EARTH DAY VOOR HERHALING VATBAAR Laatste zuivelrit eindigt in Tilburg Enthousiaste zeehonden bezorgen Annemarie nat pak 8 AH zuivelleveringen voortaan vanuit eigen verscentrales VAKER EN SNELLER Winnares Milieutest naar EcoMare 22 APRIL 1996 AHOLD FLITSEN MEI 1996 Annemarie Verbond (zesde van links) bij het voeren van de populaire viseters In navolging van de Amerikaanse Earth Day, die tradi tiegetrouw elk jaar op 22 april gevierd wordt, heb je de laatste tijd ook veel over milieuzaken in Flitsen kunnen lezen. Ahold nam het initiatief voor een Nederlandse Earth Day onder het motto: "een goed milieu begint bij jezelf". Projectleider Ella Taal kijkt met tevredenheid te rug op deze Nederlandse primeur: 'Het is zeker voor her haling vatbaar, ook gezien de enthousiaste reacties van de Flitsen-lezers. Ja, wat mij betreft doen we het volgend jaar weer!' Flitsen schreef een prijsvraag uit om een milieuverhaal te schrijven, waarin vooral eigen initiatief een rol speelt. Het winnende Earth Day-verhaal van Floris Boogaard stond afge drukt in het aprilnummer van Flitsen. Daarnaast kon je via een uitgebreide milieutest be palen, of je jezelf een "milieu- dombo" of misschien wel een "milieutopper" mag noemen. Uit de vele inzenders van de uitslag werd Annemarie Ver boord als winnaar geloot. Zij kreeg een dagje EcoMare op Texel aangeboden. Hieronder een interview met de prijswin- nares en markante uitspraken van enkele inzenders. Met 1101 PUNTEN scoorde jelly Höhenstein van AH 1218 in Nij megen als "milieukanjer". 'En ik maar denken dat ik een "top per" was! Zo'n test zet je weer met beide benen op de grond', aldus Jelly. 'De gemeente Nijmegen is trouwens nog lang niet zo ver! Ze controleren niemand op het gescheiden aanleveren van afval, terwijl ze het wél verplicht gesteld hebben. Met het gevolg, dat veel mensen hun afval domweg niet meer schei den... In de kantine waar Jelly werkt, worden alleen AH-pro- dukten gebruikt bij het bereiden van de maaltijden. 'Dat scheelt enorm in overbodig verpakkingsmateriaal.' Jelly heeft ideeën te over als het gaat om milieuverbeteringen bij Albert Heijn: 'Maar die stuur ik naar de ideeënbus van het hoofkantoor in Zaandam, dan hebben we er allemaal wat aan.' MET EEN OVERTUIGENDE SCORE van maar liefst 1315 punten is Stoffel Crombach een absolute 'topper'. Thuis gaat hij zeer be wust om met het milieu: 'Ik let erop, dat ons gezin geen water verspilt bij het nemen van een bad of een douche', aldus Stoffel. Als drogist (verkoper 2) bij AH 1267 in Venray is hij ook zeer te spreken over de aandacht voor het milieu in zijn filiaal: 'We voe den elkaar op. Als iemand onnadenkend iets weggooit, dan wordt hij daar door een collega op gewezen. En dat wérkt!' Stoffel: 'Het geheim zit hem soms in kleine dingen; zo gebrui ken we bij werkzaamheden geen schoonmaakmiddelen meer, die niet biologisch afbreekbaar zijn. Onze koffiezetapparaten bij voorbeeld, worden uitsluitend nog met schoonmaakazijn ont- kalkt!' Annemarie Verboord was totaal verrast toen ze hoorde dat ze met haar inzending was uitgeroepen tot prijswinnares van de Flitsen Milieutest. 'En dan te bedenken dat ik mijn score min of meer voor de grap heb opgestuurd', aldus de 22-jarige parttime verkoopster van AH in St. Michielsgestel. Met 995 punten belandde zij in de categorie 'Milieukanjer'. Op 11 april werd Annemarie getrakteerd op een dagje Eco Mare op Texel. Dit bijzondere centrum ligt midden in een 70 hectare groot duinpark. Het be staat onder andere uit een be zoekerscentrum, een museum, een veldwerkcentrum en een aparte zeehonden- en vogelop vang. Annemarie bezocht er een expositie over de Noordzee en het Waddengebied. Bovendien kreeg ze de kans om de zeehon den van heel dichtbij te bekij ken, terwijl ze door de dieren verzorger van een visje werden voorzien. Annemarie: 'Dat le verde me wel onverwacht een nat pak op. Sommige zeehon den werden zo opgewonden toen ze de emmers met vis za gen dat ze enthousiast begon nen te spetteren en daar had ik even niet op gerekend!' Onder toeziend oog van de verzorger mocht Annemarie ook in het hok van de zogenaamde Tiui- lers' (jonge zeehondjes die hun moeder kwijt zijn). 'Hartstikke lief, aldus de prijswinnares. Zij was ook onder de indruk van de vogelopvang, waar gewonde of met olie besmeurde zeevogels verzorgd worden. Is Annemarie op haar werk ook zo milieubewust? 'Ja hoor, we zijn echt heel goed bezig. Mijn broer en mijn moeder werken ook in het filiaal. Mijn moeder had het idee om efficiënter met alle plastic bekers in de kantine om te gaan. Dat hebben we on langs ingevoerd. Zo zie je maar, ik heb het niet van een vreem de. En op de Deli waar ik werk, maken we op eigen initiatief de plastic afvalzakken schoon, waardoor we ze nóg eens kun nen gebruiken.' Een échte mi lieukanjer, die Annemarie... een proef gehouden met zestig filialen van DC Zaandam. Daarna de hele regio Zaandam en steeds een stapje verder. Dit is echt de allerlaatste zuivelrit door een leverancier.' Het aanleveren van zuivel in combinatie met overige gekoel de produkten heeft verschillen de voordelen. Van Duin daar over: 'De levertijden zijn korter en we komen vaker bij de filia len, omdat we er ook voor ande re produkten naartoe moeten. Om al die ritten te kunnen rij den, hebben we zelfs personeel van Campina Melkunie overge nomen. Zij hoeven hun produk ten immers op veel minder pun ten af te leveren dan voorheen. Het nieuwe systeem scheelt ook een hoop handling bij de filia len. Gemiddeld zo'n zes zuivel- wagens minder per week.' De laatste rollies worden gelost. Voortaan belevert AH zelf zijn filialen Op zaterdag 13 april reed Campina Melkunie voor het laatst zuivelprodukten rechtstreeks naar AH-supermark- ten. Voortaan brengt de leverancier zijn zuivel naar de verscentrales, waarna AH zelf voor de belevering van fi lialen zorgt. Flitsen ging kijken in Tilburg, waar 'de melkboer' voor het laatst zijn kratten melk, vla en yog hurt bij de achterdeur neerzette. Klokslag twee uur 's middags stopt de vrachtwagen van Cam pina Melkunie bij filiaal 1521 in Tilburg. De magazijndeur zwaait open en assistent filiaal manager Peter van Poppel komt naar buiten. De door hem bestelde zuivelartikelen kun nen door dezelfde deur naar binnen. Ook Raymond Kools, service manager van Campina Melkunie en Hans van Duin, lo gistiek manager bij AH zijn aanwezig. Op de zijkant van de vrachtauto hangt een bord met de tekst Van Woerden naar Zaandam: de Melkweg1. 'Dat slaat op het feit dat we vanaf nu zélf de zuivel naar de filia len gaan brengen, legt Van Duin uit. 'Campina Melkunie heeft z'n hoofdkantoor in Woer den, wij in Zaandam.' Zuivel produkten worden door leve ranciers voortaan in bulk afge leverd bij de AH-verscentrales. Van daaruit worden de winkels bevoorraad, in combinatie met andere gekoelde produkten. Het plan is ontstaan door de invoe ring van Vandaag Voor Morgen, waarbij verschillende stromen met één rit naar het filiaal wor den gebracht. "Eerst hebben we

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 8