Ruim de helft van AH's supermarkten, zo'n 360 winkels, verkopen bloemen en planten. De meest dynamische afdeling is ook de meest kwetsbare. 'Horen bloemen eigenlijk wel in een supermarkt', vroeg Flitsen aan category manager Irénke Meekma. Haar antwoord: 'Natuurlijk, Albert Heijn wil de tafel van de klant aankleden. En bloemen horen op tafel.' WARMTE SPANNEND SHELL OOK 'De klant koopt emotie, niet een bosje stelen' 'We zorgen voor een spannend assortiment' 4AHOLD FLITSEN MEI IS DE ECHT GOEDE BLOEMEN VAN ALBERT HEIJN Meekma werkt in Woerden. Daar staat al zeventien jaar de Bloemencentrale van Albert Heijn. Grote loods, lopende banden waar boeketten worden gemaakt, het ruikt er heerlijk Op haar bu reau: Suzanne met de mooie ogen. Oranje, want volgende week (de week voor Koningin nedag) moet het oranje-gevoel de winkels in. 'Het is hier druk ker dan ooit', zegt Meekma. 'Sinds week 5 lopen we mee in WM. Dat betekent dat we nu niet drie keer per week, maar zes keer per week bij de win kels komen. De bestellingen zijn kleiner, maar het zijn er wel veel meer. Wie goed bestelt, heeft dus elke dag vers. Kijk, met bloemen is het zo: verkoop je uit, dan heb je te weinig in huis gehaald. De andere kant is dat je je laatste bosje nooit ver koopt, tenzij je het uitvent. Eén van de betere manieren om je laatste bosjes te verkopen is het tweede bosje voor de halve prijs. Beter dan elk bosje apart afprijzen. Maar het bestellen is dus een secuur werkje.' Volgens Meekma ligt 50% van het om- zetsucces in bloemen en plan ten bij de winkelmedewerker. Ze zegt: 'De eerste 50% van een levering verkoopt zichzelf. Daarna komt het aan op pre sentatie, verzorging. De mede werkers moeten bijvoorbeeld van vier emmertjes met elk één bosje, één volle emmer maken. Massa verkoopt. Bloemen zijn impulsartikelen. De klant koopt emotie, niet een bosje stelen. Het moet er attractief uitzien. Visual merchandising, dat is nou typisch een kreet die hoort bij bloemen en planten..' Albert Heijn zit met z'n bloe men en planten tussen de chi que bloemenwinkel en de marktstal in. Maar daar zit ook gelijk de moeilijkheid. Meekma: In Nederland is het geldende imago dat je bloemen en planten niet bij de supermarkt koopt. In een land als Zwit serland is de supermarkt een gerespecteerd kanaal voor bloe menverkoop. En zo denken wij er ook over. Bloemen geven warmte aan je winkel. Het zijn absolute aandachtstrekkers. Bovendien zijn bloemen en planten een prachtige vervol making van het one-stop-shop- ping-principe. Als je toch naar AH gaat... De klant neemt één keer per twee weken een bloe metje voor zichzelf mee. Zo moet je onze rol zien. Daar naast zijn we er voor het kleine cadeausegment, wat ik wel eens het 'schoonmoedercadeautje' noem. Een leuk bosje, narcisjes tête a tête. Of laat ik het anders zeggen: als je iemand ten huwe lijk wilt vragen, ga je voor je bloemen niet naar Albert Heijn. Dat streven we ook niet na. Maar waar we onze klanten wel van willen overtuigen is dat we goede bloemen en planten ver kopen. Echt kwaliteit. Men sen die het een maal hebben geprobeerd, ko men ook terug. Dat zien we vaak genoeg. Maar om ze over de streep te trekken, ja, daarvoor hebben we de medewerkers nodig. Wat ook werkt is je klanten trakte ren op een bosje bloemen, bij voorbeeld bij een heropening. Gewoon om ze eens kennis te laten maken.' Meekma zit een jaar in de bloe men en planten. Ze ziet het als haar uitdaging de klant elke keer weer te prikkelen en het meest dynamische verssegment in de supermarkt een definitie ve plek te geven. Het lijkt te gaan lukken. Want draaiden bloemen en planten een jaar of wat geleden nog onder de lijn, nu is men voor het eerst uit de rode cijfers. Wat wij vanuit Woerden doen is zorgen voor een spannend assortiment, dat elke week wisselt. De klant moet denken: wat zullen ze de ze week weer voor leuks heb ben? We bieden wekelijks 20 planten, 25 bloemen en 12 losse bloemen aan. En thema's. Zo gaan we binnenkort op de Ja panse toer met bonsai en staat er een caraïbisch thema op het programma. De winkels kun nen hun eigen assortiment be palen. Juist met bloemen en planten kun je fantastisch in spelen op de lokale markt. Neem de kleine porseleinen beeldjes met een plantje erin, er zijn plekken waar je daar echt niet mee aan hoeft te komen, maar er zijn ook winkels waar ze dat mega verko pen. De markt is constant aan het veranderen, mode-onderhe vig ook. Oranje bijvoorbeeld, wat je nu ook veel in kleding ziet, dat was een paar jaar gele den niet te verkopen. Verder zie ik een verschuiving naar bloei ende planten en het tuinseg- ment. We hebben potten, zak ken aarde en buitenplanten als fuchsia's, kuipplanten en perk- goed. Maar je moet niet denken dat we tuinmeubelen en harken gaan verkopen.' Ze trekt een oranje gerbera uit een vaas op tafel. Ook een bloem die een paai' jaar geleden uit de gratie was. Aan de mum- achter haar hangen knipsels uit bladen als Margriet en Libelle. Belangrijk? 'Ja, bloemen en planten krijgen veel aandacht in de damesbladen. Maar wat het meeste invloed heeft is het RTL-programma 'Eigen huis en tuin'. Als die cactussen doen, en wij hebben ze de volgende week, dan gaan ze als een trein. We passen snel aan. Bloemen en planten is geen groeimarkt. Je moet het slim spelen.' Albert Heijn kent vier bloemen- formules. De simpelste is de weekendformule waarbij één of twee soorten worden aangebo den aan het eind van de week, de één na simpelste en één van de oudste is de zelfbedienings formule waarbij de bloemen en planten ergens in de buurt van de AGF staan opgesteld. 'Groentemensen zijn gewend aan het vers en fris houden van him spullen.' Dan is er de zelf bedieningsformule buiten de kassa. Klanten kiezen zelf en rekenen af bij de sigaretten- counter. En tenslotte de bedie ningsformule, die het dichtst in de buurt komt van de gewone bloemenwinkel. Albert Heijn heeft er zo'n zeventig. De mede werkers hier maken zelf ook boeketten.' Hoe ziet Meekma de toekomst van bloemen en planten? 'Ik ge loof niet dat er een dag komt dat alle AH-winkels bloemen en planten gaan verkopen. Veel mensen hebben hun eigen adresje voor bloemen. Het 'mijn bloemenman zegt'-effect. Maar ik ben absoluut posi tief. Zeker nu we via WM ons assorti ment nog ver ser kunnen houden. We zijn 24 uur in de weer. Wat nieuwe kansen biedt voor bloemen en planten is ook de van-acht-tot-acht openstel ling. Nog even snel een bloeme tje halen. Het laatste nieuws is dat de Shell-stations die AH be- levert, ook hun bossen krijgen via ons. En ja, je ziet toch steeds vaker dat een super markt na een remodeling een prachtige bloemenafdeling voor in de winkel heeft. Echt, bloe men en planten, da's toegevoeg de waarde.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4