DE FLEXIBELE SUPERMARKT IN DE USA Collega's pionieren, bouwen en trouwen in Indonesië huk m BUITENLAND Concept Store 2000 maakt van storemanager toneelmeester TONEELDECOR INTERNATIONALE MEETING in een Flits ELASTIEKEN TIJD AHOLD FLITSEN MEI 1996 - Synergie, één plus één is drie. Ook bij winkelbouw gaat die vlieger op. Ahold Project Services (APS) ontwikkelde het flexibele supermarktconcept; goedkoper en razendsnel te (ver)bouwen dankzij het gebruik van gestandaardiseerde winkelelementen en bouwmaterialen. In Amerika is de eer ste supermarkt volgens dit nieuwe 'Concept Store 2000' in aanbouw. Ook in Nederland en in de expansiegebieden als Centraal-Europa en Azië is de kans groot dat het concept in de toekomst kan worden toegepast. Twee jaar geleden werd APS door de Raad van Bestuur ge vraagd een winkel te ontwerpen die honderd procent flexibel, snel te bouwen en bovendien dertig procent goedkoper dan de huidige supermarkt moest zijn. Een regelrechte uitdaging, die APS aangreep en daarmee het project Concept Store 2000 startte. APS-projectmanager Albert Voogd werkte samen met een architect en leveran ciers van bouwmaterialen. In juni 1994 lag het eerste ont werp op tafel, in januari 1995 volgde een verbeterde versie. Voogd verhuisde met dat ont werp naar Amerika, overtuigde de managementteams en de Amerikaanse Ahold-dochters en werkte het verder uit. Ook werd hij er mede-voorzitter van de werkgroep, waarin synergie wordt nastreeft binnen Ahold's Amerikaanse supermarktke tens. 'We doen dat op het ge bied van bouwen, onderhoud en energie en de inkoop van stel lingen, koelelementen etcetera.' De essentie van de Concept Sto re 2000 is dat er bij de bouw van nieuwe winkels zoveel mo gelijk gebruik gemaakt wordt van gestandaardiseerde ele menten, met inbegrip van appa ratuur en winkelmeubilair. Voogd: 'Dat levert enorm veel flexibiliteit op. Ontzettend be langrijk, want de markt en het klantengedrag veranderen te genwoordig razendsnel. Stel, er komt een concurrent met een prachtige winkel bij ons in de buurt zitten. Daar moet je di rect op in kunnen springen met een verbouwing aan de binnen en/of de buitenkant. De binnen kant vergelijk ik weieens met een toneel. De store-manager is de toneelmeester die razend snel een nieuw decor moet kun nen neerzetten.' In Amerika wordt dit jaar een Martins Food Store - een win kel van Giant Food Stores - in Martinsburg (West Virginia) geopend. En Tops Markets in Edwards in Brooklyn, New York. Vanaf '97 gaan alle Amerikaanse Ahold-ketens bouwen volgens Concept Store 2000 de staat New York volgt daarna met een Wilson Farms-buurt- winkel die ook is afgeleid van het concept.' Vroeger duurde het bouwen van zo'n winkel 16 weken, nu is de klus in 21 da gen geklaard. De bedoeling is dat alle Amerikaanse Ahold-ke- tens vanaf 1997 beginnen met de bouw volgens het nieuwe concept en dat in 2000 alleen nog maar dergelijke winkels worden gebouwd. Het zal op Voogd daarover: 'In Polen wordt gewerkt aan een snelwinkel- bouw-concept op basis van Con cept Store 2000. Verder bren gen we binnen Ahold onze ken- Geen eenvoudige klus, maar wel een joekel van een uitda ging! Zo noemt Piet de jong, één van de vier Ahold-collega's in Indonesië, de taak waaraan hij en drie collega's in januari zijn begonnen. Samen vormen ze het 'Indonesië-team'. Bert van der Meer is de landenmanager, Marco Kraan doet finan ciën en informatietechnologie, Peter Haccou buigt zich over de logistiek en De jong zelf is verantwoordelijk voor trai ning en organisatie-ontwikkeling. Samen bundelen ze voor al veel Albert Heijn-ervaring. Binnenkort worden nog twee collega's aan het team toegevoegd. Het vertrek naar de 'Gordel van Smaragd' volgt op een samen werking, die Ahold en de Indo nesische onderneming PSP in oktober 1995 zijn aangegaan. Vanuit- Ahold verlenen wij aan Freshmart, een onderdeel van PSP, technische assistentie bij de opbouw van een landelijke supermarktketen in Indonesië', Voorgevel van een FreshMart in Jakarta, eigendom van de Indonesische onderneming PSP, waarmee Ahold samenwerkt. Deze winkel wordt met hulp van onze collega's ter plekke ge heel geremodeld. In de rechterbovenhoek, achter de ramen, is een deel van de opslag te zien, die hier boven de FreshMart is gesitueerd zegt Piet de Jong. 'Dat is geen eenvoudige klus, omdat Fresh mart met z'n drie supermark ten en zestig minimarts op dit moment nog een heel beschei den plaats inneemt in de le vensmiddelenbranche in Indo nesië. Voeg daarbij dat deze winkels zich zowel in Jakarta als in Bandung en Surabaya bevinden -een afstand van circa 1000 kilometer- en je hebt een deel van de uitdaging te pakken.' 'Begin januari', vertelt Piet de Jong, 'hebben we gebruikt om een eerste indruk van de orga nisatie te krijgen en kennis te maken met onze nieuwe colle ga's. Na die eerste week heeft een organisatiebureau verder gewerkt aan ons businessplan. Toen konden wij, met onze echtgenotes, informatie gaan verzamelen over wonen, onder wijs en recreatie. Ook was het een goede gelegenheid om met elkaar de eerste 'cultuurschok ken' te verwerken, want die zijn er zeker geweest.' 'Inmiddels hebben we op een rijtje gezet hoe we de doelstel lingen voor de komende vijfjaar het beste kunnen realiseren', aldus De Jong. 'We krijgen nog elke dag veel verrassingen op jaarbasis kunnen leiden tot be- nis en ervaring over waar ter sparingen van vele miljoenen dollars. De kans bestaat dat Ahold het nieuwe winkelbouwconcept ook in Centraal-Europa, Azië en Nederland zal gaan toepassen. wereld men dat maar wil. Bo vendien is er twee keer per jaar een internationale synergie- meeting. Daar komen de Ahold- specialisten op het gebied van winkeltechniek bij elkaar om ervaringen en ideeën uit te wis selen. De volgende wordt in ok tober gehouden in Amerika.' ons bord. Daardoor veranderen we ook regelmatig van gedach ten. Dan maken we toch maar weer gebruik van zoveel moge lijk 'oud en nieuw' AH-mate- riaal. Gelukkig hebben we veel collega's, die direct klaarstaan om informatie te geven. Verder steken we veel energie in het afremmen van de torenhoge verwachtingen, die onze Indo nesische collega's van Ahold hebben. Een grote supermarkt- Pilotstore gepland in september Indonesië-team assisteert bij opbouw supermarktketen keten opbouwen met een goede organisatie is niet iets wat in een paar weken voor elkaar is, zelfs niet voor Ahold!' Een belangrijk moment zal de opening van de pilotwinkel zijn. Die is gepland in september. Dan kan veel praktische erva ring worden opgedaan voor de verdere expansie. Volgens Piet is het echt pionie ren in een voor het team volko men andere cultuur: 'Zowel za kelijk als privé lopen wij nogal eens tegen verschillen aan. De Indonesische taal kent verschil lende soorten 'ja', waarvan er één 'nee' betekent. 'Jam Karet' betekent zoiets als 'elastieken tijd', hetgeen ons als punctuele Nederlanders weieens verbaast. Het verkeer is een mirakel. Hier is het aanvallend rijden uitgevonden, zeggen de Indone siërs lachend. Er geldt op de weg slechts één regel, namelijk: 'Geen regel.' Samenwonen is hier zeer ongebruikelijk, waar door Marco Kraan in het zicht van zijn taak hier een echt Ahold/PSP-huwelijk aangaat, voordat hij zich hier vestigt. Over motivatie gesproken!' '"Wat zo'n klus echt leuk maakt', besluit Piet de Jong, 'is dat er, behalve de lange termijn- doel stelling, niets vaststaat. Het geeft ons de gelegenheid om zelf iets op te bouwen. Ook om on geacht je vakgebied je 'overal' mee te bemoeien. Echt een nieuwe ervaring, dus.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 5