'Ik heb er altijd in geloofd' 'Praag was niet nummer één op de lijst' Euronova door de jaren heen 7 AHOLD IN TSJECHIË: t Euronova koos 'the other way around' SCANNING FEEST Fritz Ahlqvist, lid Raad van Bestuur, verantwoordelijk voor o.a. Europa: 1970 het communistische ente Wiskunde in Over- werkweek naar haar ge el en een Tsjechisch staats- i dienst bij Ahold. Ze ar Tsjechië van dichtbij ardoor was het moeilijk 0111 praken te maken met leve- iciers. We liepen ook tegen il wantrouwen aan, nog een enis van het communisme, int wie weet wat je tegen ie- ;üd kunt zeggen. Misschien e wel van de staatspolitie, t kost jaren voor zo iets gesle- 1 is. Dan vind ik dat het in iechië heel snel is gegaan, id 1993 kwam de doorbraak, lukkig. Euronova kon zestien le staatswinkels kopen. Daar- is het makkelijker geworden winkels te venverven. Met hoogtepunt natuurlijk onze Be nieuwe winkels in Praag.' Euronova: Mana: Sesam: Mega: Prima: Distributiecentra: Overige: Omzet: dochterbedrijf van Ahold supermarkten discount-formule cash carry kleine hypermarkt hoofdkantoor in Brno 51 winkels. 14 winkels. 8 winkels. 2 winkel. 3, één in Jihlava, één in Uherske Hradiste, één in Pribram. Straks ook één in Olomouc 36 (nog niet verbouwde winkels) 222 miljoen gulden in 1995. Een stijging van 99% t.o.v. 1994. TSJECHISCHE SPREEKWOORDEN OVER ETEN EN WERK 'Zonder werken geen gebak' 'Met zoveel smaak als men aan het eten begint, moet men ook aan het werk beginnen' DE TIEN MEEST VERKOCHTE PRODUKTEN IN TSJECHIË: Toiletpapier, bier, chips, olie, koffie, sinaasappelsap, Rama margarine, een soort lange vingers, hele kip en mineraalwater Euronova opende op 16 mei de deuren van twee nieuwe Mana-winkels in de Tsjechische hoofdstad Praag. Direc teur Antonin Jizdny vindt het na vijf jaar een logische stap, want zegt hij: 'Iedereen wilde starten in Praag.' Euronova startte in Moravië, een dichtbevolkt industriege bied. Jizdny: 'Daar lagen de grootste mogelijkheden. We had den goede contacten in Moravië. Het onroerend goed was er veel goedkoper dan in de hoofdstad. Bovendien, in Praag was en is het moeilijker winkels te ver werven, omdat er veel meer par tijen op de markt zijn. Praag stond niet nummer één op ons lijstje. We hebben gekozen voor 'the other way around', eerst een basis leggen in andere gedeelten van het land. We zijn nu markt leider, we zitten in alle delen van Tsjechië met vier verschil lende formules. Dan wordt het tijd dat je ook in de hoofdstad komt. Voor mij is Praag nu een logische stap. We zijn in Praag gekomen vlak voor de landelijke verkiezing met als doel gekozen te worden.' De winkels in Praag liggen in de wijken Ladvi en Visla, in sterk verouderde, maar bekende win kelcentra, vlakbij winkels van de voornaamste concurrenten Julius Meinl en Billa. De Mana- winkels, gehuisvest in oude pot- raviny (staats-levensmiddelen- bedrijven). zijn de eerste winkels in de centra die grondig zijn ge moderniseerd en opgefrist. Ver groot zijn de winkels ook, hoewel ze met respectievelijk 600 m2 en 800 m2 niet tot de grootste su permarkten van Euronova ho ren. Antonin Jizdny: 'Maar we bieden ook hier een mooi assor timent aan. Vlees, ijs, natuurlijk daar zijn de Tsjechen gek op. Maar we doen het ook goed in diepvriesmaaltijden. Bij ons werken man en vrouw net als in Nederland ook vaak allebei. Dan is een diepvriesmaaltijd handig. En wat in opkomst is, zijn deli catessen. Ja, de Tsjech houdt van lekker eten.' Hoe ziet hij de toekomst? 'We gaan verder groeien, natuurlijk. En wat ook leuk is om te melden: we onder zoeken de mogelijkheid om op termijn te starten met scanning. Verder: met de bouw van ons nieuwe distributiecentrum in Olomouc gaat het voorspoedig. Ik denk dat we nog net voor het eind van het jaar opengaan. Alle winkels in Moravië worden dan vanuit dit enorme pand bevoor raad. 300.000 colli per week, 28 docks. Da's niet niks.' Jizdny in gesprek met een jonge klant Jizdny vierde voor de opening van de Praagse winkels op 11 mei het eerste grote personeels feest van Euronova. Voor 500 medewerkers, waaronder alle bedrijfsleiders en DC-managers, werd in Brno, thuishaven van Euronova, een gezellige avond georganiseerd ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. Alle medewerkers van Euronova (zo'n 3000) ontvingen cadeau bonnen, die ze, net als in Neder land, bij de winkels van Eurono va kunnen besteden. En er wa ren meer festiviteiten. Zo liepen in de nacht van 15 op 16 mei duurlopers in verschillende teams 184 kilometer van Jihla va (waar de eerste Mana in 1991 openging) naar Praag. De 'Ma- nathon' werd extra imposant doordat de lopers ieder een Ma- na-winkelwagentje voor zich uit duwden. fflE 'Terugkijkend zou je over de vijf jaar Tsjechië kunnen zeggen: de aanhouder wint. We hebben de nodige hobbels moeten nemen. De veranderde wetgeving, waar door het moeilijk was winkels te huren of in eigendom te krijgen, de overgang naar de vrije markt economie en de opdeling van Tsjechoslowakije, waardoor we met ons hoofdkantoor in Brno opeens helemaal niet centraal zaten, maar ergens in de hoek van het land. Dat de Tsjechen ervoor kozen om het privatise ren van staatsbedrijven allereerst aan Tsjechen te gunnen, was een begrijpelijke keuze, maar niet de meest effectieve manier om het land snel op te bouwen. We dreigden in die tijd huurcon tracten kwijt te raken. Daar heb ben we voor moeten knokken. Ik heb er, ondanks de tegenslagen, altijd in geloofd. Tsjechië was een hoog ontwikkeld land. En als je er vandaag de dag komt, merk je dat. Ze hebben het land op de rit. Opleidingen zijn er goed, de infrastructuur is verbe terd, de levensstandaard stijgt, dus de koopkracht. Kenmerkend is ook dat het vijfde jaar, toch betrekkelijk snel, het bedrijfsre sultaat positief is. Dit jaar gaat Euronova winst maken. Een be langrijk moment, maar daar zijn er meer van. De opening van de eerste winkel in Jihlava was een doorbraak. Het feit dat we 16 winkels konden kopen, twee jaar later, was opnieuw een door braak. En het moment dat we het Tsjechische management volledig konden installeren, was voor mij ook een hoogtepunt. Ik denk dat we de komende jaren meer en makkelijker winkels kunnen verwerven en verdere groei kunnen realiseren.' De redactie pakte er vijf jaargangen Flitsen bij en stelde het volgende overzicht samen. MEI 91: Ahold richt in Brno het dochter bedrijf Euronova op. Buitenlandse bedrijven mogen in Tsjechië geen winkels kopen en/of huren. JUNI '91: De eerste Mana ('Hemels Brood') wordt geopend in Jihlava. Frisse geel/blauwe kleuren en een assor timent van niet vierhonderd, maar tweeduizend artikelen moe ten de Tsjech lokken. Na 40 jaar dictatuur kunnen de Tjechen weer sperziebonen, witlof en chips kopen. 'Het is mooi dat de winkel in de grauwe omgeving van een ge middelde woonwijk in een provin ciestadje staat, en niet in Praag, waarvan alles gebeurt', zei Mag- da Babeliowsky in het augustus nummer 1991 van Flitsen. En ook: 'Verantwoordelijkheid ne men voor een zaak waar je samen voor staat en initiatief nemen, dat moeten ze nu leren.' NOVEMBER '91: Tweede winkel Zdacr nad Saza- vou, derde open in jablonec. EIND '91: Drie distributiecentra, negen win kels, waarvan vier Mana. 'Grotere investeringen mogen pas ver wacht worden als zich mogelijk- heden voordoen om een aan zienlijk aantal winkels te verwer ven.' MEI '92: 'Mana doet het goed en wil uitbreiden', kopt Flitsen. Om uit breiding te realiseren is overeen stemming met de verschillende overheden nodig. De langzame onderhandelingen daarvoor verlo pen niet gemakkelijk. 'In dit land is niets helemaal zeker voor het daadwerkelijk gebeurt.' DECEMBER '92: Sinds de komst van Ahold in Tsjechië, nu ruim twee jaar gele den, zijn er al talrijke verbeterin gen in de voedseldistributie gere aliseerd. Lokale fabrikanten zijn nu beter in staat aan de vraag van de markt te voldoen. In het kader van de privatisering krijgt Ahold diezelfde maand nog 16 winkels toegewezen. Die wor den verbouwd en aan de Mana- keten toegevoegd. Totaal op 28. JANUARI 93: Eén van de winkels uit het privati seringsproject is de winkel die in januari opengaat in Brno. Flitsen gebruikt superlatieven als 'Parade paardje' en 'Topwinkel'. JANUARI '94: Mana Premie Club: grote zegelspaarac- tie voor luxe artikelen. Krultang of stofzuiger. De Mana-consument zit op het niveau van de AH-klant in de ja ren '60. Albert Heijn startte toen een soortgelijke spaaractie. FEBRUARI '94: Euronova koopt elf vroegere staatwinkels. 'We hebben het neusje van de zalm gekocht', be weert Magda Babeliowsky. Noord-Moravië is industrie, dus werk, dus koopkracht. Produkten worden voor 90% betrokken van Tsjechische leveranciers. MAART '94: Winkel 29: Olomouc open. 'De mooiste supermarkt van Tsjechië', zegt Euronova-directeur Aad Els- hof. De nieuwe Mana biedt de klant 4000 produkten. Ook in maart neemt Antonfn Jizdny het roer van Elshof over. OKTOBER '94: Sesam, open u. Ahold test dis count-formule in Tsjechië onder de naam Sesam. De slogan is: 'Betaal minder.' DECEMBER '94: Tsjechen lopen stage in Neder land bij AH. 'Wat me opvalt is de manier waarop jullie omgaan met klanten en de manier waarop de supermarktmanager omgaat met zijn medewerkers, constant over leg, koffiepraatjes.' MEI '95: Het eerste exemplaar van 'Menu' rolt van de persen Menu is de Tsjechische A erHande JULI '95: Activiteiten en omzet worden ver dubbeld door de aankoop van winkels van Ceska General Food. Praag s 5|T-r- 0/oiHOUCp*k I Bratisli

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 7