6 MIX PROCESOMKERINC VS Met de opdracht de huishoudelijke dienstverlener van Nederland' te ivorden, vergroot AH zijn mogelijkheden om te groeien aanmerkelijk CRUCIALE ROL beeld nu veel aankopen in, waarvoor de klant vrc regel. Soms slaat de klant voor een hele week in, luxe, of voor iets nieuws, terwijl het volgende mon één gezin zijn dus zeer gevarieerd. Bovendien ven trouwens ook wel eens gaat shoppen in een andert 1001 gei Wat koopt de klant in de sn gemakkelijker te heantw Ahold hierop in. Flitsenl gemiddelde boodschapper, dienst waarde De wi: len een c den van t< produkten tra' schuil De klant onder de loep. Wat koopt zij? Wat zijn haar wensen? De gemiddelde klant wordt steeds meer onvoorspelbaar. Die ontwikkeling duurt al jaren, maar is nu zo sterk dat het leidt tot een nieuwe visie en aanpak in de levensmiddelendetailhan del. Per regio (lees: land of streek) geeft Ahold aan deze nieuwe visie vorm. We doen dat bijvoorbeeld met een aanbod van produkten en diensten dat het best aansluit bij de omstandighe den die we in de verschillende regio's aantreffen. Het tempo waarin veranderingen worden doorgevoerd, varieert ook. Veel kennis die we al hebben opge daan, wordt later elders toege past. Van alle regio's waarin Ahold opereert, zijn de markten in de Verenigde Staten en Ne derland het meest ontwikkeld. In die landen wordt de bedrijfsvoe ring voor een groot deel bepaald door de wensen van de heden daagse klant. Wat houden die wensen precies in? En hoe kun nen onze winkels de klant het best tegemoet komen? Het moderne gezin bestaat uit weinig gezinsleden, die op hun beurt allemaal hun eigen smaak en voorkeuren hebben. Dus: geen gezinspudding meer, maar een persoonstoetjes met verschillen de smaken. De markt indelen op basis van levensstijlen lukt ook al niet meer zo goed. Zo gaat de 'yup' bij sommige produkten ge woon voor de goedkoopste va riant en haalt de 'werkende moe der met twee kinderen' de ene keer een kant-en- klaarmaaltijd, en de andere keer een boodschappenkar vol ingre diënten voor een drie-gangen maaltijd. Iedereen houdt er een levensstijl met een eigen mix van voorkeuren op na. Al die ver schillende stijlen veranderen bo vendien regelmatig. De supermarkt reageert op het individualisme van de klant door het assortiment groter te maken. Maar kan dat assortiment einde loos groeien? Het antwoord is nee. De opbrengsten van dit soort groei nemen op den duur af. De grote vraag is: hoe kun je de moderne klant werkelijk van dienst zijn met de produkten die hij wil, en met zo laag mogelijke kosten. Een nauwkeurige re gistratie en ana lyse van het consumentenge drag zijn hierbij een grote hulp. Nauwkeurig re gistreren doen we in de winkel door middel van het scannen aan de kassa van de barcode. Op ba sis van deze ge gevens, besluit de supermarkt manager van dag tot dag wat hij wil bestellen, voor zijn lokale klantenkring. Omdat de distri butie zo op maat gesneden is, be sparen we tegelijkertijd in kos ten. Bij Albert Heijn in Neder land is dit systeem al ingevoerd. De Amerikaanse ketens volgen binnenkort. Informatie over het koopgedrag van een individuele klant kan via de klantenkaart nog verder wordt verfijnd. Albert Heijn test momenteel een kaart, waarmee de klant kan betalen, sparen, zelfgescande boodschappen kan betalen en waarmee sta tiegeld kan worden verre kend. De Amerikaanse ke tens ontwikkelen eveneens een zo'n klantenkaart. Fi nast (in Ohio) neemt bin nenkort de eerste versie in gebruik. De klantenkaart heeft niet alleen voor de klant, maar ook voor de win kel aanzienlijke voordelen. De kaart registeert immers aankopen! Op basis daarvan kan de klant herkend worden als jonge ouder, kattenbezitter, lief hebber van speciale bieren, etce tera. Hierdoor kan de winkel ge richte informatie geven aan elke klant en - niet te vergeten - spe ciale aanbiedingen doen. Moder ne informatie technologie is zonder twijfel heel belangrijk voor de winkel van nu. Het is één factor bij het bepalen met welke type win kel en welke produkten en diensten we consumenten te gemoet treden. Maar er zijn meer factoren. Denk aan con currenten, be volkingsdicht heid, cultuur en tradities. Per regio kiezen we voor de beste mix van winkelvormen en pro dukten en diensten. In de Verenigde Staten is een su permarktassortiment van meer Ieder een houdt ER TEGENWOORDIG EEN EIGEN MIX VAN STIJLEN EN VOORKEUREN OP NA. dan 35.000 produkten geen uit zondering. Nergens anders heeft de consument zoveel keuze. In onze Amerikaanse winkels is het assortiment bovendien heel di vers. Produkten die teveel op el kaar lijken, worden geschrapt. Dat levert een flinke kostenbe sparing op. De vrijgekomen win kelruimte wordt ingenomen door produkten die méér uitnodigen tot extra aankopen. Een uitgekiend prijsbeleid voor het totale assortiment. Dat hoort bij uitstek bij de Every Day Low Prices-formules waarmee Giant en Edwards werken, en bij de verwante formules van Finast, Tops, BI-LO en Mayfair. De Ahold USA winkels bestrijden de concurrentie vooral met hun kern-expertise: kwaliteit, keuze en 'waar voor je geld' in vers- en vlugklaarprodukten. De keuze aan versprodukten - zoals kant- en-klaarmaaltijden, warme snacks en maaltijden - groeit sterk en zorgt ervoor dat de ke tens hun concurrentiekracht ver sterken. Daarnaast profiteren de Ahold-winkels van de voordelen van schaalgrootte en benutten zij de kennis op het gebied van dis tributie, inkoop en kwaliteitsbe heersing. De klant van vandaag is kritisch en zeer prijsbewust, maar dat betekent niet dat hij persé zo goedkoop mogelijk uit wil zijn. Op veel momenten is 'tijdwinst' belangrijk voor de consument van nu. Als zij haast heeft, en dat heeft zij steeds vaker, is zij bereid te betalen voor een maal tijd waar hij nauwelijks nog iets aan hoeft te doen. Produkten en

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 6