p VISIE Veel Primarkt- mensen reageerden: als het bedrijf dan toch wordt verkocht, dan liefst aan AH. TOP DOWN DE OVERNAME 'FAMILIE' AHCONDITIES We geven veel service en hanteren lage prijzen. Dat kost geld en daar is welbewust voor gekozen. BESTE Directeur Primarkt Henk Klappe I rimarkt is een begrip in I Breda en omstreken. De in hoofdzaak Brabantse klant en het bedrijf kennen elkaar. 'Van buiten maken veel winkels - twintig in totaal - een ingeto gen indruk', analyseert de net ingewerkte directeur Henk Klappe. 'Maar als je binnen komt ziet het er sprankelend uit. Volle schappen, mooie pre sentatie, brandschoon.' '"Waar de verschillen zitten met Albert Heijn? Primarkt en Al- bert Heijn zijn beiden kwali teitssupermarkten, maar dat krijgt op heel verschillende ma nier vorm. Zo zijn bij Pri markt bijna alle produktgroepen in de bediening. Groente, kaas, vleeswaren, brood; je kunt het niet eens voorverpakt bij ons meenemen! Wat mij onmid dellijk opviel toen ik hier in januari binnen kwam, was de kwaliteit van de broodafdeling. Bijna elke Pri markt heeft zijn eigen bakkerij, waar ook banket wordt ge maakt. Mensen staan voor brood én banket in de rij. Vol gens de verkoopcijfers scoort die afdeling bijna dubbel zo goed als de gemiddelde broodaf deling in de branche. Ook heb ben alle Primarkten een eigen snijkeuken waar groente dage lijks vers wordt gesneden. Zes tien Primarkt-winkels hebben een aparte slijterij onder hun dak - die inmiddels worden be voorraad door Gall Gall.' Klappe analyseert: 'Sommige verschillen tussen Primarkt en AH zijn terug te voeren naar de verschillen in omvang tussen de twee bedrijven. Bij andere ver schillen speelt de visie van de voormalige directie een duide lijk woordje mee. Wij stoppen in onze winkels méér dan mis schien strict noodzakelijk is in uren 'verzorging'. We geven veel service en hanteren lage prijzen. Dat kost geld en daar is welbewust voor gekozen. 'Hoe we dan toch onze rende mentsdoelstelling kunnen beha len? We houden de bezetting op het hoofdkantoor heel beschei den. Zo bestaat onze hele afde ling automati sering uit drie mensen. Die ge ringe 'over headkosten' zijn noodzake lijk, om de to- taalkosten bin nen de perken te houden. De lijnen naar de werkvloer zijn heel direct, wat zo zijn voorde len heeft. Het bedrijf is heel slagvaardig. Als ik vandaag een beslissing neem, wordt het morgen uitge voerd. Inderdaad, we zijn top- down georganiseerd. Maar als commercieel directeur Wim van Helden of ik een beslissing ne men, lopen we vervolgens ook de deur uit om het zelf te gaan vertellen.' Op 24 mei werden de laatste handtekeningen gezet. De Brabantse supermarktketen Primarkt, dat tot de tien grootste bedrijven in de regio behoort, ging daarmee definitief over in handen van Albert Heijn. Voormalig AH-man Henk Klappe (48) staat al sinds half januari aan het roer. 'De positie van Primarkt naast Albert Heijn? We blijven een zelfstan dige werkmaatschappij.' 'Of we aan de formule gaan sleutelen?' Klappe hoeft er niet over na te denken: 'Dat zou heel onverstandig zijn. Een formule bestaat uit elementen die el kaar in evenwicht houden. Bij een verandering in een goede formule moet je dus wikken en wegen: zou het ook werkelijk een verbetering zijn. Primarkt ombouwen tot AH is niet aan de orde. Onze klant is een andere dan die van AH. De klant van Primarkt heeft vaak een gezin met (jonge) kinderen en heeft wat minder te besteden dan de klant van AH. 20 van de AH- klanten komt ook bij Primarkt en 30 van de Primarkt-klan- ten komt ook bij AH. Ahold heeft dus feitelijk met Primarkt een nieuw segment in de markt aangeboord. De positie van Pri markt naast Albert Heijn? De opdracht die ik heb gekregen is: Primarkt waar mogelijk te ver sterken en uit te bouwen. Als we bij wijze van spreken vol gend jaar de 21e Primarkt zou den kunnen openen, dan zullen we dat zeker niet nalaten', zegt- Klappe. "We blijven dus een zelfstandige werkmaatschappij, echter: - met graagte - gekop peld aan Albert Heijn. Ik rap porteer aan AH-directeur Oscar van den Ende.' In december vorig jaar werden Primarkt en Albert Heijn het eens over de overname; op 2 ja nuari werd de beslissing be kend gemaakt, ook aan de eigen mensen. Klappe: 'De familie Thijssen (Henk Thijssen begon 35 jaar geleden het bedrijf) is uiteraard met meerdere bedrij ven in gesprek geweest. Onder meer met leden van Superunie, de organisatie waarbij Pri markt zelf was aangesloten. Uiteindelijk is gekozen voor Al- bert Heijn. Albert Heijn sluit heel goed aan qua formule - ze hechten beiden grote waarde aan kwaliteit in de winkels - en de ideeën van de AH-directie over de toekomst van Primarkt sprak de vorige directie bijzon der aan.' Over de reactie van de Pri- markt-mensen op de overname zegt Klappe: "Veel mensen wa ren een beetje teleurgesteld: zelfstandig blijven is toch het leukst. Maar de tweede reactie was: als het bedrijf dan toch wordt verkocht, dan liefst aan AH. AH heeft hier een goede naam. Bovendien', legt Klappe uit: 'De hoofddirectie van AH ziet Primarkt graag haar eigen weg gaan. Uiteraard stellen de mensen hier dat erg op prijs.' Met de samenwerking tussen beide bedrijven is al een begin netje gemaakt. 'Op een heel prettige manier', vindt Klappe. 'We blijven natuurlijk concur renten, maar er is wel degelijk iets veranderd. We behoren nu tot dezelfde familie. Over en weer gaan we bij elkaar op be zoek. Ik waak erover dat we in die samenwerking als gelijk waardige partners naast elkaar staan.' 'Wij zijn bijzonder geïnteres seerd in zaken als beveiliging, maar ook in het aanbod oplei dingen van AH. Vanuit mijn ei gen tijd bij AH weet ik dat dat best goed was. Maar nu ik er 'van buiten' te genaan kijk, zie ik pas echt hoe goed. Op onder delen is het op leidingen-aan bod heel bruik baar voor Pri markt. Op het gebied van in koop zullen we profiteren van onze band met AH. Produkten die we beiden op het schap voe ren, zullen we voortaan onder gelijke (AH-) condities inkopen. Omgekeerd heeft Albert Heijn belangstelling voor onze brood formule. Niet zo gek, gezien de uitstekende kwaliteit én de re- actie erop van de Primarkt- klant. Zo'n kwaliteitsafdeling sluit natuurlijk prima aan bij de formule van AH. Binnenkort gaan ze er in één winkel in Noord-Holland mee aan de slag. En verder', zegt de directeur, 'zal ik voor elke belangrijke in vestering kijken wat AH voor ons kan betekenen - omgekeerd geldt dat ook. Waar we dat ze ker niet zullen doen is bij ele menten die be palend zijn voor onze for mule. Als we de 21e Primarkt zouden openen, ziet die er ook uit als een Pri markt.' 'Als je nou aan mij vraagt: waar wil je voor staan? Dan zeg ik: tel kens op zoek zijn naar het beste van twee werelden; de kracht van de Primarkt-formu- le bewaren en daar nieuwe di mensies aan toevoegen. Daar zal ik, samen met onze commer cieel directeur Wim van Hel den, de komende jaren de han den aan vol hebben.' AHOLD FLITSEN JUNI 1996 'De hoofddirectie van AH ziet Primarkt graag haar eigen weg

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4