESTAFETTE... NIEUWS MEETBAAR FINANCIËN BETROKKENHEID Vers Vlees Organisatie en OR: AHOLD FLI'ISEN JULI 1996 De AH-Vers Vlees Or ganisatie (VVO) gaat over tot invoering van zelfsturing. OR- voorzitter Koos Sleddens en bestuurder Jeroen Smits zet ten op 12 juli hun handteke ning onder een overeen komst, waarin alle afspraken zijn opgeschreven. 'We heb ben de overeenkomst geza menlijk opgesteld', zegt Maarten Engelhardt van de OR. 'We zullen ook geza menlijk de effecten van zelf sturing gaan toetsen.' 'De WO heeft een missie', zegt Smits. We willen het beste vlees voorbereidingsbedrijf worden van Nederland en ons daarbij volledig richten naar Albert Heijn: die is hard op weg dé huishoudelijke dienstverlener van Nederland te worden. Daarom willen we met een betere kwaliteit, flexibeler en tegen lagere kosten gaan werken. Zelfsturing - waarbij medewerkers veel zelfstandigheid en verant woordelijkheid hebben bij het uit voeren van hun werk - is daarbij een belangrijk middel. Maar', be nadrukt Smits, 'die manier van werken kun je alléén 'neerzetten' in goede samenwerking met, en gedragen door de OR!' 'De overeenkomst voorkomt wan orde', zegt Maarten Engelhardt van de OR. 'Het geeft antwoord op de vraag: hoe gaan we zelfstu ring vormgeven.' De OR en het management hebben de inhoud van de overeenkomst van te voren Voorzitters en secretarissen eerste maal bijeen Op 27 juni kwamen de voorzit ters en secretarissen van de On dernemingsraden voor het eerst bij elkaar in de nieuwe sa menstelling na de verkiezingen (voorjaar). Het thema van de dag was 'ontwikkeling van de medezeggenschap'. Voorzitter Frans Petra van het Bureau On dernemingsraden: 'We zijn zo'n drie jaar geleden begon nen met een actievere invulling van medezeggenschap. In onze bedrijven gebeurt veel en ook nog eens in een hoog tempo. Om goed te kunnen reageren, worden de OR-leden sneller, en beter toegerust voor hun taak. Gaat een onderwerp hun pet te boven? Dan huur je deskun digheid in. Alle ervaring en kennis hierover moetje natuur lijk delen. In zo'n eerste verga dering met de nieuwe ploeg geef je, als in een estafette, het stokje dóór.' De 'nieuwe ploeg' bestaat uit negentien nieuwelingen en vijftien oude rotten. 'Het was een hele toer om alle namen bij de nieuwe gezichten te onthouden.' Voorzitters en secretarissen ste ken op 29 oktober opnieuw de koppen bij elkaar. Het thema van die dag is nog niet bekend. besproken met de medewerkers van de Centrale Slagerijen. In de veertien pagina's tellende over eenkomst staan de redenen voor de invoering van zelfsturing nog eens op een rijtje. De oude manier van sturen, van boven naar bene den, is te traag. Ook zegt de over eenkomst dat harder werken geen zin heeft, maar slimmer werken wel. Vervolgens staan alle doelen en randvoorwaarden voor de in voering genoteerd. Om een goede samenstelling van zelfsturende teams te krijgen, noemt de overeenkomst een aan tal principes, zoals: de leden van het team zijn voor meerdere werkzaamheden inzetbaar. Ze hebben gelijke kansen bij de ver deling van werkzaamheden en bij interne sollicitatie. Een ander prin cipe luidt: het gebied waarvoor een team verantwoordelijk is, moet duidelijke grenzen hebben en het resultaat moet meetbaar zijn. Verder zijn afspraken ge maakt die voor werknemers af zonderlijk heel belangrijk zijn. Maarten Engelhardt daarover: 'Er staat duidelijk dat niemand als ge volg van zelfsturing er financieel op achteruit mag gaan en dat er voldoende werkoverleg is. Ook mag zelfsturing niet leiden tot ge dwongen ontslagen. Bij dat laat ste punt hebben we aangegeven dat medewerkers, indien nodig, zelf meewerken aan het oplossen van problemen bij zelfsturing. We denken aan bereidheid tot her plaatsing en her-, bij- en omscho ling.' Zelfsturing betekent ook een cultuurverandering: 'We gaan le ren elkaar meer aan te spreken op de resultaten van ons werk', zegt Engelhardt. Jeroen Smits voegt daar aan toe: 'Deze overeenkomst is daar ook een uiting van: geza menlijk betrokken zijn bij de doel stellingen en de manier waarop je eraan gaat werken.' Michael Kasten Op vrijdag 21 juni gaf OR Etos de aftrap voor een nieuw verschijnsel binnen de Ahold-medezeggen- schap: de Onderdeelcommissies (OC's). In een com pleet nieuwe informatiestructuur worden deze commissies de spil in het overleg met medewerkers. Voor elk van de vijf Etos-districten is er voortaan een OC. Daarin zit naast één OR-lid drie medewer kers uit het betreffende district. Ook voor medewerkers van het hoofdkantoor (HK) en het distri butiecentrum (DC) is een geza menlijke OC opgericht. Hierin zit ten - naast twee medewerkers - twee OR-leden. 'We vinden dat de werkvloer de belangrijkste infor matiebron en voedingsbodem voor de medezeggenschap is', zegt de nieuwe OR-voorzitter Creon Burgmeijer. 'Eens in de zes weken houden we daarom werk besprekingen in alle filialen, op het DC en op het HK. De OC's be spreken tenminste zes keer per jaar de belangrijkste items; de commissies nemen dan ook een standpunt in. Het betrokken OR- lid bespreekt dat standpunt ver volgens binnen de OR, en neemt het mee in de besprekingen met de bestuurder. Zó komen vragen, wensen en problemen van de werkvloer terecht bij het hoogste management. In dit traject wer ken medewerkers en OR nauw sa men; er is veel contact. Ze zijn im mers beiden vertegenwoordigd in de diverse OC's.' Natuurlijk is er straks tweerich tingsverkeer. De medewerkers brengen niet alleen onderwerpen ter tafel; ze moeten ook weten wat er uiteindelijk mee gebeurt. 'Het wordt een continue stroom van informatie van medewerkers, via OC's, OR naar bestuurder en omgekeerd', voorspelt Burgmeijer. 'De betrokkenheid van de mede werker zal daarmee flink toene men en dat is in de medezeggen schap van het grootste belang.' 'VEERTIGDUIZEND MEDEWERKERS vertegenwoordigen, da's een hele klus', zegt Michael Kasten van OR Sales Services. Maar met de introductie en de eerste overlegvergadering achter de rug, heeft hij een frisse kijk op zijn taak als nieuw OR-lid. 'Wat voor deze OR voorop staat is een nauw contact met die achterban. We hebben nu een projectgroep die zich gaat buigen over de communicatie met medewerkers in de filialen. Er moet sprake zijn van een wisselwerking, niet alleen een OR die het woord voert. Juist de achterban moet kenbaar maken wat de wensen en vragen zijn. Daarnaast is voor ons de continuïteit van AH, en dus die van de medewerkers, een belangrijk punt. Als het goed gaat met het bedrijf, gaat het goed met de medewerkers. Wijzigingen in organisatie en werkstructuur, daar willen we vroeg bij zijn. We werken in deze OR niet met commissies maar met projectgroepen. Een probleem heeft vaak veel verschillende raakvlakken. Valt het dan onder één bepaalde commissie, dan benadert die de zaak misschien te eenzijdig. Als commissie kun je immers vastroesten in je vakgebied. Wat ook anders is, is dat we naast een voorzitter en een secretaris - het dagelijks bestuur - geen vice-voorzitter maar een stuurgroep van drie personen hebben. Ikzelf zit daar ook in. We vormen als het ware een breder draagvlak voor de behandeling van belangrijke onderwerpen. Verder willen we goed contact met andere ondernemingsraden binnen Ahold. Kijken in eikaars keuken kan geen kwaad, daar leer je van. En onze nieuwe OR-leden kunnen veel leren van de oude rotten in het OR-vak. Zeven van de achttien huidige leden hebben ruime ervaring in de medezeggenschap en ondersteunen ons waar het maar kan. Al met al is het een gedreven, enthousiaste club.' ONDER VERANTWOO CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 11